Mac je jako mravenčí kolonie: armáda neúnavných pracovníků plní úkoly pod povrchem, aby celou operaci udržela v chodu, žádný z nich nemá zvláštní znalosti o celku. Mravenci macOS zahrnují agenty, démony na pozadí, plánované úlohy (tzv cronjobs po cron
nástroj), spouštěcí skripty a další.
Lingon X 8 je jako tabule skla na straně mravenčí farmy a nabízí viditelnost ve zdánlivém manickém chaosu, který udržuje kolonii naživu. Aplikace vám umožňuje naplánovat opakující se úlohy pro spuštění aplikace, spuštění skriptu, provedení příkazu nebo v macOSMonterey vyvolání zástupce. Jedná se o kombinaci možností, z nichž může těžit kdokoli až po technicky nejzručnější. Vytváření opakujících se úloh v macOS a úprava záznamů může být medvěd. Mít jednoduché rozhraní je splněný sen.
V Lingonu klikněte na ikonu + v horní části okna a aplikace vás provede čtyřmi kroky:
- Pojmenujte naplánovanou akci a vyberte, zda se má spustit pouze pro vašeho přihlášeného uživatele macOS, všechny uživatele nebo jako root. (Tato poslední možnost může být vyžadována pro určité úkoly nízké úrovně a měla by být používána opatrně.)
- Vybrat aplikace, Skript, Příkaznebo Zkratka.
- Zadejte text skriptu nebo příkazu nebo vyberte aplikaci nebo zástupce.
- Kontrolujte, jak a kdy se spouští v jednom nebo více opakujících se intervalech, zda se spouští při spuštění a zda se restartuje, pokud dojde k selhání.
Pokud například chcete, aby byla při používání macOS vždy aktivní konkrétní aplikace, mělo by fungovat její nastavení jako spouštěcí aplikace – ale mohlo by dojít k jejímu zhroucení, mohli byste ji omylem ukončit nebo by se macOS mohl rozhodnout, že není aktivní. Výběrem možnosti „Spustit znovu v případě selhání“ v kroku 4 výše zajistíte, že bude vždy k dispozici.
Programátoři a ti, kteří přímo pracují s unixovými příkazy, PHP skripty, shell skripty a dalším kódem, shledají snadnost nastavování a plánování úloh mnohem lepší než práce na příkazovém řádku.
Kolega mě nasměroval na Lingon z jiného důvodu, než je plánování: vyřešit problémy se spouštěním. I když to není jeho primární zaměření, Lingon X je nejlepší nástroj, který jsem našel pro začátečníky a pokročilé uživatele. Aplikace nabízí přehled o všech aplikacích, skriptech, agentech a dalším softwaru, který se spouští při spuštění Macu a který se automaticky znovu spustí, pokud macOS zjistí, že neběží kvůli selhání nebo úmyslné akci uživatele.
Hlavní okno Lingonu obsahuje seznam položek v části Skupiny, které vám umožní zobrazit vše, co macOS nastavil pro spuštění při spuštění, opětovné spuštění po zhroucení, spuštění na pozadí nebo spuštění podle plánu. Můžeš si vybrat Zobrazit > Časová osaa Lingon seřadí všechny nadcházející akce, včetně toho, za jak dlouho k nim příště dojde.
S Zobrazit > Seznam můžete procházet seznamy a najít položky související se softwarem, o kterém jste si mysleli, že jste jej přestali používat nebo odinstalovali před lety. Jednou z nejčastějších skrytých příčin špatného výkonu systému, pádů a neočekávaných diskových operací jsou agenti a podobné položky, které se po selhání neustále restartují, protože obsahují zastaralý kód, ale macOS je neustále znovu spouští.
Lingon je k dispozici ve dvou verzích: Lingon X (14,99 $), ke stažení z webu vývojáře, s plnou funkčností systému, včetně přístupu root; a Lingon 3 (3,99 $), stále užitečný, ale omezenější program Mac App Store. Tvůrce Peter Borg nabízí srovnání funkcí na webu Lingon.
Můžete si stáhnout Lingon X a používat jej zdarma k prozkoumání nastavení, ale k ukládání nebo odstraňování položek je vyžadována placená licence.
Lingon X vyžaduje macOS Mojave 10.14.4 nebo novější, ale nabízí starší verze počínaje Mac OS X 10.11 El Capitan. Lingon 3 vyžaduje Mac OS X 10.9 Mavericks nebo novější.
Díky Lingonu X je plánování opakujících se úkolů hračkou. Ale také vám umožní odstranit nechtěné opakující se akce a zbylé škrábance, které by mohly mít dopad na výkon vašeho Macu.
Lingon se naposledy objevil v Mac Gems v roce 2008 s vydáním verze 2.1.
Se silným oživením Macu v posledních letech chceme oslavit nástroje, které používáme a které čtenáři doporučují, abyste mohli co nejlépe využít váš macOS. Mac Gems vyzdvihuje skvělé pecky softwaru pro Mac, aplikace, které mají vysokou užitečnost, zaměřují se na omezený soubor problémů, které je třeba vyřešit, a jsou obecně vyvíjeny jednotlivcem nebo malou společností. Zůstaňte naladěni na týdenní aktualizace a posílejte své návrhy do kanálu Mac Gems Twitter (@macgems).
Zdroj: macworld.com