Co kdybychom pořád pořádali antimonopolní slyšení? Kdyby jen pro zveřejňování e-mailů, výpovědi a svědectví vedoucích pracovníků technologického průmyslu?
Eddy Cue, senior viceprezident pro služby společnosti Apple, který se objevil ve vládním případu proti společnosti Google, odpovídal na otázky týkající se dohody o vyhledávání miláčků společnosti Apple s Googlem.
„Apple obhajuje dohodu o vyhledávání Google u soudu: „Neexistovala platná alternativa“
Podle Cuea byla volba jednoduchá.
„Určitě v té době neexistovala platná alternativa ke Googlu,“ řekl Cue. Řekl, že ještě žádný není.
Macalope nyní nepoužívá vyhledávání Google, protože mu je Google stejně nepříjemný jako nové pytlovinové spodní prádlo. (Neptejte se ho, jak je schopen provést takové srovnání.) I když se z Bingu možná stala trochu pointa, nadrženému se podaří projít dnem pomocí DuckDuckGo jako vyhledávače, který používá výsledky Bingu.
Proč si tedy Apple myslí, že neexistuje žádná platná alternativa ke Googlu?
„Google platí společnosti Apple 18 až 20 miliard dolarů ročně, aby byl výchozím vyhledávačem pro iOS“
Ach. Oh, to by šlo.
Bernstein říká, že Google vyplácí 22 procent celkových příjmů z reklamy v rámci svých nákladů na získávání návštěvnosti (TAC) a odhaduje, že Apple z toho pravděpodobně obdrží asi 40 procent.
Jo, kdyby někdo platil Macalope každý rok 18 až 20 miliard dolarů, pravděpodobně by také řekl, že neexistuje žádná „platná alternativa“. Bez ohledu na to, za co platili. „Neexistuje žádná platná alternativa k tomu, abych dostal všechny tyto peníze.“ Vůbec ne nesprávné. Možná ne, čeho se ta otázka týkala, ale stejně.
Upřímně, Macalope by pravděpodobně řekl spoustu dalších šílených věcí za 18 až 20 miliard dolarů, kdybyste to chtěli také. Kolibříci jsou vlastně hmyz. Vzduch je opravdu sypká kapalina. Hot dogy jsou sendviče.
Dobře, možná ne ten poslední. Musím mít nějaký standardy.
Zatímco Google, The Money, může být jedinou alternativou, která dává smysl Applu, Google, The Search Engine, už mnoha uživatelům smysl nedává. Charlie Warzel, který psal pro The Atlantic, popsal problém:
Nyní je těžší najít odpovědi, které jsou autoritativní nebo nekompromisní; vyhledávání zdravých svačinek pro batolata je přetíženo sponzorovaným umístěním produktu, výzvami k zapojení se „dalšími otázkami“ (Jak nasytit hladové batole? „Maso a mořské plody. Přineste maso!“) a nekonečným obsahem plným klíčových slov .
Zkoušel někdo krmit hladová batolata klíčovými slovy?
Jak poznamenal John Gruber:
… jak se kvalita výsledků vyhledávání Google zhoršuje – ale jejich schopnost zpeněžit svůj monopol na vyhledávání zůstává silná – Apple také vypadá špatně.
Samozřejmě můžete vždy přepínat vyhledávače. Je to relativně snadné udělat na konkrétním zařízení, ale kolik lidí má potíže s jedním, natož se všemi svými zařízeními? Macalope samozřejmě ano, ale není běžným uživatelem produktů Apple. I bez kopyt a rohů.
Výchozí nastavení záleží na uživatelské zkušenosti a Apple je společnost, která se snaží své zákazníky „překvapit a potěšit“. Neočekávané reklamy a nevyžádané odpovědi ve výsledcích vyhledávání mohou lidi překvapit, ale nepotěší. Macalope si rád představuje svět, kde Apple implementuje svůj vlastní vyhledávač – ať už sám tím, že si jej pořídí – a implementuje přesnější, dopředné vyhledávání na ochranu soukromí bez reklam. Ale existuje 18 až 20 miliard důvodů, proč se tak nestane. (Sakra, Apple ani nebude vyhledávat v App Store bez reklam.) To nejlepší, v co můžeme doufat, je lepší vyhledávání s menším počtem reklam a větším soukromím.
To je jistě něco, čeho by Apple mohl dosáhnout. Umožnilo by to odebrání 100 procent příjmů z reklamy namísto 22 procent? To ví jen Apple. Doufáme, že malá vládní intervence může přimět Apple, aby dělal to, co je správné pro uživatele jeho produktů a nejen pro něj.
Zdroj: macworld.com