Minulý týden Apple představil novou tužku a reakce byla taková, jakou byste očekávali, kdyby se společnost objevila opilá v baru micva vašeho syna.
Za prvé, celá společnost v bar micva vašeho syna? Na to nemáte jídlo. Za druhé, jak jsou všichni opilí? Mnozí z nich jistě ani nepijí. To dává stejný smysl jako současná sestava Pencil.
Když se podíváme na současnou řadu Apple Pencils, je to méně „dobré, lepší, nejlepší“ a více jako „gurd, blatter, nejlepší“. Apple Pencil 2. generace je jednoznačně nejlepší, má všechny funkce ostatních dvou, i když je za příplatek. Zbylé dva na první pohled nedávají smysl. Jeden se nazývá Apple Pencil 1. generace a druhý je USB-C Apple Pencil. Tužka 1. generace má citlivost na tlak, ale postrádá funkci magnetického připevnění a vznášení jako tužka USB-C. Co je to za bílý nesmysl?
Část poněkud negativní reakce je také jistě způsobena tím, že Apple nepředstavil nové iPady, jak mnozí očekávali. Říká se, že načasování je všechno, ale toto je spíše případ Timminga. A pro Apple je Timming vším.
(A vpravdě mě poznáte podle toho, co jsem tam udělal.)
Jason Snell to správně nazval „Cena strategie Apple pro staré produkty“ a poukázal na to, že Apple Tima Cooka nevadí dodávat mírně levnější mix produktů, pokud to pomůže marži společnosti.
Pokud by Apple chtěl sestavu, která dává dokonalý smysl, říká Snell, dodal by iPad 10. generace s tužkou USB-C a zrušil by iPad 9. generace a tužku 1. generace. Ale to neudělalo. Proč? Protože to chtělo prodat víc těch starých iPadů a tužek.
Nyní, v určitém okamžiku, to vůle zastavit dodávky iPadu 9. generace a tužky 1. generace. Tehdy se levná magnetická tužka s hoverem, ale bez citlivosti štětce, což je funkce vhodná spíše pro profesionály, bude pro low-end lépe hodit než tužka 1. generace, která musela být vším pro všechny.
Takže je tady nějaký problém? Ano, sestava je matoucí… prozatím. A stejně tak i samotná řada iPadů. Sklouzne Apple zpět do zmatku éry Performa?
Ne.
Za prvé, není to přesně tak, jako by to bolelo Apple. Srovnání s dny Performa je snadné. Také zábavné. Vtipný? Tak určitě. Nostalgický? Jasně. Pokud o nich budete přemýšlet dostatečně dlouho, naplní vás nakonec pocitem ztráty v průběhu času, let pryč, které už nikdy nevrátíte? Bohužel je to možné. Začnete myslet na Gail a na ten byt, který jste spolu sdíleli v Brooklynu v létě 96, a divíte se, co by to bylo, kdybyste se nepřestěhovali na západní pobřeží na střední školu? No, dobře, možná, ale nějak vybočujeme z cesty. Jde o to, že taková srovnání nejsou přesná.
(Také Gail se už dávno posunula. Nech to být.)
Snell poznamenává, že Cook uchovává produkty, aby dosáhl konkrétních cenových bodů. To může čas od času vypadat divně, ale postupem času věci nakonec dávají větší smysl.
Další stará pila, kterou je nutkavé vytáhnout, je „Steve Jobs by nikdy…“ Koneckonců, jedním z Jobsových nejslavnějších kroků po návratu do Applu byla implementace snadno srozumitelného produktového kvadrantu. Ale udělal to proto, aby vyřešil problém. Problém Performa. Možná si myslíte, že je nyní problém se sestavou Applu, ale pokračující jízda společnosti na řece hotovosti by měla tendenci tuto představu zahnat.
Také menší srovnání například řady iPadů dávají mnohem větší smysl a pravděpodobně jsou pravděpodobnější tím, na co se průměrný kupující dívá. Vytáhněte si srovnání iPadu 9. generace, iPadu 10. generace a iPadu Air 5. generace a uvidíte poměrně snadno srozumitelnou sadu možností ceny a funkcí.
Není tedy třeba se obávat, že by Apple sklouzl zpět do výkonnostních chyb, kterých se dopustil v minulosti.
Také nyní je pravděpodobně stejně vhodná doba jako kterákoli jiná, aby vám Macalope řekl, že Gail brzy vyjde román. Bylo to velmi dobře přijato a jednou z postav je sobecká láska, která tráví většinu času hraním Super Nintendo a poté se přestěhuje na západní pobřeží, aby šla na postgraduální školu. Takže ano. Tady to je.
Zdroj: macworld.com