Když připojíte externí pevný disk k portu USB počítače Mac, obvykle se objeví na ploše (tzv. mount on the desktop). Můžete ho také vidět ve Finderu v levém sloupci v části Umístění (nebo Zařízení ve starších verzích macOS). Pokud se disk v počítači Mac nezobrazuje, je pravděpodobné, že nebyl správně naformátován, byl poškozen nebo je vadný. Případně jste pro jednotku nastavili heslo, které je třeba zadat, než se připojí.
Ukážeme vám, jak zjistit, zda je důvodem nepřipojení externího disku k Macu up problém se samotným diskem, kabelem nebo portem, a jak problém vyřešit a získat přístup k datům na disku.
Tento článek předpokládá, že máte externí disk, který by se měl k počítači Mac připojit přes port USB-A, USB-C nebo Thunderbolt. Pokud máte disk NAS, který se připojuje přes síť, měli byste si přečíst náš článek o připojení k disku NAS.
Jak opravit disk, který se nechce zobrazit v počítači Mac
Existuje řada důvodů, proč se váš pevný disk, flash disk, jednotka USB nebo SSD nezobrazuje. Může být nesprávně naformátován, může být poškozen, může mít vadný (nebo nevhodný) kabel nebo může jít o něco jiného.
Pokud provedete následující kroky, snad se vám podaří zjistit příčinu a odstranit problém, který brání otevření externího disku v počítači Mac.
1: Upravte předvolby
Doufejme, že existuje opravdu snadná oprava, která přiměje pevný disk k připojení na plochu. Zkuste následujícím způsobem zkontrolovat, zda je váš Mac nastaven tak, aby se připojené disky zobrazovaly na ploše.
- Otevřete Finder.
- V nabídce v horní části obrazovky klikněte na položku Finder.
- Klikněte na Nastavení (ve starších verzích na Předvolby).
- Klikněte na Obecné.
- Ujistěte se, že je u položky Externí disky zaškrtnuto políčko .
Pokud již byla nastavena tak, aby se externí jednotka objevila na ploše, pokračujte podle následujících kroků.
2: Zkontrolujte kabel
Jako první je vždy třeba zkontrolovat, zda je kabel zapojen, ale jsme si jisti, že jste to již udělali. Problém však může být v kabelu.
Jedním z hlavních důvodů, proč se disky nepřipojují, je, že disk nedostává dostatečné napájení. Pokud je jednotka napájena přes kabel USB-A, je třeba zkontrolovat, zda je k jednotce přiváděno dostatečné množství energie. Velmi staré počítače Mac mohou vyžadovat napájecí kabel USB, tedy kabel, který se rozdělí na dva konektory USB, které je třeba oba zapojit do počítače Mac, aby byl jednotce dodáván dostatek energie. Stejně tak se ujistěte, že jednotka nemá externí zdroj napájení, který by měla používat.
Pokud jde o kabely, ujistěte se, že nejsou na závadu. Zkuste s jednotkou použít jiný kabel a zjistěte, zda to problém odstraní. Stejně tak pokud používáte port USB na rozbočovači, zkontrolujte, zda není příčinou problému právě tento port.
Zkontrolujte také, zda není problém v portu počítače Mac. Zkuste použít jiný port. Nebo pokud máte pouze jeden port, připojte jiné zařízení a zkuste, zda funguje v pořádku.
3. Je k dispozici heslo?
Při prvním spuštění můžete disk chránit heslem, takže zkontrolujte, zda se disk nepřipojuje z toho důvodu, že se objevilo okno s požadavkem na heslo.
4: Zkuste jiný Mac a pak PC
Dalším krokem je zkusit připojit jednotku k jinému počítači Mac. Pokud se ani tam disk nepřipojí, budete vědět, že je problém s diskem, zatímco pokud se připojí, je problém ve vašem Macu.
Dalším krokem je zkusit připojit jednotku k PC. Pokud se disk v PC připojí, je pravděpodobné, že jste zjistili, v čem je problém: disk je naformátován pro PC a váš Mac ho nedokáže přečíst.
5: Pomocí nástroje Disk Utility získáte přístup k jednotce.
Pokud různé výše uvedené kontroly naznačují, že disk je vadný, můžete použít program Disk Utility společnosti Apple pro přístup k disku a případně opravit to, co způsobuje problém. Postupujte takto:
- Vyhledejte program Disk Utility tak, že otevřete Spotlight (cmd+Mezerník) a začněte psát Disk Utility, stiskněte enter a program otevřete.
- Podívejte se do sloupce vlevo, zda se tam objeví pevný disk.
- Pokud pevný disk vidíte v nástroji Disk Utility, zkontrolujte, zda pod ním není svazek. Pokud tam je, klikněte na něj a vyberte možnost Připojit. Pokud již Mac disk připojil, zobrazí se místo toho možnost Unmount (Odpojit). (Pokud v seznamu není uveden žádný svazek, váš Mac nemá k jednotce přístup. Možnost Připojit bude šedá.)
- Máte na výběr z možností První pomoc, Vymazat a Obnovit. První pomoc zkontroluje, zda disk neobsahuje chyby, a v případě potřeby jej opraví; tuto možnost je třeba zvolit. (Obnovení umožňuje vymazat obsah disku a nahradit jej daty odjinud. Vymazání odstraní všechna data uložená na disku. Pokud data na disku potřebujete, nevybírejte možnost Vymazat nebo Obnovit!“).
- Klepněte na kartu První pomoc a vyberte možnost Spustit.
- Pokud po spuštění programu First Aid Mac najde chyby, které byste mohli opravit, může se zobrazit možnost Opravit disk. Pokud se tak stane, pokračujte v opravě a spusťte ji.
6: Změna formátu disku
Pokud Mac nedokáže disk opravit, je pravděpodobné, že je disk buď naformátován pomocí souborového systému, který Mac nedokáže přečíst, nebo je skutečně poškozený – pokud se jedná o druhou možnost, doporučujeme postupovat podle tohoto návodu na obnovu dat z poškozeného disku.
Doufejme však, že disk je v pořádku, ale formát je špatný. Zde je trocha informací o souborových formátech:
- Počítače se systémem Windows používají formát souborů NTFS.
- Počítače Mac před verzí Sierra používaly souborový formát HFS+.
- Ve verzi High Sierra společnost Apple představila nový souborový systém nazvaný Apple File System (APFS).
- exFAT nebo starší FAT32 jsou formáty, které lze číst v počítačích Window a Mac.
Abyste zajistili, že váš disk bude čitelný v počítačích Mac a PC, musíte jej naformátovat pomocí příkazu exFAT nebo starší FAT32. Jak to udělat, si vysvětlíme níže.
Je možné, že pevný disk byl naformátován pomocí jiného souborového systému (např. v počítači se systémem Windows). V takovém případě, pokud potřebujete získat přístup k datům na disku, budete muset disk připojit k počítači se systémem Windows, který jej rozpozná, a data zkopírovat, než přejdete k dalšímu kroku.
Po získání dat z jednotky prostřednictvím počítače můžete jednotku přeformátovat, abyste mohli data opět přidat. Zde naleznete návod, jak přeformátovat jednotku tak, aby ji mohl přečíst i počítač Mac nebo PC.
- Otevřete nástroj Disk Utility (podle výše uvedených kroků).
- Pokud data na pevném disku nepotřebujete, vyberte disk a klikněte na tlačítko Vymazat.
- Než začne nástroj Disk Utility disk mazat, vybere pro vás formát. Ten můžete změnit, pokud kliknete na možnost Formátování. Vyberte si formát, pravděpodobně exFAT, pokud chcete mít jistotu, že je kompatibilní s PC a Mac, jinak je pravděpodobně nejlepší volbou Mac OS Extended (Journaled).
- Pojmenujte jednotku.
- Klikněte na Erase a počkejte, až Mac disk vymaže a poté naformátuje.
7: Vyzkoušejte aplikaci pro obnovu dat
Pokud se vám nepodařilo získat přístup k datům na disku, můžete vyzkoušet některou z možností uvedených v našem přehledu.
Nejlepších aplikací pro obnovu dat pro počítače Mac.
Mezi naše doporučení patří EaseUS Data Recovery for Mac, 89,95 USD/ 95,99 Kč u společnosti Easeus, Stellar Data Recovery for Mac, 59,99 USD/ 43,99 Kč u společnosti Stellar, nebo Recoverit 79,99 USD/ 69 Kč u společnosti Wondershare.
8: Disk vždy řádně odpojte
Máme pro vás poslední návrh, který je spíše ochranou před opakováním této chyby.
Zajistěte, aby se externí disk v budoucnu nepoškodil, a to tak, že po jeho použití vždy disk řádně odpojíte. Neodpojujte pouze kabel USB. Disk odpojíte kliknutím pravým tlačítkem myši (Control-click) na ikonu na ploše nebo ve Finderu a výběrem možnosti Eject (Vysunout). Většina problémů s diskem je zřejmě způsobena tím, že je disk vyjmut, aniž by byl řádně vysunut.
Rozhodli jste se, že pro váš vadný pevný disk není naděje? Máme zde přehled těch nejlepších, které jsme viděli: Nejlepší pevné disky pro Mac.
Zdroj: macworld.com