Reklamy. Jsou nechutným palivem, které hýbe světem.
Mysleli jste si, že je to úhlový moment. Ne.
Business Insider se zabývá vyhlídkou na další reklamy na produktech Apple.
„Společnost Apple začala testovat reklamní produkt poháněný umělou inteligencí podobný produktu Performance Max společnosti Google, protože se snaží posílit svůj reklamní byznys v hodnotě 7 miliard dolarů.“
Ačkoli se zdá, že nový nástroj společnosti Apple je omezen na umístění v rámci obchodu App Store, odborníci na mobilní reklamu uvedli, že by z toho logicky mohlo vyplývat, že jej Apple nakonec rozšíří i na další vlastnosti.
Obrovské, pokud je to pravda. Obrovský hnus, míní Macalope. Ale je to tak? Lidé, kteří se označují za „odborníky na mobilní reklamu“, pravděpodobně nevidí žádný problém v tom, že celý svět je vydlážděn reklamou, takže pravděpodobně nemají povědomí o dobrém vkusu.
Komentátoři již dříve spekulovali, že Apple brzy přinese reklamy do Map, Apple TV+ a své aplikace Knihy.
Spekulace, že Apple přidá do TV+ úroveň podporovanou reklamou, se objevily poté, co společnost najala Josepha Cadyho, bývalého EVP pro pokročilou reklamu a partnerství ve společnosti NBCUniversal. Vzhledem k tomu, že všechny ostatní velké streamovací služby již mají úroveň podporovanou reklamou, zdá se to jako zřejmý krok. The Macalope se těší, že TV+ dozraje v dospělou streamovací službu, která pravidelně ruší oblíbené pořady po dvou sezónách a rovnou odmítá vysílat věci, které už jsou v plechovce, protože daňový odpis je lukrativnější než peníze, které by vydělala jejich vysíláním. Teprve pak to přijde.
Než namočíme kbelík do studny „Steve Jobs by nikdy“ (která je plná brouků, řas a možná i staré pneumatiky), měli bychom se podívat na Jobsovy výsledky v oblasti reklam. Jistě, když v roce 2005 oznámil iTunes 6, vypadal docela pyšně na to, že televizní pořady zakoupené v iTunes jsou bez reklam. Ale byl to také on, kdo při ohlášení App Store nadšeně poznamenal, že oblíbeným formátem zpeněžení aplikací budou reklamy. Macalope sice pochybuje, že by chtěl, aby zdobily produkty Apple jako nálepky Intelu, ale nebyl úplně proti.
Přesto si Macalope myslí, že nadměrná reklamní propagace produktů Apple je jednou z největších hrozeb pro pověst společnosti, která si zakládá na prvotřídním uživatelském zážitku. Když něco hledáte v App Store, první, co se vám zobrazí, je vždy reklama, která je jako reklama označena spíše minimálně. To samozřejmě neslouží uživateli a je to skutečná bolest pro vývojáře toho, co jste vlastně hledali. Ne že by to bylo v rozporu s tvrzením Tima Cooka, že App Store je „důvěryhodným místem, kde by se vývojáři a uživatelé mohli setkat v rámci oboustranné transakce“.
Nejenže je Apple v této transakci nezmíněnou třetí stranou, ale pokud zákazník musel aplikaci vyhledat, je tam opět jako prodejce reklamy a konkurence vývojářů je tam také, poskakuje a snaží se zákazníka rozptýlit.
„Přidaná hodnota“ umělé inteligence zde údajně spočívá v cílení reklamy na správné skupiny. Víte, „leváci, kteří nedávno jedli, ale byli by ochotni se rozdělit o dezert a nejsou mennonité, ale zajímají se o tento životní styl“. To jsou notoričtí pijáci Winků.
Obecně je Macalope v tomto reklamním kontextu k UI poněkud nedůvěřivý. No, dobře, je k ní nedůvěřivý v mnoha kontextech, ale v tomto také. Jednou se dostaneme do bodu, kdy se budou prodávat reklamy cílené na umělou inteligenci, která se bude snažit ovlivnit nás, abychom ovlivnili naše nákupní rozhodnutí.
Vtip je však na jejich straně, protože Macalope už všechna svá nákupní rozhodnutí přenechal Al. Al Hensterovi, svému finančnímu poradci. A Al nemá počítač. Jen vizitky s nápisem „Analogový poradce“.
Hra, set a zápas.
Zdroj: macworld.com