Mac Studio je v některých ohledech zbrusu nový Mac a v jiných ohledech jde o evoluci Maců, které byly dříve. Je zřejmé, že Mac Studio zaplňuje mezeru, která zůstala, když Apple ukončil výrobu 27palcového iMacu, ale zároveň je to také evoluce Macu mini a volání zpět ke starým Mac Pro.
Ať už tedy chcete upgradovat ze starého zařízení all-in-one nebo přidat do své sbírky nový Mac, pravděpodobně vás zajímá, jak si Mac Studio stojí ve srovnání s iMacy, které nahradilo, a zda je to důstojná náhrada za horní počítač Apple. ukončit iMac. Upozornění na spoiler: Pokud se obáváte, že Mac Studio nebude vhodnou aktualizací z vašeho stávajícího iMacu, nemusíte si dělat starosti.
Mac Studio vs iMac: Přehled
iMac je snadno nejslavnější počítač Apple, ten, který nastartoval Apple na jeho trajektorii stát se společností, jakou je dnes. To, co začalo jako barevné spotřebitelské all-in-one, se v průběhu let docela vyvinulo, s nejnovějším 27palcovým modelem s krásným 5K Retina displejem, procesory Intel Core i9 10. generace, až 128 GB RAM a až 8TB úložiště. Apple také krátkou dobu prodával 27palcový iMac Pro, který používal procesory Intel Xeon W s až 18 jádry, různé špičkové grafické karty a až 256 GB RAM a 4 TB úložiště.
Dominik Tomaszewski
Naproti tomu Mac Studio je pouze počítačová část – chybí mu displej, klávesnice a myš – ale nabízí až 20jádrový CPU, 64jádrový GPU, 128GB RAM a 8TB úložiště, což daleko předčí jakýkoli iMac. kdy byly vyrobeny. Pokud však upgradujete z iMacu, budete si muset koupit nový displej, protože režim cílového zobrazení nemůžete používat na počítačích M1 Mac.
Mac Studio vs iMac: brejle a přístavy
Nyní ukončený 27palcový iMac byl naposledy aktualizován v srpnu 2020, kdy dostal 10. generaci CPU Intel Core i5 nebo i7 jako standardní konfigurace spolu s grafikou Radeon Pro 5000. Standardně nabízel pouze 8 GB RAM a základní možností úložiště bylo 256 GB SSD. Pokud jste chtěli více oomph, existovaly možnosti sestavení na zakázku, které zahrnovaly procesor Intel Core i9 10. generace s až 10jádrovým CPU, až 128 GB RAM, 8TB SSD a grafiku Radeon Pro 5700 nebo Radeon Pro 5700 XT. . Chcete-li získat maximální konfiguraci, včetně 128 GB RAM a maximální úložné kapacity, zaplatili byste více než 5 000 $.
I když srovnání čipů Intel a Apple není přímočaré, specifikace a cena Mac Studia už vypadají jako mnohem lepší hodnota za vaše peníze, a to i bez klávesnice, monitoru a myši. Pokud zůstanete u základního modelu, 10jádrového CPU/24jádrového GPU M1 Max, 32 GB RAM a 512 GB SSD za 1 999 USD, již získáte rychlejší stroj, i když jste si koupili plně nabitý 27palcový iMac. A pokud upgradujete na 3 999 $ M1 Ultra, úplně vyrazíte dveře svému starému iMacu.
Chcete-li skutečně vidět rozdíl, podívejte se na tyto benchmarky, které pocházejí z iMacu 2020, který by stál 4 499 $ / 4 499 GBP. Mac Studio je 32jádrový model M1 Max, který stojí 2 199 $, více než polovinu ceny iMacu. Jakákoli konfigurace, kterou zvolíte, vám tedy poskytne více výkonu, než jste měli dříve.
Každý, kdo utratí tolik za nový Mac, bude mít spoustu periferních zařízení k připojení a Mac Studio neztratilo nic z rozšíření a schopností 27palcového iMacu. Zde je to, co měl iMac:
- 3,5mm jack pro sluchátka
- Slot pro kartu SDXC (UHS-II)
- Čtyři porty USB-A
- Dva Thunderbolt 3 (USB-C)
- Gigabit Ethernet
A tady je to, co má Mac Studio:
- Čtyři porty Thunderbolt 4 s podporou:
- 3,5mm jack pro sluchátka
- Slot pro kartu SDXC (UHS-II (přední)
- Dva porty USB-A
- Čtyři porty Thunderbolt 4 (USB-C) (zadní)
- Dva porty USB-C (M1 Max) nebo Thunderbolt (M1 Ultra) (přední)
- HDMI
- 10Gb Ethernet
Bez ohledu na vaše nastavení se tedy nebudete muset starat o dostupné rozšiřující porty na Mac Studio. Kdyby něco, budete mít víc, než potřebujete.
Mac Studio vs iMac: Design a zobrazení
27palcový iMac od příchodu tenké unibody verze v roce 2013 téměř nezměnil svůj vzhled. Očekávali jsme redesign, aby byl v souladu s 24palcovým modelem M1, ale Apple nám místo toho dal dvě samostatná zařízení: Mac Studio a 27palcový Studiový displej.
Mac Studio vypadá jako vysoký Mac mini, zhruba ekvivalentní třem mini naskládaným na sebe. Jedná se o kompaktní a elegantní design, který nezabere příliš mnoho místa na vašem stole a pohodlně se vejde pod Studio Display nebo většinu ostatních monitorů. V zásadě, pokud máte na stole místo pro Mac mini, máte místo pro Mac Studio. Má jednoduchý design, který vypadá dobře, ale není zdaleka tak výrazný jako 27palcový iMac a je dodáván pouze ve stříbrné barvě, ačkoli vaše příslušenství k iMacu Pro Space Grey bude stále vypadat skvěle.
Willis Lai/slévárna
Displej je zjevně největším rozdílem mezi iMacem a Mac Studio. Na jedné straně máte Mac, který má v sobě zabudovaný 27palcový 5K displej, a na druhé Mac, který displej nemá vůbec. Aby Apple vyrovnal rozdíl, prodává 27palcový Studio Display od 1 599 USD pro ty, kteří chtějí zážitek podobný iMacu – a nabízí některé funkce, které nebyly na 27palcovém iMacu dostupné. V ultra high-endu Apple prodává 32palcový Pro Display XDR, který stojí 4 999 $ a není dokonce dodáván se stojanem (to je 1 000 $ navíc).
Studio Display má nativní rozlišení 5K 5 120 × 2 880 při 218 pixelech na palec, s jasem 600 nitů, podporou barevného gamutu P3 a True Tone. To je velmi podobné 27palcovému displeji iMacu, který měl stejné funkce a rozlišení, ale dosahoval jasu 500 nitů. Stejně jako iMac používá standardní Studio Display standardní sklo odolné proti oslnění s možností matného skla s nanotexturou za příplatek 300 USD.
Design je velmi podobný 27palcovému iMacu bez brady a funguje stejným způsobem – můžete naklonit obrazovku, ale neupravovat výšku. Apple nabízí naklápěcí a výškově nastavitelný stojan pro Studio Display, který stojí dalších 400 $.
Willis Lai/slévárna
Studio Display má několik funkcí, které iMac a další počítače Mac a displeje třetích stran postrádají, a to díky zahrnutí čipu A13 (jak je vidět v iPhone 11). Mezi tyto funkce patří vestavěná 12MP Ultra Wide kamera, která je vylepšením oproti 1080p FaceTime HD kameře na 27palcovém iMacu. Kamera také obsahuje podporu pro Center Stage, která vás automaticky udržuje uprostřed záběru, pokud se během hovoru pohybujete.
Studio Display má také pole tří mikrofonů se směrovým tvarováním paprsku pro podporu „Hey Siri“ a také šest reproduktorů (čtyři basové reproduktory s potlačením síly a dva vysoce výkonné výškové reproduktory) s prostorovým zvukem. Nakonec získáte tři další porty USB-C na zadní straně.
Samozřejmě nemusíte utrácet takové peníze, abyste získali slušný displej. S Mac Studio bude fungovat jakýkoli monitor a můžete získat velmi dobrý 27palcový monitor (nebo větší) za mnohem méně než 1 599 $. Většina z nich nebude mít kameru, špičkové reproduktory ani vzdálené mikrofony, takže budete muset zvážit, jak důležité jsou tyto funkce.
Mac Studio vs iMac: Cena
Když už jsme si prošli rozdíly mezi oběma modely, zkusme porovnat ceny. Mac Studio s 10jádrovým CPU M1 Max, 24jádrovým GPU, 32GB RAM a 512GB SSD můžete získat za 1 999 $. Přidejte Studio Display a hledáte minimálně 3 598 $.
Aby to odpovídalo tomu s 27palcovým iMacem, hledali byste možnost sestavení na zakázku, protože 10jádrový model nebyl standardní. Pokud byste chtěli maximalizovat svůj 27palcový iMac s 3,6 GHz 10jádrovým Intel Core i9 a 32 GB RAM, hledali byste cenu 3 299 $, velmi blízko výše uvedenému balíčku Mac Studio a Studio Display, a nikoli to vše je daleko za cenou M1 Ultra Mac Studio (samozřejmě bez displeje).
Mac Studio vs iMac: Výrok
Není pochyb o tom, že Mac Studio nabízí oproti 27palcovému iMacu vylepšení, a to nejen ve specifikacích, ale také v hodnotě. Když rozeberete cenu srovnatelného 27palcového iMacu, získáte mnohem lepší stroj s větší rozšiřitelností a všestranností za méně peněz.
Jediným skutečným problémem jsou vstupní náklady. Dříve jste mohli získat 27palcový iMac za 1 799 $, zatímco Mac Studio začíná na 1 999 $ bez displeje. Dokud nepřijde M1 Pro Mac mini, mohou se uživatelé, kteří nepotřebují výkon Mac Studia, podívat na jeden ze strojů Apple M1, který se dobře hodí k základnímu 27palcovému iMacu. Můžete také zvážit 14palcový MacBook Pro za 1 999 $ s 8jádrovým procesorem M1 Pro.
Pokud ale hledáte náhradu za iMac vyšší třídy za podobnou cenu, budete s Mac Studiem nadmíru spokojeni, ať už se s ním rozhodnete spárovat jakýkoli displej.
Zdroj: macworld.com