SOUL (1 $ = 1 428,51 jihokorejských wonů) — Prodej dříve oznámených 42 francouzských stíhaček Rafale do Indonésie se nemusí uskutečnit. Indonésie je součástí jihokorejského programu bojových letounů páté generace KF-21. Ještě před týdny nebyla Indonésie schopna splnit finanční požadavky na účast v programu. Zdá se však, že se situace mění.
Začátkem října bylo potvrzeno, že Jakarta již zaplatila 6 milionů USD v nevyřízených zakázkách programu KF-21. Indonéská vláda slíbila Soulu, že v roce 2023 bude převedeno dalších 33 milionů USD. Slibné kroky z Jakarty, i když to, co bylo zaplaceno a slíbeno, je méně než 10 procent, které musí Jakarta investovat jako partner v programu. Téměř 561 milionů USD představuje účast Indonésie na společném projektu s Jižní Koreou.
Provedené platby a záměry budoucích převodů hotovosti do Soulu se mohou ukázat jako špatné zprávy pro Dassault Aviation a její vlajkovou loď Dassault Rafale. Indonésie oznámila svůj záměr investovat do nového vybavení pro své letectvo. Francouzský Rafale dostal dobré zprávy na začátku roku, když Jakarta vyjádřila záměr koupit 42 jednotek. Nyní je však tato případná objednávka na řadě.
Oba bojovníci jsou tak rozdílní, jako jsou si podobní. Rafale sice nemá stealth technologii jako KF-21, ale obě stíhačky používají slabší motory než například čínská J-20. Avionika mezi těmito dvěma stíhačkami bude odpovídat, stejně jako výzbroj vzduch-vzduch, s francouzskou střelou Meteor, která je rovněž považována za součást bojových schopností KF-21.
Navzdory dobrým vztahům mezi Jakartou a Paříží Soul již na hlubší úrovni spolupracuje s Indonésií. Cvičné letouny T-50 jsou již ve výzbroji indonéského letectva. Jedna část Jižní Koreje se rozhodla přizpůsobit pro bojové použití, aby splnila požadavek Indonésie.
V neposlední řadě je to věk. Francouzské Rafale je vývojem studené války. O 36 let později Jižní Korea nabízí téměř identický stíhač, ale nový design s otevřenou architekturou, která umožní snadnější obnovu a modernizaci bojových schopností letounu.
Jižní Korea může samozřejmě využít svých vynikajících strategických partnerství k ovlivnění indonéského rozhodnutí. Turecko je jedním z možných zprostředkovatelů dohody. Indonésie nakupuje z Turecka. Turecko spolu s Jižní Koreou spolupracují na novém tureckém stíhacím letounu a hlavním bojovém tanku. A samozřejmě – Turecko a Francie mají poměrně napjaté vztahy. To vše není pro Francouze plus.
Indonésie původně plánovala nákup nových stíhaček v Rusku. V roce 2018 Indonésané a Rusové podepsali smlouvu na dodávku 11 letounů Su-35C v hodnotě 1,1 miliardy dolarů. V roce 2021 Indonésie smlouvu vypověděla z důvodu nedostatku peněz v rozpočtu. Rusové ale ve svých publikacích říkají, že skutečným důvodem vypovězení dohody je skrytý tlak USA a hrozba sankcí.
V současné době má indonéské letectvo asi 10 stíhaček Su-27 a asi 10 stíhaček Su-30 zakoupených z Ruska. Také – 36 stíhaček F-16. Indonésie obdržela všechna tato letadla na počátku roku 2000.
***
Sledujte nás kdykoli a kdekoli. BulgarianMilitary.com má responzivní design a stránku můžete otevřít z jakéhokoli počítače, mobilního zařízení nebo webového prohlížeče. Pro více aktuálních zpráv sledujte naše Zprávy Google, YouTube, Reddit, LinkedIn, Cvrlikání a facebookových stránkách. Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a přečtěte si naše příběhy v aplikaci News360App v AppStore nebo GooglePlay nebo ve FeedlyApp v AppStore nebo GooglePlay. Naše standardy: Manifest a etické zásady.
Source link