Nové zákony znamenají, že všechny App Store, které zahrnují zdravotnické nebo lékařské aplikace, musí být přísnějšími strážci – a možná by neměly distribuovat své vlastní aplikace.
Apple již odmítl zdravotní aplikace a občas kvůli tomu čelil soudním sporům, ale výzkumníci publikovaní v časopise „Nature“ tvrdí, že – a Google – by měl dělat mnohem víc.
„V důsledku změn právních předpisů EU, které vstoupily v platnost v květnu 2021,“ píší vědci ve svém dokumentu, „musí nyní zajistit, aby aplikace byly v souladu s nařízením o zdravotnických prostředcích, a informovat úřady o závažných incidentech vyplývajících z jejich používání. “
Navzdory těmto změnám zákona, které byly uzákoněny před 20 měsíci, výzkum uvádí, že „rozsah, do kterého jsou tato nová pravidla v praxi dodržována, je nerovnoměrný a v některých oblastech nejasný“.
Část problému spočívá v tom, že definice toho, co je lékařská nebo zdravotní aplikace, není vždy jasná. Pokud pak vývojář aplikace nesídlí v zemi EU, Apple a Google jsou právně považovány za dovozce dané aplikace, a proto musí splnit určité povinnosti.
Tyto povinnosti však vyvolávají další problémy, tentokrát v souvislosti s právními předpisy EU v oblasti hospodářské soutěže z listopadu 2022.
Výzkumníci poznamenávají, že z pěti požadavků EU, které se vztahují pouze na aplikace pro zdraví, Apple splňuje všech pět, zatímco Google splňuje pouze jeden.
„Většinu, ale ne všechny požadavky na distributory a dovozce již Apple splňuje,“ říkají výzkumníci, „ale zatím Google splňuje pouze malou podmnožinu těchto požadavků.“
Kromě přesné a bezpečné kontroly toho, jaké aplikace pro zdraví a wellness jsou v jejich App Storech, „Nature“ říká, že Apple a Google „stále vyvíjejí své vlastní aplikace pro lékařské přístroje.“
Podle výzkumníků to vytváří dilemata pro Google a Apple.
„Nezávislí vývojáři aplikací budou pravděpodobně vnímat zaujatost, když je jejich aplikacím odmítnut přístup,“ pokračují. „Toto vnímání zaujatosti je zvláště výrazné tam, kde Apple nebo Google již mají konkurenční aplikaci v obchodě, nebo pokud jsou vnímány jako vývojáři nebo partneři při vývoji podobných aplikací.“
„Vzhledem k tomu, že aktivity, investice a partnerství společností Google a Apple v oblasti zdraví jsou tak široké,“ říkají výzkumníci, „střety zájmů lze vnímat téměř v jakékoli oblasti lékařské aplikace nebo účelu aplikace.“
Deník poznamenává, že Apple je nucen zvážit povolení obchodů s aplikacemi třetích stran a naznačuje, že by to mohlo být řešení. Jedním z návrhů je specializovaný obchod s aplikacemi pro zdraví třetích stran.
„V sektoru zdravotnických aplikací by se mohly vyvinout specializované a regulované „lékárny“ digitálních aplikací, které fungují jako nezávislé organizace poskytující kurátorství, dohled, třídění, dokumentaci a vyřizování stížností pro aplikace,“ navrhují výzkumníci. „Takové organizace by mohly být provozovány jako ziskové subjekty (jako jsou kamenné lékárny v reálném světě), neziskové organizace financované z grantů nebo národní vlády.“
„Na rozdíl od stávajících obchodů s aplikacemi by lékárny s digitálními aplikacemi neměly žádné zásadní střety zájmů s vývojáři,“ pokračuje list.
Výzkumníci z „Nature“ uznávají, že tato myšlenka je pouze jednou z možností a že existuje šance, že Apple a Google budou pokračovat tak, jak jsou.
„[But medical] zařízení a wellness aplikace jsou již důležité pro spotřebitele, pacienty a zdravotnické systémy,“ říkají. „Aby se tento sektor mohl dále bezpečně rozvíjet, musí být vyřešeny tyto aspekty trhu „divokého západu“.
Zdroj: appleinsider.com