iPhone vodotěsnost nebo alespoň voděodolnost nabízí od verze iPhone 7. V případě vniknutí vody do telefonu ale záruka neplatí.
Tvrzení o voděodolnosti iPhonu mohou být zavádějící, ale hromadná žaloba byla přesto zamítnuta. Federální soudkyně rozhodla, že tvrzení o odolnosti iPhonu vůči vodě v reklamě společnosti Apple mohou být zavádějící, ale navrhovanou hromadnou žalobu přesto zamítla.
iPhone vodotěsnost klame uživatele
Žaloba tvrdila, že Apple uváděl spotřebitele v omyl ohledně rozsahu vodotěsnosti, a proto si za telefony účtovala předražené částky. Informuje o tom zpravodajská stanice CTV News.
Federální soudce ve středu zamítl navrhovanou hromadnou žalobu obviňující společnost Apple Inc. z klamání spotřebitelů ohledně toho, jak jsou její iPhony odolné vůči působení vody.
V reklamách společnosti Apple se uváděla různá tvrzení o odolnosti iPhonů proti poškození při ponoření nebo jiném vystavení vodě, včetně toho, že některé modely přežijí hloubku 4 metry po dobu 30 minut.
Jmenovaní žalobci, dva z New Yorku a jeden z Jižní Karolíny, tvrdili, že nepravdivé a zavádějící klamavé údaje společnosti Apple umožnily účtovat si za iPhony dvakrát více, než kolik stojí průměrné chytré telefony.
Americká okresní soudkyně Denise Coteová z Manhattanu uvedla, že žalobci věrohodně tvrdili, že reklamy společnosti Apple mohly uvést spotřebitele v omyl, ale neprokázali, že jejich iPhony byly poškozeny kontaktem s tekutinou, který Apple sliboval, že vydrží.
Soudkyně Coteová rozhodla, že neexistují žádné důkazy o tom, že tvrzení společnosti Apple byla zavádějící – pouze že bylo vzneseno věrohodné tvrzení – a žalobci také neprokázali, že jejich rozhodnutí o koupi byla založena na jakýchkoli tvrzeních společnosti Apple o vodotěsnosti.
V Itálii jsou opačného názoru
Zajímavé je, že italské regulační orgány shledaly, že tvrzení společnosti Apple o voděodolnosti byla zavádějící, protože vycházela z laboratorních podmínek, a nikoli z reálného použití. Záruční podmínky výslovně vylučovaly poškození kapalinou.
Společnost Apple uváděla tvrzení o voděodolnosti, aniž by spotřebitelům jasně sdělila, že tato tvrzení platí pouze v ideálních laboratorních podmínkách a že telefony neprošly stejnými testy v reálných podmínkách […].
Soud rovněž zohlednil skutečnost, že společnost Apple odmítla ve fázi po prodeji dodržet záruční podmínky, pokud byly tyto modely iPhonů poškozeny vodou nebo jinými kapalinami.
Ať tak či onak, dávejte si pozor na kontakt iPhonu s vodou. I když jsou nejnovější telefony odolné proti ponoření do kapaliny až do 6 metrů, tak Apple doslovně na svém českém webu uvádí: „Poškození tekutinou není kryté zárukou.“