Apple pravděpodobně představí macOS 13 na WWDC22, a přestože jsme o něm zatím z fámy moc neslyšeli, máme myšlenky na to, co bychom rádi viděli v další velké revizi macOS. Zde je náš seznam přání pro macOS 13.
Opravy, optimalizace a stabilita
Kdyby na pódium přišel senior viceprezident softwarového inženýrství společnosti Apple Craig Federighi a řekl: „macOS [insert name-of-idyllic-California-location-that-fits-the-macOS-nomenclature here] bude obsahovat POUZE optimalizace a aktualizace, aby se z něj stal nejstabilnější OS na planetě,“ spustil mikrofon a odešel z pódia, byl bych velmi spokojen. Spousta uživatelů Maců by byla také spokojená, protože to je vše, co mnozí z nás opravdu chtějí: opravy přetrvávajících problémů, optimalizace, aby fungoval co nejefektivněji, a stabilizace, abychom se v určitých situacích přestali bát.
MacOS má dlouho nepříjemné problémy, se kterými se nesetká každý, ale týká se to mnoha uživatelů. Například úniky paměti jsou pro velkou část uživatelů Maců stále problematické. Můžete najít spoustu online návrhů na opravy od ostatních uživatelů, ale zdá se, že problém nemá jedinou jednoduchou opravu.
Ale bohužel, tento přístup s sebou nese marketingové riziko a Apple bere marketing vážně. iOS a iPadOS se neustále vyvíjejí a přidávají nové funkce a renesance hardwaru Mac od společnosti Apple téměř znemožňuje společnosti zaujmout tak zjednodušený přístup k macOS 13. Nové funkce jsou tím, co Apple používá k předvedení nového OS, ale doufejme, že budou ‚ jsou doprovázeny potřebami údržby macOS.
Zálohy Time Machine iCloud
Toto bylo na našem wishlistu minulý rok a nestalo se tak, takže je to letos zpět. Mít zálohu mimo pracoviště je dobrou praxí pro případ, že dojde k nejhoršímu, a Time Machine lze aktualizovat tak, aby podporoval místní i online zálohování.
Apple již umožňuje zálohování iPhone a iPad na iCloud a macOS již implementoval mnoho funkcí, které se nacházejí v iOS a iPadOS, takže je čas, aby se do boje zapojil Time Machine. Pokud jde o kapacitu internetového obchodu, Apple prodává 200 GB úložiště iCloud+ za 2,99 $ měsíčně nebo 2 TB za 9,99 $ měsíčně. V případě zálohování pro Mac by Apple mohl prodat mezitím za 5 dolarů měsíčně, který dává 1 TB, což by mělo stačit pro většinu počítačů.
Slévárna
Vylepšení Control Center
Apple představil Control Center v macOS 11 Big Sur a bez něj by moje nabídka vypadala ještě směšněji, než už vypadá. Ovládací centrum pomáhá vyčistit spoustu nepořádku na liště nabídek, ale má velmi málo možností přizpůsobení. Některá tlačítka jsou trvalá, takže i když chcete, řekněme, aby se na liště nabídek zobrazoval stav Wi-Fi, zůstane také v Ovládacím centru. A přidat můžete pouze tři další volitelné moduly.
Control Center musí být více jako na iOS – má více dostupných ovládacích prvků, možnost odebírat moduly a podporu pro Home Controls. Na Macu může jít ještě dále s vyčištěním lišty nabídek podporou aplikací třetích stran – se zářezem na 14palcovém a 16palcovém MacBooku Pro lze Control Center použít ke snížení ikon na liště nabídek a má čistší vzhled.
Slévárna
Knihovna aplikací
Knihovna aplikací na iPhone automaticky organizuje aplikace podle kategorií, což je užitečná funkce, která by byla skvělá i na Macu. App Library by mohla nahradit relativně zbytečný Launchpad a také by mohla obsahovat aktualizace, které bychom rádi viděli v App Library pro iOS.
Ve velkém schématu Macu jsou však Knihovna aplikací, Launchpad a další organizační nástroje pro Mac funkcemi s nízkou prioritou, protože aplikace pro Mac existují jinak než na iOS nebo iPadOS. V posledních dvou případech existují aplikace na povrchu uživatelského rozhraní, takže organizace je primárním zájmem. Na Macu spustíte macOS na plochu – pokud nechcete, ani neuvidíte ikony aplikací. Také prostředí Mac má tendenci být více zaměřeno na soubory; uživatelé často otevírají soubory dvojitým kliknutím, čímž se aplikace spustí.
Ale synergie je vždy dobrá. Jako někdo, kdo používá a zkouší širokou škálu aplikací, mám někdy aplikaci, která plní funkci, kterou momentálně potřebuji, ale nebudu ji používat příliš často, a zapomněl jsem na ni. Knihovna aplikací by opravdu pomohla znovuobjevit software, který už je na mém Macu.
Apple/IDG
Správce hesel
Apple odvádí docela dobrou práci při ukládání hesel přes iCloud Keychain, ale jejich správa je trochu problém. Přihlášení k webovým stránkám se spravují v předvolbách Safari, zatímco ke správě všech hesel můžete použít aplikaci Keychain Access (nacházející se v části Aplikace>Nástroje). Ale Keychain Access má k uživatelsky přívětivé aplikaci daleko.
Jediná aplikace pro správu hesel s přívětivým uživatelským rozhraním by usnadnila správu všech hesel, která používáte. A nemusí nahrazovat Keychain Access, který může být stále dostupný pro správu certifikátů, což je něco, co mnoho spotřebitelů nezajímá.
Apple by také mohl nabídnout možnost univerzálního vypnutí vestavěného správce hesel. Mnoho uživatelů investovalo do správců hesel třetích stran, jako je 1Password nebo Dashlane, protože chtějí kompatibilitu napříč platformami. V současné době, pokud nechcete ukládat heslo v systému Apple, musíte to udělat případ od případu – a pokud náhodou uložíte heslo ve správci Apple i ve správci třetí strany, může narazit na nepříjemné překrývání vyskakovacích nabídek.
Slévárna
Udělejte Photo Booth více jako klipy
Vsadím se, že jsi zapomněl na Photo Booth. Dodává se na každém Macu a je to aplikace, která spolupracuje s webovou kamerou, takže můžete nahrávat videa sebe sama. Má malou sadu efektů, které zkreslují váš obličej, například Nose Twirl, Sepia, Fish Eye a Thermal Camera.
Vsadím se, že jste také nevěděli, že pro iPhone má Apple bezplatnou aplikaci s názvem Clips. Je to v podstatě pokus Apple dostat se do akce sociálních sítí, jako je TikTok a Instagram. V aplikaci Clips můžete vytvářet zábavná videa, která můžete sdílet nebo použít pro delší video. Co je na Clips skvělé, je jeho robustní sada efektů. Můžete se zobrazit jako Memoji, používat filtry, přidávat text, umísťovat nálepky nebo zahrnout emotikony. Můžete dokonce přidat hudbu na pozadí. Můžete vložit fotografie a videa, které jste již natočili běžným fotoaparátem iPhone, a „připnout“ je.
Proč tedy neaktualizovat Photo Booth, aby byl více podobný klipům? Problémem však mohou být fotoaparáty Maců, protože nejsou nic jako 12MP TrueDepth kamery s Face ID na iPhone, takže funkce jako Memoji nemusí být proveditelné. Stále však může nabízet živé titulky, scény, text a další funkce klipů.
Apple M1 Mac může spouštět aplikace pro iPhone a iPad, ale Clips nelze stáhnout na Mac. Apple by mohl jednoduše přenést aplikaci Clips na macOS 13, ale to by znamenalo, že nemůže běžet na počítačích Intel Mac, o kterých Apple řekl, že je bude podporovat ještě několik let. Aktualizace Photo Booth by tento problém vyřešila.
Slévárna
Přejmenujte Předvolby systému na Nastavení
MacOS má systémové předvolby. iOS a iPadOS mají Nastavení. Jsou v podstatě to samé (dokonce mají stejnou ikonu), místo, kde upravujete různá nastavení systému a aplikací pro každé zařízení. Je čas přejmenovat Předvolby systému na Nastavení – preferujeme kratší název. Jsem si jistý, že by se redaktoři dokumentace Applu mohli při této myšlence otřást, protože to znamená, že by museli aktualizovat spoustu dokumentů podpory, manuálů a dalších. Ale čím větší jednotnost mezi operačními systémy tam, kde je to vhodné, tím lépe, a to i v malých detailech, jako je pojmenování.
Někteří lidé mohou zajít tak daleko, že upřednostňují přepracování systémových předvoleb macOS, takže to vypadá spíše jako nastavení iOS, ale nemyslím si, že by to tam mělo jít. Oba jsou navrženy pro jejich příslušné obrazovky a macOS by měl mít možnost využívat výhod jeho obrazovky.
Vše, co bylo na našem seznamu přání pro macOS 12
Velká část našeho seznamu přání pro macOS 12 se nesplnila a několik z nich (zálohy Time Machine Cloud, Control Center) je v tomto seznamu zopakováno. Ale existuje několik dalších z tohoto seznamu macOS 12, které stále chceme vidět, jako například Apple Wallet aplikace, Widgety pro stolní počítačea Apple Zdraví a fitness+. Pokud by Apple splnil všechna naše přání z tohoto seznamu a loňský seznam by se splnil, macOS 13 by mohl být skutečně mamutí vydání.
Zdroj: macworld.com