Apple Studio Display recenze se začínají objevovat v médiích a na YouTube. Chválí se reproduktory a mikrofon.
První dojmy z Apple Studio Display nyní sdílejí vybraná média a youtubeři, kteří poskytují bližší pohled na nejnovější displej Applu. Recenzenti chválili některé aspekty, jako jsou vestavěné reproduktory a nastavení mikrofonu. Jiní mají zase pocit, že Studio Display ve svém současném stavu je chybou.
Studio Display, jehož cena začíná na 42 990 Kč, je prvním novým externím displejem Applu od modelu Pro Display XDR z roku 2019. Je vybaven 27palcovým 5K Retina displejem s jasem až 600 nitů, barvami P3 Wide, True Tone, jedním portem Thunderbolt, třemi porty USB-C, vestavěným čipem A13 Bionic, soustavou tří mikrofonů, 12megapixelovou ultraširokoúhlou kamerou se světelností f/2,4 a funkcí Center Stage a zvukovým systémem se šesti reproduktory a podporou prostorového zvuku.
V ceně displeje je zahrnut úhlově nastavitelný stojan, ale za příplatek 12 000 Kč je k dispozici stojan s nastavitelným sklonem a výškou. Také lze zvolit variantu s adaptérem VESA, který umožňuje používat displej v orientaci na výšku nebo na šířku. K dispozici je také upgrade za 9 000 Kč na sklo s nanotexturou, které minimalizuje odlesky v pracovních prostorech s jasným osvětlením.
Design Apple Studio Display
Recenzenti obecně obdivovali tenký, celohliníkový design displeje Studio Display. Phillip Tracy ze serveru Gizmodo vyzdvihl pasivní chladicí prvky monitoru a kritizoval jeho gumové nožičky:
Na horní straně jsou větrací otvory pro pasivní chlazení; zadní panel se během mého testování zahřál, ale nikdy nedosáhl teplot, které by byly obtěžující.
Stejně jako u Mac Studia, ani u Studio Display gumové nožičky nedokázaly udržet monitor přisazený k mému dřevěnému stolu. Při vkládání a odpojování kabelů ze zadního vstupu/výstupu klouzal.
Kvalita zobrazení
Kif Leswing z CNBC měl pocit, že kvalita displeje je přiměřená, ale nevýrazná:
Kvalita obrazu na Studio Display je dobrá, ale neohromí vás. Líbí se mi, že text je díky mnoha pixelům pěkně ostrý, takže lidé, kteří čtou na počítači několik hodin denně, by o něm mohli uvažovat. A i když se může zdát drahý, je mnohem levnější než displej Pro Display XDR, který Apple také prodává a který stojí 139 990 Kč a k němu si ještě připočtete stojan za 28 990 Kč.
Nilay Patel z The Verge kritizoval, že Studio Display nemá HDR a ProMotion:
Skutečným problémem je, že 42 990 Kč je hodně peněz a zde si za ně kupujete technologii panelu, která je žalostně pozadu. V porovnání s ostatními displeji Applu napříč řadou Mac, iPhone a iPad je Studio Display ve skutečnosti nejpozoruhodnější tím, co nemá.
Studio Display je také zvláštní tím, že se jedná o SDR displej bez režimů HDR. Špičkové iPhony, iPady a notebooky Mac od Applu podporují HDR, ale Studio Display má maximálně 600 nitů a Apple režim HDR v softwaru vůbec nenabízí. Opět se vrací k prastaré technologii podsvícení: skutečné HDR vyžaduje lokální stmívání a Studio Display ho nemá.
Studio Display také nabízí pouze 60Hz obnovovací frekvenci, která je jednak nestandardní a jednak žalostně zaostává za ostatními špičkovými produkty Applu, jako jsou iPhone 13 Pro, iPad Pro a MacBook Pro.
Tracy byl podobně zklamaný z nedostatku věrného podání černé:
Mějte na paměti, že se jedná o standardní IPS panel, takže nezískáte dokonalé úrovně černé, jaké jsou na obrazovce OLED, ani podporu HDR pro větší kontrast. Postavil jsem vedle sebe displej OLED notebooku HP Spectre x360 16 a Studio Display a můj zrak byl přitahován notebookem. Černá na monitoru vypadala ve srovnání s ním tmavě šedá a barvy neměly takovou sytost jako na Spectre. Studio Display bych také nepoužíval jako herní monitor vzhledem k mizerné obnovovací frekvenci 60 Hz. Ta je pro obrazovku s tímto rozlišením standardní, ale část mého já doufala, že Apple najde způsob, jak přidat ProMotion.
Specifikace displeje byly recenzenty neustále označovány jako zklamání vzhledem k ceně Studio Display.
Mikrofony a reproduktory
Patel si pochvaloval vestavěný mikrofon a reproduktory na displeji Studio Display:
Začněme tím dobrým: mikrofon a reproduktory znějí skvěle. Opravdu, opravdu skvěle. V Ovládacím centru můžete nastavit soustavu tří mikrofonů tak, aby izolovala nebo neizolovala hlas, a při hovorech budete mít stejně dobrý nebo lepší zvuk než s jakýmkoli konferenčním mikrofonem, který jsem kdy slyšel… Reproduktory jsou hlasité a hluboké, a i když nejsem úplně přesvědčen, že prostorový zvuk v hudbě je něco jiného než trik, a ještě méně jsem přesvědčen, že něco jako prostorový zvuk může vytvořit stereofonní reproduktorová soustava umístěná před vámi, Apple zde určitě chytne za srdce. Pokud si pustíte klip v Dolby Atmos, uslyšíte dramatické zlepšení. Jsou to nejlepší vestavěné reproduktory, jaké jsem kdy slyšel.
Matt Hanson z TechRadaru si pochvaloval mikrofony, ale podporu prostorového zvuku Studio Display shledal méně působivou:
Podpora prostorového zvuku byla méně působivá. Vyzkoušeli jsme několik skladeb v Dolby Atmos a neměli jsme pocit, že by zvuk vycházel z okolí. Virtualizovaný prostorový zvuk je vždy náročný na správné nastavení a nikdy se nemůže rovnat fyzickému nastavení reproduktorů, a to bohužel platí i pro Studio Display.
Tracy si podobně pochvaloval nastavení reproduktorů a řekl, že kvalita zvuku je lepší než cokoli, co kdy slyšel z monitoru. Brian Heater z TechCrunche uvedl, že ačkoli je nastavení mikrofonu uváděno jako studiová kvalita, uživatelům, kteří plánují dělat mnohem víc než jen webové konference, by doporučil připojit externí mikrofon do jednoho z výše uvedených portů.
Kamera
Největší obavy recenzentů vzbuzoval vestavěný 12megapixelový fotoaparát. Patel uvedl, že hlavní funkce webové kamery Studio Display funguje tak špatně, že je prakticky nepoužitelná.
Apple má dlouhou historii vytváření úžasných snímků pomocí 12megapixelových snímačů a čipů řady A a z nějakého důvodu tato věc vypadá prostě hrozně.
Za dobrého světla vypadá příšerně a za špatného světla vyloženě mizerně. Vytváří zrnitý, zašuměný obraz prakticky bez detailů. Zkoušel jsem to ve FaceTime, v Zoomu, ve Photo Booth, v QuickTime – je to jedno, a kvalita obrazu je stejně smutná. Nepomáhá ani vypnutí funkce Center Stage, která vás sleduje po místnosti. Nepomáhá ani zapínání a vypínání režimu na výšku.
Naším pravidlem vždy bylo recenzovat produkty na základě toho, co máme před sebou, a nikdy ne na základě příslibu budoucí aktualizace softwaru, a na základě toho, co mám před sebou, bych tento fotoaparát prostě nechtěl používat. Fotoaparáty v nových MacBoocích Pro a iMacích M1 jsou mnohem lepší než to, co vidíme zde, a přední fotoaparát iPhonu je ještě lepší. Doufám, že Apple v budoucnu věci vylepší prostřednictvím softwaru, ale dokud se tak skutečně nestane, neutratil bych za tento displej přes 40 000 Kč.
Ostatní recenzenti obecně souhlasili s neuspokojivými výsledky vestavěné webové kamery, přičemž Heater se vyjádřil takto:
Obraz je překvapivě horší než u posledních Maců M1. Vyvážení bílé je špatné a v obraze je více šumu. Můj první instinkt byl pokusit se sloupnout ochrannou fólii, kterou jsem na ní možná omylem nechal, ale bez úspěchu. Takto je prostě obraz nyní – což je u monitoru, jehož cena začíná na 42 990 Kč, docela velké zklamání.
Joanna Sternová z Wall Street Journal s tím souhlasila:
S 12megapixelovým fotoaparátem a čipem A13 Bionic by se měl vyrovnat přednímu fotoaparátu iPhonu 11 Pro.
Fotoaparát Applu však neustále vytvářel zrnité a rozmazané snímky. Na některých snímcích chybělo tolik detailů, že mi to připomínalo fotoaparát mého starého BlackBerry.
Podobně i Tracy považoval fotoaparát za dobrý, ale zašuměný. Apple sdělil několika médiím, že vylepšení fotoaparátu Studio Display bude v aktualizaci softwaru, ale není jasné, jakého aspektu stížností recenzentů se tato aktualizace týká a kdy bude vydána.
Stojany a možnost skla s nanotexturou
Patel poznamenal, že nanotextura za 9 000 Kč se snadno zašpiní a špatně se čistí, zatímco Tracy kritizoval možnosti stojanu Studio Display:
Studio Display nevysvětlitelně postrádá výškové nastavení. Kvůli tomu je třeba připlatit 12 000 Kč za zcela jiný stojan. Možná si Apple myslí, že to někteří lidé nebudou potřebovat; ať už je to jakkoli, výškově nastavitelný stojan by měl být součástí základní ceny. A co hůř, stojany nejsou vyměnitelné, což znamená, že co si koupíte, to dostanete. To, co můžete udělat se standardním stojanem, je naklonit obrazovku v rozsahu -5 až 25 stupňů, což bylo při poskytování optimálního pozorovacího úhlu účinnější, než jsem očekával. Pokud si stejně jako já potřebujete během pracovního dne různě natahovat nohy a stát, připravte si další výdaje nebo si pořiďte držák VESA.
Hanson řekl, že právě tyto skryté příplatky pokoušejí trpělivost mnoha lidí.
Pokračovat ve čtení