Nouzové SOS na iPhonu nebo Apple Watch vám umožní rychle se spojit s tísňovou linkou, někdy bez hnutí prstu. Ale pokud jste nastavení této potenciálně život zachraňující funkce v poslední době nekontrolovali nebo nikdy nekontrolovali, nyní je ten správný čas.
Tato nastavení dostanou svou vlastní položku nejvyšší úrovně jako Nastavení > Nouzové SOS v iOS a Hodinky > Nastavení > Nouzové SOS ve watchOS. V závislosti na modelu a verzi operačního systému se mohou zobrazit různé možnosti.
Pro všechny níže uvedené položky potřebujete mobilní připojení nebo Wi-Fi. Nouzové SOS fungují téměř v jakékoli mobilní síti; nemusíte mít smlouvu ani roamingové služby, protože je to pro tísňové volání. Pokročilé nouzové SOS od společnosti Apple se satelitem (iPhone 14/14 Pro a 15/15 Pro) vyžaduje aktivní zapojení, když v blízkosti není žádná síť a nefunguje ve všech zemích.
Jak spustit nouzové SOS
Počínaje iPhonem 8 můžete nouzové SOS spustit na jakémkoli iPhonu (nevyžaduje se odemknutí) stisknutím a podržením bočního tlačítka (vpravo) a některého z tlačítek hlasitosti (nahoru nebo dolů vlevo), dokud se nezobrazí posuvník nouzového volání. Pokud budete obě tlačítka nadále držet, iOS začne odpočítávat, po kterém následuje upozornění. Uvolnění po skončení odpočítávání nebo když uslyšíte upozornění a váš iPhone zavolá na tísňovou linku bez dalšího zásahu. (Tato možnost není k dispozici v Indii nebo pro iPhone; viz „Přidání spouštěče“ níže.)
Představa je taková, že pokud jste příliš neschopní prohlížet obrazovku nebo provádět jakoukoli jinou akci, pokud si vzpomenete na zmáčknutí těchto protilehlých bočních tlačítek, dostanete zvukové upozornění a pak stačí pustit. To může být v některých nouzových situacích životně důležité.
Pokud tato možnost zní jako možnost, kterou byste mohli omylem aktivovat nebo nemáte k dispozici, můžete v Nastavení deaktivovat Hovor s přidržením a uvolněním.
Tato možnost stisknutí a podržení vám také umožňuje přístup ke třem dalším výsledkům:
- K vypnutí telefonu můžete použít funkci „vypnutí posunutím“. To je jediný způsob, jak dosáhnout této možnosti.
- Protože tato spoušť funguje bez odemykání telefonu, je to také způsob, jak odhalit posuvník, který zobrazí informace o vašem lékařském ID. To umožňuje EMT nebo někomu jinému stáhnout vše, co jste zadali Nastavení > Zdraví > Zdravotní průkaz. (Pokud nechcete, aby se to zobrazovalo, klepněte v této oblasti nastavení na Upravit a poté zakázat Zobrazit při uzamčení.)
- Face ID nebo Touch ID je deaktivováno a váš iPhone k odemknutí vyžaduje zadání přístupového kódu nebo přístupové fráze. Toto je rychlý způsob, jak deaktivovat biometrii, pokud něco takového potřebujete.
(Na iPhonu 7 nebo starším pětkrát rychle stiskněte a uvolněte boční nebo horní tlačítko a přetáhněte jezdec tísňového volání; neexistuje možnost automatického volání.)
Na Apple Watch stiskněte a podržte boční tlačítko, dokud se nezobrazí posuvníky. Můžete posunout možnost Tísňové volání. Můžete také pokračovat v držení, čímž se spustí odpočítávání a po tomto okamžiku se automaticky zavolá, jako u iPhonu.
Přidejte spoušť
Pokud se obáváte, že možná budete potřebovat ještě rychlejší přístup k nouzové pomoci na iPhonu, můžete povolit volání pomocí 5 stisknutí tlačítka. Sekvence funguje takto.
- Pětkrát stiskněte boční tlačítko pro spuštění odpočítávání.
- Když skončí, spustí se alarm.
- iPhone v tu chvíli okamžitě zavolá záchrannou službu.
V Indii je to jediná možnost dostupná na iPhonu a v kroku 1 stačí stisknout boční tlačítko třikrát.
iPhone 7 nebo starší vyžaduje, abyste pětkrát stiskli boční nebo horní tlačítko, ale pak musíte pro uskutečnění hovoru ručně posunout posuvník nouzového SOS.
Tichý alarm: Pokud máte obavy z upozornění někoho jiného, že na svém iPhonu provádíte tísňové volání, můžete to povolit Volejte potichu. Když je tato funkce zapnutá, na konci odpočítávání se nebliká ani zvuk, a to ani v případě, že máte zapnutou funkci VoiceOver.
Detekce selhání: Všechny modely iPhone 14 a 15 dokážou rozpoznat, když se zdá, že jste měli autonehodu, stejně jako Apple Watch Series 8 nebo novější, SE (2. generace) nebo Ultra nebo novější. (To vyžaduje alespoň iOS 16 nebo watchOS 9.) Pokud si vaše zařízení myslí, že jste byli v havárii, spustí odpočítávání, jako byste spustili Emergency SOS, na konci zazní alarm a automaticky se zavolají záchranné služby.
Někteří lidé zjistili, že jejich každodenní nebo sportovní aktivity vedly k nečekaným voláním o pomoc. Tuto funkci můžete vypnout v nastavení nouzového SOS v iOS nebo watchOS vypnutím Volejte po vážné havárii.
Detekce pádu: Apple Watch navíc nabízí detekci pádu, což může být skutečnou pomocí, pokud jste náchylní k pádu, na túru nebo jinak vyrazíte sami v méně obydlených oblastech, nebo se prostě bojíte, že byste mohli mít neočekávanou nehodu a nebudete fyzicky schopni zavolat. pro pomoc. (Tato funkce je starší: potřebujete minimálně první generaci Apple Watch SE, Apple Watch Series 4 nebo Apple Watch Ultra.)
Detekce pádu je spárována s monitorováním pohybu. Takže s Detekce pádu zapnuto (nastaveno buď na „Vždy zapnuto“ nebo „Zapnuto pouze během tréninku“), nejprve dostanete upozornění, které můžete zrušit nebo použít k volání tísňových služeb. Pokud jste asi minutu nemobilní, Apple Watch zahájí automatický hovor.
Zdroj: macworld.com