AirPods ověření uživatele dokáže nahradit Face ID nebo Touch ID a sluchátka poznají, že do ucha si je dal správný majitel.
Společnost Apple zkoumá metody, jak do sluchátek AirPods přinést ověřování uživatele. Vyplývá to z nově zveřejněné patentové přihlášky společnosti Apple.
AirPods ověření uživatele z více senzorů
V patentové přihlášce nazvané „Identifikace uživatele pomocí sluchátek“, podané u Úřadu Spojených států pro patenty a ochranné známky a spatřené společností Patently Apple, Apple vysvětluje, jak může ověřit uživatele AirPods. Ať už pomocí jiných blízkých zařízení, ultrazvukových signálů, rozpoznávání hlasu a nebo dokonce i chůze uživatele.
Přihláška se snaží vyřešit problém, kdy sluchátka AirPods nedokážou určit, zda je jejich uživatel oprávněný používat připojené zařízení. Apple naznačuje, že to může být problém, protože každý uživatel si může sluchátka nasadit do ucha, když jsou připojena k zařízení patřícímu jiné osobě. To představuje riziko, že připojené zařízení zveřejní osobní informace, například prostřednictvím notifikací oznamovaných Siri.
Skóre podobnosti rozhodne
Systém dokáže obejít potřebu Face ID, Touch ID nebo jiného druhu biometrického ověření na samostatném zařízení a místo toho k ověření identity uživatele používá „skóre podobnosti“. Toto skóre může být založeno na více proměnných, například na blízkosti jiných Apple zařízení, která patří majiteli toho připojeného. Společnost Apple nicméně uvádí, že biometrické údaje by mohly být stále využívány ke zvýšení přesnosti skóre podobnosti. K ověření uživatele na základě biometrie pomocí samotných sluchátek AirPods navrhuje Apple přehrávání a přijímání ultrazvukových zvuků uvnitř sluchátek:
Například různé charakteristiky ucha uživatele poskytují ozvěnu ultrazvukového signálu, který je pro uživatele jedinečný. Změny povrchu zvukovodu uživatele mohou způsobit, že se ultrazvukový signál od povrchu odrazí a vytvoří ozvěnu s podpisem, který je spojen s uživatelem. Například u uživatele s větším zvukovodem může ozvěna mít delší dobu dozvuku než u uživatele s menším zvukovodem.
Apple dodává, že sluchátka AirPods by také mohla využívat informace shromážděné o chůzi a hlasu uživatele z gyroskopů, akcelerometrů a mikrofonů AirPods k určení, zda je majitelem připojeného zařízení. Tyto různé údaje dohromady poskytují celkové skóre podobnosti, které by mohlo ověřit uživatele, pokud dosáhne požadované hranice.
Společnost Apple často přidává nové funkce do stávajících zařízení AirPods pomocí aktualizací firmwaru, jako je podpora funkce sítě Najít, Conversation Boost a Spatial Audio, takže se zdá pravděpodobné, že by ověřování uživatelů AirPods mohlo být teoreticky přidáno v budoucí aktualizaci. Patentové přihlášky nereprezentují bezprostřední plány Applu, ale ukazují některé konkrétní oblasti výzkumu a vývoje společnosti.
Mezi další nedávno podané patentové přihlášky patřily návrhy celoskleněných iPhonů a hodinek Apple Watch, odnímatelný klíč k MacBooku, který funguje jako myš, a hydratační senzor pro hodinky Apple Watch.