Od uvedení iPadOSu v roce 2019 mu Apple nevěnuje pozornost ani identitu, kterou si zaslouží. Minulý rok dostal knihovnu aplikací a ohromující implementaci widgetů pro stolní počítače, ale doufáme, že iPadOS 16 je konečně aktualizací, která pozvedne tablet Apple. Zde je osm funkcí, které chceme vidět na WWDC.
Více uživatelů
Toto je jeden z těch požadavků na funkce, které se každý rok objevují na seznamu přání každého a zůstane, dokud se Apple nerozhodne s tím něco udělat. Je to jednoduché: pokud chce Apple, aby iPad nabízel lepší počítačový zážitek, musí umožnit více uživatelských účtů. Stejně jako Mac lidé sdílejí iPady mezi členy rodiny a spolubydlícími a neměli byste být vázáni na jediný účet na iCloudu.
Desktopový režim
Přestože je hardware, tvar a procesor iPad Pro dobrý, stále se drží stejného rozhraní jako jeho vzdálený bratranec za 329 dolarů a je silně ochromen iOS. A jak to tak je, Magic Keyboard je spíše praktickým doplňkem pro stolní počítače než produktivním nástrojem, ale pokud byste jí dali nové rozhraní, byla by mnohem užitečnější. Desktop nebo profesionální režim by to okamžitě změnil.
Google dělá něco podobného se svými tablety Chrome, ale Apple by to mohl udělat lépe s hybridním prostředím macOS-iPadOS, které plynule přepíná mezi režimem tabletu a plochy a zároveň odemyká výhody touchpadu s intuitivním výkonným rozhraním.
Pro aplikace
Když už mluvíme o profesionálním režimu, pokud Apple chce, aby byl iPad alternativou ke stolnímu počítači, potřebuje aplikace desktopového kalibru. Vyrábí je spousta vývojářů třetích stran – Adobe, Pixelmator, Shapr3D – ale hlavní aplikace Applu na iPadu chybí. Kde je Final Cut Pro? Xcode? Logic Pro? Pohyb? Je to již více než šest let, co Apple vydal iPad Pro a stále čekáme, až Apple pro něj vydá jedinou profesionální aplikaci.
Podpora externího monitoru
iPad technicky podporuje externí displeje, ale je to tak základní, jak to jen jde. Když připojíte iPad k externímu displeji, uvidíte stejnou domovskou obrazovku, jakou máte na iPadu, s ošklivými černými pruhy na každé straně. Ano, některé aplikace využívají jedinečných funkcí dvou obrazovek, jako je Procreate a LumaFusion, ale z větší části je to méně než skvělé. Stejně jako výše uvedený návrh Magic Keyboard bychom rádi zapojili iPad do externího displeje a získali tak rozsáhlou plochu, jako je Mac.
Plovoucí okna
iPadOS 15 má velmi skvělou funkci nazvanou Rychlé poznámky, která vám umožní přejetím od okraje obrazovky vyvolat plovoucí čtverec, který vám umožní rychle si poznamenat své myšlenky a poté jej odtáhnout. Je to úhledná funkce, která je frustrující, protože je tak omezená. Pokud Apple dokáže tento okamžitý přístup pomocí Notes, lze to provést pomocí kalkulačky, hudby, zpráv – jakékoli aplikace, která nepotřebuje více než malé okno a několik sekund interakcí. Není to nepodobné našemu přání mít interaktivní widgety na iPhone, ale ještě užitečnější by byly na iPadu, kde je multitasking klíčem k zážitku.
Chytřejší multitasking
Když už mluvíme o multitaskingu, iPadOS nutně potřebuje upgrade. Současná inkarnace je matoucí a neohrabaná a změny od Applu v iOS 15 – nabídka Police a třítečková nabídka – se snaží odstranit některé zmatky a přidat zbytečné vrstvy složitosti. Někdo nový na iPadu nemůže jen zapnout svůj tablet a okamžitě vědět, jak dělat multitasking – a jsme ochotni se vsadit, že mnoho, ne-li většina uživatelů iPadu, ani neví, jak používat rozdělenou obrazovku a přejíždět.
Na Macu se není co učit. Někdo zcela nový na platformě bude okamžitě vědět, jak provádět multitasking bez výukového programu nebo křivky učení. Multitasking na iPadu nemusí být jako na Macu, ale vyžaduje stejnou úroveň intuice.
Svoboda od sítě
Chápeme, proč má Apple rád mřížku na iPhonu. S malou obrazovkou musí být ikony a aplikace úhledné a organizované, ale to není u tabletu tak důležité. Od svého debutu v roce 2010 je iPad osazen mřížkou pro iPhone, která je příliš prostorná, příliš omezující a příliš omezující. A nyní, když máme desktopové widgety, jsou omezení ještě více omezující.
Widgety na iPadu by mohly být lepším zážitkem, ale Apple nám nestačil poskytnout přizpůsobitelný, personalizovaný desktop. Namísto toho, aby byly všechny pomíchané v horní části mřížky, by mělo být možné umístit ikony kamkoli na obrazovku a uzamknout je k nejbližší mřížce. Pak bychom mohli vytvořit plochu iPadu, na kterou nám vlastně nebude vadit se dívat.
Chybějící aplikace
Existují zprávy, že Apple plánuje na WWDC spustit několik „nových“ aplikací, ale my opravdu chceme, aby na iPad byly chybějící aplikace pro iOS: zejména Počasí, Peněženka, Kalkulačka a Zdraví. Proč tam nejsou, nevíme, ale je nejvyšší čas, aby je Apple přidal.
Zdroj: macworld.com