
15. květen je celosvětovým dnem informovanosti o přístupnosti a společnost Apple při této příležitosti vždy upozorňuje na některé nové funkce pro přístupnost, které se objeví v iPhonech a počítačích Mac. Letos má Apple další oznámení: tři nové playlisty Sound Therapy v Apple Music, které jsou k dispozici již nyní.
South Therapy se skládá ze tří playlistů – Focus, Relax a Sleep – které přehrávají hudbu od umělců UMG včetně Imagine Dragons, Katy Perry, Kacey Musgraves a dalších. Písně jsou speciální verze, často prodloužené, instrumentální nebo upravené tak, aby byly více uklidňující. Tyto skladby se pak plynule mísí se specifickými zvukovými vlnami, které vám údajně pomohou dostat se do určitého duševního stavu.
Vlny gama a bílý šum mají pomáhat při soustředění, vlny theta mají pomáhat při relaxaci a vlny delta a růžový šum prý pomáhají při usínání.
Apple na této funkci spolupracuje se společností Universal Music Group a jejím vědeckým projektem hudební terapie, iniciativou Sollos. V tiskové zprávě společnosti Apple se uvádí, že funkce je „podpořena vědeckým výzkumem a využívá patentované zvukové technologie UMG“, ale vědecké poznatky zde nejsou nikterak přesvědčivé. Společnost Apple ve své tiskové zprávě používá slova jako „mohl by“ a „mohl by“, kdykoli tvrdí, že má nějaký účinek, a uvádí poznámku pod čarou, že funkce je navržena tak, aby „podporovala celkovou pohodu člověka“, nikoli aby léčila konkrétní zdravotní stav.
Podobná tvrzení se o podobných terapiích, jako jsou „binaurální rytmy“, objevují již léta, ale výzkum jejich účinků je často kritizován za nedostatečnou přísnost nebo za velkolepá tvrzení, která nejsou podložena důkazy. Kritici často poukazují na to, že takové terapie, pokud jsou řádně prozkoumány, nevykazují o nic lepší výsledky než placebo nebo nejsou lepší než použití jakýchkoli jiných běžných zvuků k blokování obtěžujícího hluku v pozadí.
Přesto není škoda a je to nová funkce, která je součástí stávajícího předplatného Apple Music. Bez ohledu na to, zda vám k dosažení vytouženého soustředění nebo spánku pomáhají speciální zvukové vlny, můžete si playlisty poslechnout, až se příště nebudete moci soustředit, uvolnit nebo usnout, a zjistit, zda na vás fungují.
Zdroj: macworld.com