Apple z roku 1976 by měl být k nepoznání ve srovnání s dnešní gigantickou korporací, a přesto klíčová raná rozhodnutí Steva Jobse, Steva Wozniaka a dalších mají vliv i dnes.
Tim Cook oslavil 45. výročí společnosti Apple tweetem, v němž se ohlédl za svým přítelem a kolegou, spoluzakladatelem Stevem Jobsem.
Když Apple dnes slaví 45 let, připomínám si Stevova slova z doby před mnoha lety: „Doposud to byla úžasná cesta, ale sotva jsme začali.“ Děkujeme všem členům naší Apple rodiny za vše, co jste udělali pro obohacení životů. Tady je na dalších 45 let a dále!
— Tim Cook (@tim_cook) 1. dubna 2021
Nyní, ve svém desátém roce ve funkci generálního ředitele, Tim Cook poprvé nastoupil do Applu v roce 1998. Tehdy bylo společnosti 22 let a s návratem Jobse zamířila k oživení. Měla už za sebou většinu svých rostoucích bolestí, ale teprve měla být tou velmocí, jakou se stane.
Appleův příběh o třech dějstvích
Dnes je Apple ve třetím dějství svého příběhu. V 70. letech měl svůj vzrušující první děj, pak prošel otřesy v 90. letech pro druhý, než se nakonec stal učebnicovým americkým úspěchem. V garáži můžete založit nadnárodní společnost s mnoha miliardami dolarů.
Není to však tak, že by založení společnosti bylo samozřejmým krokem. V polovině 70. let měl Steve Wozniak návrhy toho, co se stalo známým jako počítač Apple I, a jeho přítel Steve Jobs měl návrhy na jejich prodej. Woz by je dal každému zájemci, Jobs ne, a i tak ani Steve Jobs neměl v úmyslu založit společnost.
Místo toho se oba Stevovi nejprve velmi usilovně snažili prodat své nápady existujícím firmám, pro které buď tehdy pracovali, nebo pro ně pracovali. Woz byl v té době inženýrem ve společnosti Hewlett-Packard a podařilo se mu přimět starší inženýry, aby prozkoumali jeho návrh s cílem, aby je HP koupila.
Nejen, že souhlasili s tím, že je to proveditelné, ale také uznali, že by se to dalo vyrobit levně – přesto to předávali dál. Wozovy nápady nezapadaly do toho, co si mysleli, že by počítač Hewlett-Packard měl být.
Atari se cítila stejně. Jobs se pokusil přimět svého starého zaměstnavatele Atari, aby se zajímal o to, co by se stalo Apple II, ale i on byl odmítnut. Až na to, že Al Alcorn ze společnosti Atari spojil Jobse s investory rizikového kapitálu a cesta k založení společnosti byla zahájena.
Když formálně založili Apple, bylo to s dalším inženýrem Atari, Ronem Waynem. Skvěle by navrhl originální, nesmírně zdobené logo Apple, a pak by ještě slavněji opustil společnost, než se rozjela. Jde jen o to, že odešel ještě rychleji, než si dokážete představit.
Tito tři muži oficiálně založili Apple 1. dubna 1976 a Ron Wayne odstoupil o 12 dní později. Bylo mu nabídnuto deset procent Applu, ale místo toho se rozhodl, že ho koupí Steve Jobs za 800 dolarů.
To by se později zvýšilo, když v roce 1977 nastoupil jako investor mnohem zkušenější obchodník Mark Markkula. Za Markkuly společnost Apple oficiálně vykoupila všechny tři původní partnery, celkem za 5 308,96 $. Z právních důvodů dostal Wayne třetinu z toho, přestože už odešel.
Vzhledem k ohromnému úspěchu Applu je nyní nemožné nevidět jeho odchod jako chybu. Ale v té době byl přiměřeně placen a odcházel z firmy, která neměla ani zdaleka jistou budoucnost. Mezi nesčetnými případy, kdy byl dotázán na svůj odchod, Ron Wayne v roce 2013 tvrdil, že vůbec nelituje.
„Považuji se za nesmírně šťastného, že jsem byl u zlomu v historii,“ řekl, „a založení Applu bylo skutečně zlomovým bodem v historii, i když v té době to samozřejmě nikdo nikdy neví.“
První úspěch Applu
Poté, co odešel, ale než z ní Markkula udělal dospělou společnost, měl Apple svůj první úspěch – a byl to ten, který vám bude připadat povědomý, pokud budete sledovat, jak společnost dnes funguje. Apple vyrobil 50 počítačů Apple-I, aniž by měl jakékoli peníze, a všechny je prodal jeden den, než musel zaplatit svým dodavatelům.
Dnes má Apple skvěle řízený přístup ke svému dodavatelskému řetězci, ale ještě v roce 1976 se doslova učil výhodám financí. Bylo to poprvé, co Steve Jobs slyšel o tom, co se nazývalo 30 dní netto, což znamená, že jste měli tak dlouho na to, abyste zaplatili svým dodavatelům. Tehdy se to naučil, protože musel.
Jobs nabídl Apple-I Paulu Terrellovi, který provozoval tehdy úspěšný Byte Shop. Zatímco Jobs chtěl prodat základní desky a sady, aby si fandové sestavili své vlastní počítače, Terrell chtěl sestavená zařízení a dostal je.
Jestliže se Apple tehdy dozvěděl o financích a dodavatelských řetězcích, dozvěděl se o podnikání v roce 1977, kdy nastoupil bývalý Intel Markkula. Kromě reorganizace podnikání však udělal ještě něco jiného, co je stále součástí Applu o více než čtyři desetiletí později. Stanovil filozofii společnosti.
Pravděpodobně je součástí Business 101 na Harvardu, že korporace potřebují filozofie a prohlášení o poslání, a pokud jste někdy pracovali pro korporaci, pravděpodobně k nim budete mít zdravě skeptický postoj. Přesto v případě Applu byla filozofie, kterou Markkula napsal, pozoruhodně jasná a společnost se jí pozoruhodně důsledně držela.
Steve Jobs později vysvětlil svému životopisci Walteru Isaacsonovi, že Markkulovou pointou bylo, že cílem by nemělo být vydělávání peněz. Zjevně potřebujete a ještě očividněji chcete, ale pokud jsou peníze na prvním místě, společnost bude mít potíže. Zatímco když uděláte „něco, v co věříte“ a zároveň se soustředíte na „vytvoření společnosti, která vydrží“, peníze budou následovat.
Markkula „The Apple Marketing Philosophy“ je tak jasně nápadem Apple, protože je extrémně a vědomě jednoduchá. Jednostránkový dokument, napsaný 3. ledna 1977, obsahuje pouze dvě krátké směrnice o porozumění potřebám zákazníků a zaměření na několik konkrétních produktů místo toho, aby se příliš rozšiřoval.
Pak to uzavírá odstavec o zprostředkování Apple svým zákazníkům.
Lidé soudí knihu podle obalu. Můžeme mít nejlepší produkt, nejvyšší kvalitu, nejužitečnější software atd.; pokud je uvedeme nedbalým způsobem, budou vnímány jako nedbalé; pokud je prezentujeme kreativním, profesionálním způsobem, připíšeme požadované kvality.
Apple je dodnes známý tím, jak dobře prezentuje své produkty, jak pečlivě je navržen obal. Dnes je to stále součástí toho, co dělá Apple, Apple.
A bylo to tam, zapsané do společnosti, hned od jejích úplných začátků.
Zdroj: appleinsider.com