Vytáhli jsme náš displej Thunderbolt z roku 2011 z úložiště, abychom jej porovnali se zcela novým displejem Apple Studio Display.
Apple v roce 2016 zabil svůj Thunderbolt Display a zanechal tak na trhu prázdnotu. Apple představil novou možnost až v roce 2020 s Pro Display XDR. Tento displej však nese obrovskou cenu a nebyl skutečnou náhradou za dostupnější displej Thunderbolt.
Enter — Studio Display.
Displej Thunderbolt
Apple má za sebou dlouhou historii čerpání vysoce kvalitních displejů specifických pro Mac. Uživatelé na to možná zapomněli při představení 2022 Studio Display, ale důrazně se řídí prioritou, kterou si Apple stanovil.
V roce 1998 Apple uvedl na trh původní Studio Display. Tyto displeje ve formátu 3:4 byly k dispozici rok předtím, než byly prodávány spolu s Apple Cinema Display. Cinema Display nakonec nahradil Studio Display a byl prodáván od roku 1999 do roku 2011.
Bylo to v roce 2011, kdy Apple uvedl na trh Thunderbolt Display. Apple se tehdy chlubil tím, že vytvořil první displej na světě s podporou Thunderboltu. Jednou ze skvělých funkcí bylo, že dva z těchto displejů bylo možné spojit dohromady a připojit k počítači Mac pomocí jediného kabelu.
Jinak měl rozsáhlý 27palcový panel, celokovové tělo a nakonec nahradil starší Apple Cinema Display.
Vzali jsme jeden z těchto displejů Thunderbolt při uvedení na trh a shodou okolností se stále povaluje po našem studiu.
Některé znalosti některých moderních upgradů
Mezi oběma těmito displeji je mnoho podobností. Každý z těchto displejů Apple měří na úhlopříčce až 27 palců a k vašemu Macu se připojuje přes Thunderbolt. I když různé generace vysokorychlostního konektoru.
Oba displeje jsou vyrobeny z eloxovaného hliníku, ačkoli Studio Display má mnohem tenčí rámečky, je celkově tenčí a váží výrazně méně.
Thunderbolt Display má starší verzi stojanu Apple, který byl používán s několika generacemi iMacu. Uživatelé měli možnost vyzvednout sadu adaptéru VESA, pokud by chtěli monitor upevnit.
S displejem Studio poskytl Apple tři možnosti stojanu. Hlavní naklápěcí stojan je podobný 24palcovému iMacu, ale jeho výškově nastavitelná verze je spíše podobná stojanu Pro Stand, který najdete u Pro Display XDR. K dispozici je také možnost VESA, i když se při nákupu budete muset rozhodnout, kterou z nich chcete.
Na zadní straně Thunderbolt Display Apple přibalil:
-
- Tři USB-A
-
- FireWire 800
-
- Gigabit Ethernet
-
- Blesk
- Kabel MagSafe — 85W
Kabel MagSafe je integrován do trvale připojeného kabelu Thunderbolt pro nabíjení vašeho přenosného Macu. S pokroky v Thunderbolt může nový Studio Display dodat až 96 W energie přes jediný odnímatelný Thunderbolt 3 kabel.
Apple drasticky zjednodušil porty pomocí Studio Display, včetně tří 10Gb/s USB-C portů. Kvůli datovým omezením Thunderbolt není možné řetězit dva 5K studiové displeje, jako byste mohli Thunderbolt Display.
Rozlišení a kvalita obrazu
Thunderbolt Display měl rozlišení 2560 x 1440 pixelů, zatímco Studio Display to zdvojnásobuje, měří 5120 x 2880. To dává Thunderbolt Display hustotu pixelů 108 pixelů na palec a Studio Display má kvalitu Retina 218 PPI. .
Pro kontrastní poměr má Studio Display poměr 1200:1 a Thunderbolt Display má poměr 1000:1. Pouze mírné vylepšení pro nejnovější monitor Apple.
Při pohledu na ně vedle sebe vypadají oba displeje dobře. Displej Thunderbolt ale vypadá trochu zastarale. Je zasazen dále vzadu od předního skla a nesplňuje definici sítnice společnosti Apple, protože pixely jsou rozeznatelné při sezení z běžné vzdálenosti.
Obraz má také lehce žlutý nádech, který může být způsoben zubem času. Je zřejmé, že novější Studio Display vypadalo přesněji.
Dalším velkým rozdílem je jas. Apple měl maximální jas 325 nitů s Thunderbolt displejem, ale Studio Display může dosáhnout až 600. To bylo snadno zřejmé, když jsme oba displeje maximalizovali.
Fotoaparáty, mikrofony a reproduktory
Každý z displejů má vestavěné AV periferie. Mají kamery integrované v horní části, více reproduktorů a vysoce kvalitní mikrofony.
Na Studio Display má Apple pole se šesti reproduktory, které je schopné vydávat nadstandardní zvuk. Je to nejlépe znějící monitor, který jsme doposud testovali. Do určité míry je také schopen prostorového zvuku.
Naopak Thunderbolt Display má 2.1 stereo reproduktory, které na svůj věk nezní ani tak špatně.
Tento Thunderbolt Display má vestavěnou kameru FaceTime HD, kterou Apple nazývá. Jedná se pouze o 720p kameru, která se technicky počítá jako HD. To je pod rozlišením 1080p fotoaparátu Studio Display.
Na záběrech výše můžete vidět dramatický rozdíl v kamerách. Některé problémy byly hlášeny na fotoaparátu Studio Display společnosti Apple, ale zde to vypadá na míle daleko.
Studio Display má zorné pole 122 stupňů, režim na výšku a centrální scénu.
Na horní straně Thunderbolt Display je jeden mikrofon a na Studio Display je trojice mikrofonů. Mikrofonní pole Studio Display dokáže izolovat i váš hlas, což pomáhá v hlučném prostředí.
Nyní je k dispozici pouze jeden
Přestože byl Thunderbolt Display v roce 2016 ukončen, stále vypadá překvapivě dobře. Jeho design není špatný, obrázek vypadá dobře a je v něm zapečeno docela dost dobrých zvonků a píšťalek.
Na základě Thunderbolt Display Apple přidal některé unikátní funkce. Například – sklo s nanotexturou může výrazně snížit odlesky.
Hodně se připisuje čipu A13 Bionic, který pohání Studio Display, jako je izolace hlasu, sledování kamery Center Stage, podpora hej Siri a režim portrétu videa.
Milovali jsme používání Thunderbolt Display a zatím si užíváme Studio Display.
Kde koupit
Ceny Apple Studio Display začínají na 1 599 dolarech za standardní skleněný model a vrcholí na 2 299 dolarech za nanotexturové sklo s naklápěcím a výškově nastavitelným stojanem. Apple Authorized Reseller Adorama se klepe Sleva 50 USD na AppleCare pro nový displej s tímto aktivačním odkazem a propagačním kódem APINSIDER.
Studio Display si můžete objednat také u těchto prodejců:
Alternativně můžete Thunderbolt displej Apple najít na eBay.
Zdroj: appleinsider.com