Jaká je nejnovější verze macOS Monterey?
Apple zpřístupnil macOS Monterey (macOS 12) ke stažení (pokud máte kompatibilní Mac) v pondělí 25. října 2021 kolem 10:00 pacifického času (18:00 britského času). Přečtěte si vše o Monterey a jeho funkcích v našem superprůvodci Monterey. Možná si také rádi přečtete naše srovnání Monterey vs Big Sur.
Od vydání Monterey však Apple neustále aktualizuje, přidává nové funkce a opravuje (a někdy přidává) chyby a zranitelnosti. Nejnovější verze je macOS 12.4, která byla vydána 16. května 2022. Zahrnuje aktualizace aplikace Podcasts, aktualizaci Studio Display Fireware 15.5 a opravy chyb.
Před vydáním 12.4 vydal Apple macOS 12.3.1, který vyšel 31. března 2022. Tato aktualizace následovala po hlavním vydání macOS 12.3 ze 14. března, které s sebou přineslo dlouho očekávanou funkci Universal Control, která vám umožní sdílet myš a klávesnici mezi Macy a iPady.
Předtím macOS Monterey 12.2 vyšel 26. ledna 2022. Tato aktualizace byla většinou opravami chyb. Verze 12.2 následovala po vydání macOS 12.1 dne 13. prosince 2021, která představila SharePlay, hlasový plán Apple Music, Digital Legacy, změny ve vzpomínkách ve fotkách a některé opravy chyb.
Jaká je nejnovější beta verze macOS Monterey?
I když bude Monterey venku, beta program bude pokračovat a Apple bude pokračovat v testování funkcí, které se nedostaly do finální verze. Apple se také bude snažit opravit chyby. Apple vydal beta verzi macOS 12.5 18. května 2022.
Apple provozuje Apple Beta Software Program pro Monterey od svého prvního oznámení v červnu 2021. Beta program umožňuje vývojářům a veřejným beta testerům vyzkoušet nový software, než bude uvolněn pro veřejnost. Pokud chcete získat přístup k beta verzím macOS, přečtěte si jak nainstalovat macOS beta. Buďte však varováni, beta software může být chybný a způsobit problémy s vaším Macem.
Beta verze obvykle vylepšují a opravují funkce a někdy přinášejí problémy, které jsou opraveny v následujících aktualizacích – což je důvod, proč Apple nedoporučuje instalaci beta verze na Mac, který používáte jako svůj hlavní počítač. Mezi největší změny v beta verzi zatím patřily změny v rozložení adresního řádku a karet v Safari.
Na kterých počítačích Mac běží macOS Monterey?
Zde je přehled počítačů Mac, na kterých lze spustit Monterey:
- Modely MacBooků od roku 2016 nebo novější
- Modely MacBook Air z roku 2015 nebo novější
- Modely MacBook Pro z roku 2015 nebo novější
- Modely Mac mini z podzimu 2014 nebo novější
- Modely iMac z podzimu 2015 nebo novější
- iMac Pro (všechny modely)
- Modely Mac Pro z roku 2013 nebo novější
- Mac Studio (všechny modely)
To, že váš Mac může provozovat Monterey, však neznamená, že získáte všechny funkce. Některé funkce vyžadují například Mac s M1. Přečtěte si: Které funkce Monterey běží na mém Macu a zjistěte, které funkce Monterey váš Mac podporuje.
Projdeme všechny Macy, které jsou kompatibilní s Monterey zde: macOS Monterey kompatibilita.
Jaké jsou známé problémy s Monterey?
Pokud se obvykle stává, že když Apple spustí novou verzi macOS, vidíme různé stížnosti od lidí trpících problémy po aktualizaci.
Z tohoto důvodu možná stojí za to počkat, dokud Apple nevydá první aktualizaci pro Monterey – pravděpodobně macOS 12.1, v té chvíli budou snad největší problémy vyřešeny.
Pokud je toto varování příliš pozdě na to, abyste si prohlédli informace níže, abyste zjistili, zda se s vaším problémem potýkají i ostatní a jaký je nejlepší způsob, jak problém vyřešit.
Monterey se nestáhne ani nenainstaluje
Pokud máte problémy s instalací nebo stahováním Monterey, podívejte se na macOS Monterey se nenainstaluje: Opravy pro nápovědu.
Problémy s výdrží baterie
Bohužel se objevily zprávy, že uživatelům po přechodu na MacOS 12.2 klesá úroveň baterie MacBooku. Zdá se, že to souvisí s problémem Bluetooth v macOS 12.2.
Podle zpráv úroveň baterie postižených zařízení MacBook rychle klesá po několika hodinách v režimu spánku. Podrobnosti zde: macOS 12.2 „Problém s Bluetooth“ vybíjí baterii v režimu spánku. Zdá se, že verze 12.2.1 opravuje problém s vybíjením baterie, takže pokud stále používáte macOS 12.2, může to být příčinou vašeho problému s výdrží baterie.
Displej nefunguje
Někteří uživatelé Macu – včetně alespoň jednoho editoru Macworld – zjistili, že po instalaci macOS 12.3 již externí displeje nefungovaly.
Aktualizace Apple macOS 12.3.1 řešila problém, kdy „externí displej USB-C nebo Thunderbolt se nezapne, když je připojen k Macu mini (2018) jako druhý displej“. Zdá se tedy, že problém je nyní vyřešen.
Problémy s herním ovladačem
Zřejmě je také problém s herními ovladači představenými v macOS 12.3, tento problém může také souviset s Bluetooth.
Bricked Mac
Po představení Monterey v roce 2021 se objevily znepokojivé zprávy, že některé počítače Mac byly při instalaci Monterey blokovány. Zdá se, že problém se týká starších modelů založených na Intelu – existuje návrh, že se týká počítačů Mac vybavených T1 a T2, přičemž T1 se zdá být postiženější než T2. (T1 a T2 jsou čipy, které řídí řadič správy systému (SMC) a senzory Touch ID v některých počítačích Mac Intel).
Důvodem selhání po aktualizaci může být nový firmware, který je součástí aktualizace. Pokud se během instalace něco pokazí, například proto, že je Mac odpojen od napájení nebo jiný proces zasahuje do aktualizace firmwaru, může to vést k úplnému selhání operačního systému.
Jednou opravou bylo obnovení firmwaru Macu, Apple zde vysvětluje, jak to udělat. Záchranný postup pro T2 Macy, jak je nastíněn v onom dokumentu Apple, vyžaduje druhý Intel Mac, ze kterého můžete poškozeným počítačům dodat nový firmware pro procesor T2 přes Apple Configurator 2. Všechna data na interním úložišti (pevném disku popř. SSD) by měl být zachován.
Naštěstí Apple vydal aktualizovaný firmware bridgeOS, aby problém vyřešil – alespoň pro majitele Maců vybavených T2.
v
prohlášení Apple řekl: „Identifikovali jsme a opravili problém s firmwarem na bezpečnostním čipu Apple T2, který bránil velmi malému počtu uživatelů spustit svůj Mac po aktualizaci macOS. Aktualizovaný firmware je nyní součástí stávajících aktualizací macOS. Všichni uživatelé, kterých se tento problém týká, mohou požádat o pomoc Apple podporu.“ Více zde: Apple vydává důležitou opravu Monterey pro Macy s čipem T2.
Pokud si však přejete aktualizovat Firmware na T1 Mac, možná budete muset navštívit Apple Store. Každému uživateli, kterého se chyba dotkla před příchodem aktualizace, doporučujeme kontaktovat oddělení zákaznických služeb společnosti Apple.
Čip T2 je funkcí následujících počítačů Mac, která může být ovlivněna:
- iMac 27in (Retina 5K, 2020)
- iMac Pro
- Mac Pro (2019)
- Mac Pro (model rack, 2019)
- Mac mini (2018)
- MacBook Air 13in (Retina, 2020)
- MacBook Air 13in (Retina, 2019)
- MacBook Air 13in (Retina, 2018)
- MacBook Pro 13in (2020, 2 x Thunderbolt 3 porty)
- MacBook Pro 13in (2020, 4 x Thunderbolt 3 porty)
- MacBook Pro 16in (2019)
- MacBook Pro 13in (2019, 2 x Thunderbolt 3 porty)
- MacBook Pro 15in (2019)
- MacBook Pro 13in (2019, 4 x Thunderbolt 3 porty)
- MacBook Pro 15in (2018)
- MacBook Pro 13in (2018, 4 x Thunderbolt 3 porty)
Problém se správou paměti
Zdá se, že chyba správy paměti způsobuje na některých počítačích Mac nedostatek volné paměti. Může se zobrazit varování: „Vašemu systému došla paměť aplikace.“
Nejsem si jistý, proč se mi na mém M1 Max stále zobrazují tato varování. Nedělám s tím nic šíleného
pic.twitter.com/B0o7t2jtN0— Tyler Stalman (@stalman)
28. října 2021Cvrlikání
Chyba se objevila na nových i starých počítačích Mac, takže se zdá, že se neomezuje pouze na stroje Apple Silicon nebo Intel.
Pokud narazíte na chybu, doporučujeme vynutit ukončení aplikací nebo restartovat Mac.
Objevil se návrh, že Monterey Memory Bug souvisí s proklínačem. Monterey zavádí možnost změnit barvu ukazatele myši (přes Předvolby systému > Usnadnění > Zobrazení > Ukazatel). Jak je uvedeno na fórech podpory společnosti Apple, pokud uživatelé resetují kurzor na výchozí barvy, problém lze vyřešit.
Tato oprava však nevyřešila problém pro všechny. Přečtěte si více zde: Úniky paměti macOS Monterey jsou obviňovány z kurzoru.
Problémy s USB
Objevily se také zprávy o problému s rozbočovači USB. Zdá se, že některé rozbočovače USB a některá periferní zařízení USB po upgradu nefungují správně.
Zdá se, že některé porty USB 3.0 již po upgradu v Monterey nefungují.
Zdá se, že problém je nejběžnější u počítačů s čipem Apple M1, ale týká se i počítačů Intel Mac. V některých případech některé porty fungují, jiné ne. Některým uživatelům huby nefungují vůbec.
Někteří beta testeři hlásili problémy s USB dříve v procesu beta. Doufejme, že problém bude opraven v macOS Monterey 12.1.
Zajímá vás, co přijde na macOS v roce 2022? Přečtěte si našeho průvodce macOS 13. Chcete-li vidět, co má společnost v plánu se svým hardwarem v nadcházejícím roce, podívejte se na našeho průvodce novými produkty, které Apple oznámí v roce 2022.
Zdroj: macworld.com