VPN jsou navrženy tak, aby udržely vaši identitu, polohu a data v bezpečí, když používáte web, ale jsou něco, co byste měli používat na svém iPhonu nebo iPadu? Podíváme se, co VPN nabízejí a zda je bezpečné je používat na vašem iPhonu nebo iPadu.
Proč používat VPN na iPhone
VPN je zkratka pro Virtual Private Network, což je docela slušný popis toho, co tyto produkty mají za cíl. Software v podstatě vytváří zabezpečené připojení přes internet, přes které všechna vaše data putují na server na druhém konci. Toho je dosaženo šifrováním, které zabraňuje hackerům a škodlivému softwaru číst vaše data nebo zjistit vaši polohu.
Za normálních okolností, když jste online, informace, které odesíláte z počítače na web, nejsou zašifrovány. V zabezpečené domácí nebo kancelářské síti by to neměl být problém, ale pokud se připojíte k veřejné Wi-Fi, například v kavárně nebo hotelu, mohli by slídové zachytit a zobrazit data o vás. VPN vás ochrání šifrováním vašich dat, když se pohybujete po webu, což je zvláště důležité, pokud pracujete s citlivými informacemi, jako jsou lékařské záznamy, údaje o kreditních kartách nebo online bankovnictví.
Sítě VPN také maskují vaši polohu a brání webům, aby vás mohly přesně sledovat, což může být užitečné, pokud chcete mít přístup k obsahu uzamčenému regionu na streamovacích službách. To je možné, protože služba může být oklamána tak, že si budete myslet, že se nacházíte v jiné zemi, než ve které se skutečně nacházíte. Pokud například máte bydliště ve Spojeném království a chcete sledovat nejnovější epizodu Dr Who dovolené v USA, ale zjistíte, že nemáte povolen přístup k přehrávači BBC iPlayer, protože jste mimo zemi, můžete spustit VPN a použít ji k předstírání, že jste zpět ve starém hnusném obcházení geografického omezení.
Chcete-li se podrobněji podívat, co pro vás tyto softwarové služby mohou udělat, přečtěte si naši příručku Potřebuji VPN na Macu nebo iPhonu. O tom, zda je VPN bezpečná pro Mac, píšeme také samostatně.
Má Apple vlastní VPN?
I když Apple nemá přímou VPN, nabízí něco podobného ve formě svého iCloud+ Private Relay. Tato služba, která byla představena s iOS 15/iPadOS 15, nabízí některé ze základů běžné VPN, ale nenabízí tolik výhod.
Nejviditelnější nevýhodou je, že funguje pouze se Safari. Pokud je to jediný prohlížeč, který používáte, je to v pořádku, ale pokud raději používáte Chrome, Edge nebo některý z mnoha dalších dostupných prohlížečů, pak vás iCloud+ Private Relay neochrání.
Dalším problémem je, že weby třetích stran mohou rozpoznat iCloud+ Private Relay jako „proxy server“, což je něco, co VPN lépe skrývají. Proč na tom záleží? Protože weby vám mohou zablokovat přístup, pokud zjistí, že nejste na standardním připojení.
A konečně, a pro některé lidi to nejdůležitější, nabídka společnosti Apple nemůže zobrazovat vaši polohu jako v jiné zemi, než ve které se aktuálně nacházíte. Není tedy možné obejít regionální zámky pro streamování obsahu nebo jiné podobné aktivity.
Více o tom, co služba Apple nabízí, si můžete přečíst v našem průvodci iCloud+ Private Relay.
Je legální používat VPN na iPhonu nebo iPadu?
Na používání VPN k zachování soukromí vašich dat online není nic nezákonného. Tam, kde se můžete dostat do rozporu se zákony, je, pokud maskujete polohu, abyste získali přístup k obsahu uzamčenému pro region. Například sledování BBC iPlayer ze zemí mimo Spojené království je v rozporu s podmínkami a dohodami webu, navíc ke sledování obsahu potřebujete televizní licenci, kterou nemůžete získat, pokud žijete mimo Spojené království.
Netflix se nezdá být tak aktivní v lovu těch, kteří používají VPN ke sledování obsahu ze služby v jiných regionech, ale to neznamená, že to máte povoleno. Pokud se společnost rozhodne prosazovat svá vlastní pravidla, můžete nechat svůj účet vypnout.
V některých politicky nestabilních zemích byste se také mohli dostat do problémů, pokud svá data před úřady skryjete. I když abych byl upřímný, pravděpodobně byste nebyli schopni číst tyto stránky, pokud by to byla vaše situace.
VPN jsou naprosto v pořádku a legální, to, co s nimi děláte, nemusí být.
Je bezpečné používat VPN na iPhonu nebo iPadu?
VPN mohou být užitečnými nástroji, jak se chránit online. Pokud své zařízení často používáte na veřejné Wi-Fi, doporučujeme VPN, protože toto připojení by mohlo být snadno hacknuto a umožnilo špatným lidem ukrást vaše data.
Všimněte si, že placené řešení je pravděpodobně bezpečnější než výběr jedné z bezplatných VPN. Zatímco mnoho bezplatných služeb může být renomovaných, v minulosti jsme viděli zprávy o tom, že tyto sítě VPN berou data uživatelů a balí je k prodeji inzerentům. To je přesně věc, které má VPN zabránit, takže to není dobré.
Pokud chcete bezpečnost, pak je logické, že za ni budete muset zaplatit. Naštěstí mnoho z předních poskytovatelů, jako je Surfshark a NordVPN, má pravidelné propagační akce, které nabízejí slevy na jejich služby. Můžete se také podívat na naše shrnutí nejlepších VPN pro iPhone/iPad a nejlepších nabídek VPN, abyste viděli, co je v nabídce.
Chcete-li získat podrobný návod k zabezpečení vašeho iPhone, přečtěte si naši příručku, jak používat VPN na iPhone nebo iPad.
Zpomaluje VPN rychlost vaší Wi-Fi?
Je velká šance, že při používání VPN online zaznamenáte pokles rychlosti. Vzhledem k tomu, že se jedná o více procesů než u standardního připojení, je zřejmé, že práce navíc se šifrováním a dešifrováním dat zvyšuje čas každé výměně. Jak už to tak bývá, bezpečnost má vliv na pohodlí. S ohledem na to je pravděpodobně dobré zapínat VPN pouze tehdy, když chcete používat věci, jako je internetové bankovnictví nebo cokoli jiného, co by mohlo využívat citlivá data. Pokud jste jen na Facebooku nebo hledáte knihy na Amazonu, další vrstvy zabezpečení ve skutečnosti nepotřebujete.
Má VPN vliv na výdrž baterie?
Opět platí, že díky VPN, která váš iPhone trochu ztíží, můžete vidět, že se baterie vybíjí rychleji než obvykle. To by však nemělo být přehnané, a pokud dodržíte výše uvedenou zásadu, že jej použijete pouze při interakci s daty, která skutečně chcete zachovat v soukromí, pak budou účinky s největší pravděpodobností nominální. Bezpečnost s sebou nese určité náklady, ale v mnoha případech jsou to takové, které byste rádi zaplatili, pokud by zabránily tomu nejhoršímu.
Zdroj: macworld.com