MADRID (1 USD = 1,03 EUR) — Rakousko a Španělsko mohou být dalšími zákazníky americké vlajkové lodi páté generace – stealth stíhačky F-35 Lightning II společnosti Lockheed Martin. Británie, Itálie, Norsko, Nizozemsko a Dánsko již tuto stíhačku provozují. Polsko, Řecko, Finsko, Švýcarsko a Německo se již rozhodly jej získat. Česká republika je jedenáctou zemí v Evropě, která si F-35 s největší pravděpodobností koupí, a vede otevřený dialog s USA o možném nákupu.
S největší pravděpodobností následují Rakousko a Španělsko. Španělská média uvádějí, že Španělsko je dále v rozhodování, jak nahradit část své současné flotily EF-18 Hornet letounem AV-8B Harrier s vertikálním vzletem a přistáním. Madrid již vypracoval plán ve dvou krocích, z nichž první počítá s více než 6 miliardami eur na F-35 v období 2023 – 2028. V příštím období je Španělsko připraveno utratit dalších 4,5 miliardy eur také na F-35.
Nyní také Rakousko začíná přemýšlet o tom, která stíhačka přesně by měla nahradit 15 Eurofighter Typhoonů rakouského letectva. Nejčastěji zmiňovaným modelem ve středoevropské zemi byl švédský SAAB Gripen, ale v poslední době se jako volitelná možnost objevil i F-35. Podle rakouských plánů by se tak mělo stát do konce roku 2030 nebo na samém začátku příští dekády.
Jiné alternativy
Jak již bylo řečeno, švédská stíhačka SAAB Gripen bude hlavním konkurentem F-35 na rakouském trhu. V průběhu let se americkému letounu podařilo několikrát porazit svého švédského konkurenta. Přestože Gripen technologicky zaostává za letouny Lockheed Martin, švédský letoun generace 4++ je také některými zeměmi zvýhodněn, a to především kvůli jednotkové ceně a nižším nákladům na údržbu.
Španělsko, píše InfoDefensa, má však jinou alternativu a je jím francouzský stíhač Dassault Rafale. Španělskou flotilu Eurofighter Typhoon by také mohla nahradit další americká stíhačka – F/A-18 Super Hornet. Zdá se však, že Madrid je více nakloněn získání F-35 plus jedné ze dvou dalších stíhaček, protože letoun Lockheed Martin je nejvhodnější možností, jak nahradit stárnoucí Harriery.
Různé rozpočty
Španělsko a Rakousko mají různé obranné rozpočty. Důvodem, proč je Španělsko považováno za pravděpodobnějšího nového provozovatele F-35, je částka připravená pro jeho letectvo na příštích pět let – 13 miliard eur.
Tolik peněz si však Rakousko za své letectvo dovolit nemůže. Rozhodování proto bude ve Vídni těžké, zvláště poté, co vyšlo najevo, že Rakousko vydává na celou svou obranu 16 miliard eur. Tímto způsobem se ukazuje, že kupní síla jednoho a druhého je velmi odlišná.
Problémy s FCAS
Jak jsme informovali v září tohoto roku, European Future Combat Air System [next-generation fighter] se může objevit až v roce 2050. Neshody mezi účastníky drasticky mění plány vývoje a výroby. FCAS [Future Combat Air System] měl létat někdy mezi 2035 a 2040.
Neshody jsou vážné. Německo a Francie se nemohou dohodnout na tom, kdo bude hrát jakou roli. FCAS má zpoždění, protože práci nelze sdílet mezi francouzský Dassault a německý Airbus. V neposlední řadě ze tří zemí je Německo tou, která činí obtížná rozhodnutí, protože hlasování v parlamentu je obtížné, pomalé a „pochybný“.
Informace pochází od a „Francouzský tajný zdroj“ zřejmě s vysokou rolí v projektu, říká InfoDefense. tvrdil, „že tři partnerské země diskutují o tom, kdo by měl být za jakou část odpovědný, kromě zpoždění, ke kterému dochází, když se o nákupu obrany v německém parlamentu hlasuje.“
***
Sledujte nás kdykoli a kdekoli. BulgarianMilitary.com má responzivní design a stránku můžete otevřít z jakéhokoli počítače, mobilního zařízení nebo webového prohlížeče. Pro více aktuálních zpráv sledujte naše Zprávy Google, YouTube, Reddit, LinkedIn, Cvrlikání a facebookových stránkách. Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a přečtěte si naše příběhy v aplikaci News360App v AppStore nebo GooglePlay nebo ve FeedlyApp v AppStore nebo GooglePlay. Naše standardy: Manifest a etické zásady.
Source link