Špičkové Mac Studio od Apple přináší fenomenální výkon ve velmi malém krytu. Je jasné, že není pro každého, ale každý uživatel Macu by měl být nadšený z toho, co předznamenává pro velmi blízkou budoucnost.
Když Apple odhalil Mac Studio ve své speciální akci „Peek Performance“, označil nejnovější produkt Mac za tahouna. Namísto Macu Pro by pokročilí uživatelé, kteří potřebují vysokou úroveň výkonu, mohli použít výrazně vylepšený Mac mini, který nabízí všechny přísliby vyšší řady čipu Apple Silicon.
Výsledkem bylo něco, co vypadalo jako téměř trojpatrový Mac mini, který se chlubil více než dostatečným výkonem, aby tvůrci obsahu mohli šťastně pracovat.
Zvěsti naznačovaly obnovení Mac mini s lepším čipem, přičemž M1 Pro a M1 Max si vypůjčili z 16palcového MacBooku Pro. Nepředvídali, že Apple tímto způsobem zkombinuje Mac mini až do pátku před uvedením na trh.
A to překvapení bylo samo o sobě působivé. V této recenzi se budeme převážně bavit o Mac Studiu s M1 Ultra, protože diskuze o Mac Studiu s M1 Max je trochu širší.
Recenze Mac Studio: Specifikace
Recenze Mac Studio: Větší než Mac mini, se stejným půdorysem na stole
Zřejmým fyzickým srovnávacím bodem pro Mac Studio je Mac mini, a to více způsoby. Pro začátek, pokud ignorujete vzhled Macu mini, který má příliš mnoho proteinových koktejlů, Mac Studio má značnou podobnost se svým stájovým kolegou.
Hliníkový kryt má stejný styl, s půdorysem zaobleného čtverce, plochou horní částí s výraznými hranami a černým logem Apple na horní straně. Mac Studio je více než dvakrát vyšší než Mac mini s úhlopříčkou 3,7 palce až 1,4 palce, ale oba modely mají stejnou šířku a hloubku 7,7 palce.
Je zřejmé, že přidání hliníku a další vnitřní úpravy znamenají vyšší hmotnost. Edice M1 Max váží 5,9 liber, ale verze M1 Ultra s měděným chladičem váží 7,9 liber.
Toto použití mědi je praktickou úvahou. Obecně platí, že měď je svou hustotou lepší materiál chladiče než hliník. Zatímco hliník má asi 30 % hustoty mědi, hliník má také asi 60 % vodivosti než měď při stejné základní konstrukci chladiče.
Hliník je však výrazně levnější než měď. Při stejné hmotnosti měď stojí asi třikrát tolik.
Stejně jako Mac mini je v levém předním rohu malá tečka s indikátorem napájení, ale namísto toho, aby uživatelé měli zcela prázdnou tvář, Apple se od tématu odkloní několika doplňky.
Na přední straně Mac Studia jsou dva porty USB-C pro verzi M1 Max, dva porty Thunderbolt 4 pro edici M1 Ultra.
Na přední straně je také čtečka karet SDXC třídy II, součást, která byla ztracena při přechodu na Apple Silicon na Mac mini. Když jej však namontujete a dva porty USB-C té či oné varianty směrem k uživateli, budou snadno přístupné, kdykoli jsou potřeba.
Podobně jako u Macu mini jsou ostatní porty na zadní straně, ale i zde se věci zlepšily. K dispozici je čtveřice portů Thunderbolt 4 a také dva USB-A, 10gigabitové ethernetové připojení, HDMI a konektor pro sluchátka.
Levý napájecí vstup Macu mini byl přepnut na větší připojení uprostřed Mac Studia. Tlačítko napájení se také posunulo ze zadního pravého do levého zadního rohu.
Navzdory extra velikosti na zadní straně jsou všechny porty zarovnány s hranou základny, pod velmi velkou perforovanou mřížkou. Apple tvrdí, že se zde používá asi 4 000 otvorů, které všechny pomáhají s přesunem vzduchu pro jeho nový chladicí systém.
A ať už je důvod jakýkoli, „nový zápach Macu“ je jiný. Ne nepříjemně, ale není to totéž. Může to být měděný chladič, může to být nějaký výrobní dopad recyklovaných materiálů v krytu.
Pokud jde o akustiku zařízení, nechali jsme na audiometru Kanomax model 4431 naměřit základní hodnotu okolního hluku 36 dBa s testovacím zařízením na stole ve výšce ruky, asi ve vzdálenosti tří stop. M1 Max Mac Studio dosáhlo 37 dBa při nečinnosti a 41 dBa při zátěži.
M1 Ultra Mac Studio při nečinnosti dosáhlo 39 dBa nečinnosti a 42 dBa při zátěži.
Přesně z hlediska hluku byl ve stejné místnosti s 36 dBa a přibližně ve stejné vzdálenosti 2018 Intel i9 MacBook Pro při nečinnosti asi 40 dBa a při velkém zatížení asi 45 dBa. 16palcový MacBook Pro s procesorem Intel dosáhl maximálně 44 dBa.
A možná přímější srovnání je M1 Mac mini. Při nečinnosti je M1 Mac mini nerozeznatelný od okolního prostředí při nečinnosti a 40 dBA při zátěži. Mac mini je mnohem tišší, ale to dává smysl, vzhledem k tomu, že má poloviční nebo čtvrtinovou plochu CPU a teplo jako jeho vyšší bratranec.
Z hlediska hluku to staví Mac Studio pevně mezi nižší hardware Apple Silicon a zařízení Intel.