Jak nastavit VPN, abyste se mohli dostat tam, kam jinak nemáte přístup? Kromě toho tím zabezpečíte svá data. Přečtěte si naše tipy.
Nepoužívejte VPN jen na jednom zařízení. Zabezpečte každý kus svého hardwaru. Když už chcete procházet internet bezpečně a anonymně, nastavte si VPN všude. Nehledě na další výhody, které VPN přináší. Zabezpečený tunel lze používat na PC, Macu, iOS zařízení i v systému Android pomocí nastavení nebo aplikace jako je třeba tato: https://surfshark.com/download/android.
Proč VPN používat
V době bezdrátových sítí, různých poskytovatelů internetových služeb a úřadů, které mohou sledovat každý váš krok, je VPN šikovné řešení. Šifruje vaše data, což znamená, že i když je možné data zachytit, není možné je přečíst pomocí současných počítačů. Jedná se o skvělou možnost, jak udržet svou online aktivitu v tajnosti před vnějším pozorováním. Nikdo se vám tak nenabourá k údajům platební karty nebo nebude stíhat za projevy na sociálních sítích.
Dodatečné zabezpečení, které vám VPN přináší, je natolik důležité, že byste ho měli používat na každém zařízení, které vlastníte. Níže nabízíme přehled možností pro nejběžnější zařízení, které se používají.
Nastavení VPN na routeru
Ať už vám vaše VPN nabízí jakkoli mnoho připojení, nejlepší možností je nastavit VPN na vašem směrovači. Samozřejmě, fungovat bude jen tehdy, když budete připojeni na své domácí síti.
Nastavení routeru s VPN chrání každé zařízení ve vaší domácnosti, což je také zásadní pro nezabezpečený hardware internetu věcí. Klíčové výhody jsou následující:
- Ušetříte čas při nastavování jednotlivých zařízení
- VPN je vždy zapnutá a vždy chrání vaše data
- Zařízení nevyžadují klientské aplikace
- Uživatelé nemusí pamatovat na to, že je třeba VPN povolit na každém zařízení
Většina routerů ale bohužel nepodporuje VPN sítě třetích stran a to přestože umožňují vytvoření osobní sítě VPN. Ačkoli na některých lze nainstalovat operační systém DD-WRT na bázi Linuxu, který tuto podporu má. Případně například routery Synology dovolují doinstalovat balíček VPN Plus Server. Pokud váš router nemá možnost nastavení VPN, budete si muset koupit jiný. Nebo pokračujte v článku dál a nastavte VPN jinak.
Nastavení VPN na Windows 11
Prakticky každá VPN služba nabízí klienta pro Windows. Jedná se o stažitelný software, který spravuje připojení k vybranému VPN serveru. Připojení k VPN síti je však možné nastavit i v rámci nastavení systému Windows.
Budete sice omezeni na zadaný server (dokud jej nezměníte), ale vyhnete se nutnosti používat aplikaci. A službu VPN můžete mít vždy povolenou.
Podrobné informace najdete v průvodci nastavením sítě VPN ve Windows 11 přímo na stránkách Microsoftu.
VPN na macOS
Pokud čtete tento článek, spíše ale používáte macOS. Zatímco Windows uživatelé mohou mít větší nároky na antivirový software, VPN je výhodná pro všechny bez ohledu na platformu.
Není překvapením, že macOS uživatelé, kteří vyžadují soukromí VPN, mají stejnou možnost volby:
- Použít klienta VPN
- Nastavit VPN v operačním systému
Téměř každá významná VPN služba nabízí klienta pro Mac, takže nastavení by mělo být velmi jednoduché.
Detailní informace o nastavení VPN macOS najdete na oficiálních stránkách Applu.
VPN na Chromebooku
Pokud váš Chromebook umí spouštět Android aplikace a poskytovatel VPN nabízí mobilní aplikaci, měli byste ji být schopni používat ke správě šifrovaných připojení.
Pokud tomu tak není, Chromebook obsahuje možnost ručního nastavení VPN. To je v souladu se systémy Windows, macOS, iOS a Android a používá protokol OpenVPN.
Linux s VPN
Uživatelé Linuxu mají v mnoha případech vyšší nároky na bezpečnost, a proto je pravděpodobnější, že budou VPN chtít.
Mnoho poskytovatelů VPN sice nenabízí klientskou aplikaci pro Linux, ale VPN můžete nastavit ručně pomocí specializovaného softwaru. Většina VPN služeb podporuje OpenVPN, ačkoli změna serverů je poněkud obtížná. Při používání VPN v Linuxu však získáte stejnou ochranu jako na jakékoli jiné platformě. Na zvážení je určitě i využití VPN na populárním Raspberry Pi, které často slouží jako centrum chytré domácnosti.
Jak nastavit VPN na iPhonu nebo iPadu
VPN je důležité zejména pro mobilní použití. Otevřené bezdrátové sítě jsou notoricky nezabezpečené a mnoho hackerů je využívá k získávání vašich soukromých údajů. Mohou tak „odposlouchávat“ data přenášená bezdrátově mezi počítačem nebo telefonem a routerem.
VPN tato data zašifruje, takže i v případě odposlechu zůstanou pro hackera bezvýznamná. Další informace o ručním nastavení VPN v iPhonu a iPadu naleznete na stránkách Applu.
Jak nastavit VPN na Androidu
Používáte systém Android? Ať už používáte telefon nebo tablet, měli byste vážně uvažovat o předplatném VPN.
Stejně jako uživatelé iPhonu, i majitelé Androidu potřebují zabezpečit svá data, zejména ve veřejných sítích Wi-Fi. Nejlepším způsobem, jak toho dosáhnout, je VPN. Nastavení nemusíte provádět ručně a zkoušet neověřené VPN servery. Stačí si pořídit ověřenou aplikaci jako je třeba Surfshark.
Nastavení VPN v systému Kodi
Používáte multimediální centrum Kodi? Pokud ano, vystavujete se riziku, že vaše data budou sledována třetími stranami. Nezáleží na tom, jak Kodi používáte, šifrované spojení se hodí.
Jistě, možná jej používáte pro blokování regionů, nicméně na bezpečnost zásuvných modulů třetích stran se nelze spolehnout. Proto je rozumné použít k ochraně Kodi (a tím i dalších zařízení ve vaší síti) VPN.
Jak vidíte, nezáleží na tom, jaký systém nebo zařízení používáte. VPN lze dnes nastavit opravdu všude.