Jedním z největších bodů očekávání ohledně letošních modelů iPhone byl přechod z proprietárního portu Lightning společnosti Apple na standard USB-C. Někteří se obávali přechodu, který od nich vyžadoval výměnu veškerého příslušenství, zatímco jiní – skutečně včetně vašeho – se těšili na budoucnost, kdy budou moci používat jeden kabel pro svůj iPad, MacBook a iPhone.
Nyní, když jsou nové modely ve volné přírodě, se však přechod USB-C ukázal jako růže nesoucí nějaké trny. Není to tak jednoduché, jako když jim všem vládne jeden port; a v některých případech odchod z kontrolovaného ekosystému Apple přinesl některé problémy, se kterými se jeho uživatelé v minulosti nemuseli potýkat. Tyto hrboly na silnici mohou být časem odstraněny, ale stojí za to si uvědomit, než začnete bezstarostně připojovat všechny své USB-C gadgety.
Certifikační program
Obvyklá kritika proprietárních konektorů společnosti Apple je, že jednoduše existovaly, aby Apple vydělával peníze prostřednictvím certifikačního programu MFi (rozená Made for iPod). I když Apple z tohoto systému jistě dosáhl čistých příjmů, je pravděpodobné, že šlo o pokles v lopatě vedle prodeje samotného hardwaru.
Obvinění z hrabání peněz navíc zahrnují černobílé hledisko, které ignoruje výhody zmíněného programu: Apple si dal čas na certifikaci produktů s konektorem Lightning a zajistil, že budou dobře fungovat se zařízeními společnosti. V mé dlouhé historii používání produktů Apple jsem zřídkakdy, pokud vůbec, narazil na problém s periferií nebo kabelem založeným na Lightning. Obecně se můžete spolehnout, že pokud jej zapojíte do svého iPhonu nebo iPadu, bude se nabíjet a přenášet data přesně tak, jak jste očekávali.
Bohužel se to nevztahuje na kabely USB-C. Na své stránce MFi FAQ Apple konkrétně uvádí, že určité příslušenství do programu nespadá, včetně „USB-C nabíjecího příslušenství a příslušenství USB Device Class“. Ale ty porty jsou a Standardtak jak moc by to mohl být problém?
Každý, kdo v posledních několika desetiletích používal technologii (a to je, ach, kdo to čte), si na obdélníkový konektor USB-A dobře zvykl. Víte, ten, který vždy zadáte špatně a musíte ho převrátit. Ale to byla obvykle ta nejotravnější část zástrčky; jakmile jste to připojili, bylo vše v pořádku.
Situace s kabelem USB-C je…trochu složitější. Nejen, že více protokolů používá konektory USB-C (USB2, více variant USB3, stejně jako Thunderbolt 3, 4 a 5), ale ne všechny kabely jsou stejné. Některé poskytují pouze napájení, nikoli data. Některé poskytují různé rychlosti nabíjení. Jiné poskytovaly různé rychlosti dat (USB 2 vs. USB 3). Poskytuje to komplikované bahno, jak před několika lety zdokumentoval můj kolega Glenn Fleishman.
Dlouhé a krátké z toho je, že nemůžete nutně zaručit, že kabel, který si koupíte, bude dělat přesně to, co chcete, aby dělal, když jej připojíte k vašemu iPhonu – musíte se ujistit, že si přečtete drobné písmo, a dokonce i , stejně jako u mnoha technických doplňků zakoupených online existuje velká šance, že byly nesprávně uvedeny. Což může vést k nečekaným problémům na cestě.
Přiveďte mě k šílenství
Příklad: CarPlay. Systém Apple pro připojení iPhonů k automobilům je úžasný; před několika lety jsem si do auta nainstaloval novou hlavní jednotku, abych získal CarPlay, a nikdy jsem se neohlédl.
Moje jednotka, stejně jako většina těch, které jsou dnes na trhu, však spoléhá na spolehlivé staré připojení USB-A. Což znamenalo, že jsem musel vyměnit svůj Lightning kabel za kabel s USB-A na jednom konci a USB-C na druhém. Problém je, jak již bylo zmíněno výše, ne všechny kabely jsou si rovny. Objevila se řada zpráv o lidech, kteří se dostali do problémů s CarPlay pomocí hardwarových klíčů nebo jiných adaptérů pro připojení svých iPhonů USB-C.
A skutečně jsem narazil na nějaké problémy. Použití kabelu USB-A na USB-C, který jsem měl po ruce, od uznávané značky, fungovalo…přerušovaně s CarPlay. Těžko říct, do jaké míry je chyba v kabelu oproti softwaru na iPhonu, ale zkušenost, která byla víceméně pevná jako skála, se stala extrémně nespolehlivou: někdy se můj telefon nepřipojí vůbec, někdy se jednotka ve voze tvrdit, že je uzamčen (i když CarPlay by měl fungovat dobře ze zamčeného telefonu).
Apple by mohl být v pokušení rozhodit rukama a říct, že USB-C není jeho problém, ale to není vítězný vzorec, jak uklidnit své frustrované a zmatené zákazníky. Společnost má svůj hlas na USB-IF, organizaci, která dohlíží na standard USB, ale prosazování změn ve vylepšeném označování nebo standardizaci prostřednictvím toho bude pravděpodobně dlouhý, byrokratický proces.
To ponechává společnosti několik vlastních možností: za prvé, tlačit lidi na kabely od Applu a jeho důvěryhodných partnerů (společnosti jako Belkin a Mophie), které mohou být důvěryhodnější, ale určitě také dražší. Bylo navrženo, že Apple by mohl najít technické řešení, možná poskytnout aplikaci nebo rozhraní, které by vám dalo vědět o schopnostech kabelu, když jej zapojíte.
V každém případě se ukázalo, že krok, od kterého se očekávalo, že zefektivní životy uživatelů Applu, působí poněkud opačně. Pro společnost, která si zakládá na snadném použití a jednoduchosti „to prostě funguje“, je to významný problém.
Zdroj: macworld.com