Mac je jasným kandidátem, pokud hledáte počítač pro tvorbu hudby. Výběr však může být nepřehledný, protože zařízení se pohybují v cenových relacích od několika stovek dolarů či liber až po tisíce dolarů, které byste mohli utratit za auto. V tomto článku je všechny porovnáme a vysvětlíme, který Mac je pro vás ten pravý.
Bývaly doby, kdy bylo k produkci hudby nutné najmout si studio, ale technologie se vyvíjejí rychle. V 80. letech došlo k revoluci v analogových domácích nahrávacích soupravách, v 90. letech pak postupně převládly domácí počítače. Dnes můžete na Macu nahrávat vše od popových písní až po mastering filmových soundtracků. Ale který Mac? To je otázka, na kterou vám odpovíme!
Proč používat Mac pro hudební produkci
Zda si pro hudební produkci vyberete Mac nebo PC, záleží hlavně na tom, jakou platformu preferujete a s kým spolupracujete. Existuje však několik důvodů, proč se hudebníci rozhodují pro počítače Mac.
Jedním z důvodů je prostý fakt, že Mac se neuvěřitelně snadno používá, takže se hudebníci nemusí zdržovat nastavováním nebo odstraňováním problémů. Nedávné přidání čipů řady M vyráběných společností Apple také znamená, že jsou velmi výkonné a často překonávají ekvivalenty PC vybavené procesory Intel. Notebooky Mac jsou také tenké a lehké a mají vynikající kvalitu provedení – to je výhoda, pokud je přenášíte na koncerty i používáte ve studiu.
Nejlepší konfigurace Macu pro hudební produkci
Pokud se chystáte vytvářet hudbu na počítači Mac, je třeba zvážit řadu věcí. Níže si je projdeme všechny, abychom vám pomohli při konečném rozhodování.
Software
Použitý software – digitální zvuková pracovní stanice (DAW) – je pravděpodobně stejně důležitý jako zvolený počítač. V systému macOS je k dispozici spousta možností, o kterých se můžete dočíst v našem přehledu nejlepšího softwaru pro nahrávání hudby pro Mac.
Dva působivé balíky, které najdete pouze na počítačích Mac, jsou Logic Pro od společnosti Apple a jeho příbuzný GarageBand určený pro nadšence. (Přečtěte si naše recenze programů Logic Pro a Garageband.)
GarageBand je v podstatě zvukový skicák, i když ve správných rukou velmi výkonný. Je skvělý pro rychlé sepsání základů skladeb nebo kompozic, s bohatou podporou plug-inů. Známe několik profesionálních hudebníků, kteří jej používají k vytváření demoverzí nápadů, které pak mohou sdílet s ostatními hudebníky v rané fázi skládání. A co je nejlepší, GarageBand je ke každému Macu dodáván zdarma, což je jen další dobrý důvod, proč k tvorbě hudby používat počítače Apple.
Až to však budou chtít myslet vážně, je velká šance, že přejdou na Logic Pro X, což je mnohem výkonnější a funkcemi bohatší DAW.
PAMĚŤ RAM
Hudební software je notoricky náročný na paměť. Nedostatek paměti RAM (v terminologii Apple se označuje jako Unified Memory) se stává vážným úzkým hrdlem každého projektu na profesionální úrovni. Budete moci spustit méně nástrojů a méně efektů; strávíte více času vykreslováním a méně času živou prací.
Považujte 16 GB za své minimum. Nemělo by to být obtížné, všechny Macbooky a MacBooky mohou být vybaveny 16 GB RAM – a doporučujeme, abyste si Mac nakonfigurovali alespoň na tuto úroveň, ne-li více. Všimněte si, že Macy M3, M2 a M1 se standardně dodávají s 8 GB RAM. U Maců M2 a M3 je možné paměť RAM rozšířit na 16 GB, přičemž maximální kapacita je 24 GB, zatímco u Maců M1 by mohla být jen 16GB RAM. Pokud si myslíte, že byste mohli potřebovat 32 GB RAM, budete muset přejít na verzi Pro (např. M3 Pro), která je volitelnou součástí MacBooku Pro nebo Macu mini a standardně se dodává s 16 GB a podporuje 32 GB. Chcete-li 64 GB nebo 96 GB RAM, potřebujete verzi Max (např. M3 Max), která je volitelnou součástí MacBooku Pro nebo Mac Studia. A pro 128GB nebo 192GB RAM se budete muset podívat na Ultra (např. M2 Ultra) v Macu Studio nebo Macu Pro.
Úložiště
Úložiště bude pravděpodobně důležitým faktorem při vašem rozhodování. Všechny počítače Apple Mac používají disky SSD, a to již mnoho let. To je výhoda, protože pevné disky mohou být úzkým hrdlem kvůli své relativně nízké rychlosti ve srovnání s SSD a mohou být hlučné.
Disky SSD jsou však v přepočtu na GB mnohem dražší než pevné disky. Základní notebooky Apple mají 256GB SSD, ale profesionální sbírky nástrojů a efektů mohou po instalaci vyžadovat stovky GB, a to ještě předtím, než začnete přidávat vlastní hudební soubory. Takže pravděpodobně budete chtít k Macu minimálně 512GB SSD. Dalším důvodem, proč se vyhnout Macům s nižší kapacitou, je to, že v minulosti jsme zjistili, že menší SSD disky jsou pomalejší než jejich kolegyně s větší kapacitou – i když se zdá, že Apple to nyní vyřešil: 256GB MacBook Air problémem s pomalým úložištěm netrpí.
Musíte si ujasnit, co budete potřebovat a zda budou aktiva uložena interně, nebo externě. Externí disky mohou být vhodné pro velké knihovny vzorků a podobně, zejména pokud jsou připojeny pomocí rozhraní Thunderbolt, ale pak je třeba určit, jak si vše vzít s sebou, pokud jste hudebník, který spolupracuje s lidmi na mnoha různých místech. V tomto případě může být dobrou volbou cloudové úložiště: podívejte se na naše Nejlepší služby cloudového úložiště pro Mac.
Přenositelnost
Když už mluvíme o pobytu na různých místech, musíte se rozhodnout, zda potřebujete, aby byl Mac přenosný, nebo ne. Pokud se neustále stěhujete a spolupracujete s různými hudebníky v různých zemích, Mac Studio se vám do příručního zavazadla pravděpodobně nevejde. Pokud jste ale sólový hudebník, který vždy tvoří hudbu jen v domácím studiu, můžete za své peníze získat více peněz se stolním strojem, jako je Mac mini M2 Pro.
Pokud pracujete ve studiu, možná si myslíte, že potřebujete iMac, abyste mohli využít velký displej, ale k jakémukoli Macu můžete připojit externí displej, takže i kdybyste měli přenosný Mac, mohli byste ho při práci u stolu spokojeně používat s 30palcovou obrazovkou.
Porty
Musíte také zvážit, jakou další sadu chcete použít. Pokud nemáte žádnou další výbavu (pokud veškerá vaše hudební tvorba probíhá v počítači Mac), nebude vás to trápit a teoreticky vám může stačit jakýkoli Mac. Pokud však máte hromadu zvukových rozhraní, USB nástrojů, sluchátek, monitorů a dalšího důležitého hardwaru, snaha vystačit si se dvěma porty USB-C, které najdete na MacBooku Air a základních modelech MacBooku Pro, vás přivede k zoufalství. (V takovém případě budete možná chtít k novému Macu USB rozbočovač).
Naštěstí v poslední době Apple do svých nejnovějších notebooků Mac přidal další porty, takže na boku 14palcového a 16palcového MacBooku Pro najdete SDXC, Thunderbolt 4, HDMI a další. Mac mini a Mac Studio mají také pěkný výběr portů.
Apple
Procesor
Práce se špičkovým zvukem může být extrémně náročná na procesor, zejména při použití profesionálních zásuvných modulů a efektů. Pokud jsou vaše nároky velké, budete potřebovat Mac s poměrně velkým výpočetním výkonem. Ať už se rozhodnete koupit jakýkoli Mac, vyhněte se low-endovým modelům, které jako by se v nabídce skrývaly jen proto, aby Apple mohl říkat „od“ a v marketingových materiálech používat nižší cenovku. Přesto se současné základní Macy s čipy M3 ukazují jako docela obstojné.
Chcete-li se rozhodnout pro MacBook Pro s čipem M3 Pro nebo M3 Max, nebo si počkejte, až se tyto čipy objeví v Macu mini nebo Macu Studio. M2 Ultra v Macu Studio a Macu Pro by také mohla zaujmout, ale pravděpodobně by byla přehnaná.
Grafika
Je tu také otázka GPU. Záznam a editace zvuku historicky nevyužívaly mnoho prostředků grafické karty, na rozdíl od 3D návrhu a editace videa. V dnešní době je situace složitější, protože některé zvukové programy jsou akcelerovány pomocí GPU. Je to také faktor v případě, že potřebujete další displeje. Macy Apple M2 nabízejí 8 nebo 10jádrový GPUS a měly by ve většině případů stačit.
Pokud si myslíte, že využijete více grafických schopností, pak se poohlédněte po 14palcovém nebo 16palcovém MacBooku Pro s grafickým jádrem M3 Pro (14 nebo 18 grafických jader) nebo M3 Max (30 nebo 40 grafických jader). Mac Studio a Mac Pro jdou ještě dál a nabízejí M2 Ultra s 60 nebo 76 grafickými jádry (na M3 Ultra zatím čekáme, ale očekáváme, že se dočkáme vylepšení).
Podpora displejů
Pokud jde o externí displeje, upozorňujeme, že pokud chcete připojit více než jeden další displej, standardní MacBooky M1 a M2 oficiálně nepodporují více než jeden další displej (i když to lze obejít, viz: Jak k Macům Apple M1 nebo M2 připojit dva nebo více externích displejů). Mac mini, Mac Studio a všechny ostatní MacBooky podporují několik externích displejů. To může mít význam, pokud chcete k přehrávané hudbě používat grafiku.
Nejlepší Mac pro hudebníky
1. MacBook Pro, 14palcový, M3 Pro (2023)
Cena při recenzi:
2,499
Chcete-li mít dostatečně velkou obrazovku, spoustu portů a dostatek výkonu, je 14palcový MacBook Pro dobrou volbou. Existuje i verze 14palcového MacBooku Pro M3, ale my doporučujeme modely M3 Pro, případně M3 Max.
Tento Mac byl v říjnu 2023 aktualizován na modely M3 Pro a M3 Max. Pokud chcete ještě větší obrazovku, existuje také 16palcový MacBook Pro, který také standardně nabízí stejný čip M3 Pro a 16 GB Unified Memory (neboli RAM). Tu lze samozřejmě v místě prodeje rozšířit, maximálně na 36 GB u modelu M3 Pro (u dražších modelů M3 Max můžete získat až 128 GB).
Standardně dostanete 512GB nebo 1TB úložiště s možností navýšení na 8TB. U 14palcových a 16palcových MacBooků Pro není možnost 256GB SSD, čímž se vyhnete problému s pomalejšími SSD, který trápí 256GB SSD (i když od uvedení MacBooku Air M3 se zdá, že Apple tento problém řeší).
M3 Pro přináší 14 nebo 18 grafických jader, která lze využít k chroupání čísel potřebných při používání spousty zásuvných modulů, VST nebo vykreslování vícekanálových kompozic na obrazovce. Pokud chcete nejvýkonnější MacBook Pro, který si můžete koupit, podívejte se na M3 Max, který má maximálně 40 jader GPU.
Jedná se o drahý Mac, ale často se objevují velké slevy, takže rozhodně doporučujeme se poohlédnout, abyste ušetřili. Podívejte se na tyto nabídky MacBooků Pro za nejlepší ceny.
Přečtěte si celý náš článek
Recenze Macbook Pro 14 Zoll (M3 Pro, 18 GB RAM, 512 GB SSD, Space Schwarz)
2. MacBook Pro, 14palcový, M3 (2023)
Modely Pro nebo Max jsou naší první volbou, ale ne každý hudebník má rozpočet na MacBook Pro s označením M3 od společnosti Apple. Dobrou zprávou je, že 14palcový MacBook Pro s procesorem M3 stojí za zvážení při tvorbě hudby.
Čtrnáctipalcový MacBook Pro s M3 byl představen v říjnu 2023. Nahradil 13palcový MacBook Pro s čipem M2. M3 je dostatečně výkonný, aby nabídl skvělý výkon a zvládl krátkou práci s projekty s množstvím vrstvených stop, efektů, VST a poskytl plynulé přehrávání bez zadrhávání nebo přetěžování. Je pravda, že základní model je vybaven pouze 8 GB RAM, takže bychom doporučovali při koupi tuto paměť rozšířit na 16 nebo 24 GB, protože vzhledem k tomu, že je nelze upgradovat, nemůžete později provádět žádné úpravy.
Pokud chcete výkon a přenosnost, pak je 14palcový MacBook Pro s M3 docela dobrý pracovní kůň.
Přečtěte si celý náš článek
Recenze Macbook Pro M3 14 Zoll
3. MacBook Air, 13palcový, M3 (2024)
Cena při recenzi:
€1299
13palcový MacBook Air s M3 je dalším notebookem Mac, který by mohl být zvažován pro vaše DAW. Z hlediska hmotnosti je nejlehčí ze současné nabídky – váží 2,7 kg/1,24 kg, ale to neznamená, že je lehký i z hlediska výkonu.
Vzhledem k energetické účinnosti Airu je notebook také dodáván bez ventilátoru, což může být dar z nebes, pokud nahráváte v blízkosti notebooku. Stejně jako u všech Maců je i zde 3,5mm konektor pro sluchátka, takže můžete stříhat na cestách bez obav z latence.
MacBook Air s M3 je díky nižší počáteční ceně než MacBook Pro s M3 atraktivní volbou. Můžete si navýšit úložiště a paměť RAM, a přesto ušetříte ve srovnání s ekvivalentním MacBookem Pro. MacBook Air s 512 GB a 16 GB RAM stojí u Applu 1 499 dolarů, zatímco MacBook Pro se stejnou specifikací stojí 1 899 dolarů.
Chcete-li ušetřit více peněz, můžete zvážit MacBook Air M2, který je k dostání za 999 USD/999 Kč, je to dobrý Mac, ale cenový rozdíl je tak malý, že radíme utratit o malou částku 100 USD/ 100 Kč více za model M3, nebo ušetřit nákupem výhodné nabídky na M3. Viz: Nejlepší nabídky MacBooků Air. Srovnání obou různých modelů si můžete prohlédnout v našem článku MacBook Air (M3) vs. MacBook Air (M2).
4. MacBook Air, 15palcový, M3 (2024)
Cena při recenzi:
€1599
Máte pocit, že obrazovka 13palcového MacBooku Air je pro vaše potřeby příliš malá? Apple prodává také 15palcový MacBook Air. Stojí víc než 13palcový MacBook Air, ale ve srovnání se 14palcovým MacBookem Pro, který má podobně velkou obrazovku, ale stojí mnohem víc, představuje skutečně dobrý poměr ceny a výkonu. Viz: Další informace najdete na stránce: 15palcový MacBook vs. 14palcový MacBook Pro.
Přečtěte si celý náš článek
Recenze Macbook Air M3 15 Zoll (2024)
5. Mac mini, M2 Pro (2023)
Cena při recenzi:
1.549 Euro
Pokud nepotřebujete přenosný notebook, nejlepším Macem pro hudebníky za rozumnou cenu je Mac mini s M2 Pro, který byl uveden na trh v lednu 2023. Za 1 299 USD/1 399 Kč získáte stejný čip, který vás v MacBooku Pro bude stát 1 999 USD/2 149 Kč. Jistě, budete potřebovat samostatnou obrazovku, myš a klávesnici, ale i tak ušetříte spoustu peněz.
Je malý, tichý a má skvělé možnosti připojení spolu s dalším vstupním audio portem, který by se mohl hodit pro starší produkty. Co víc si můžete přát?
Jen doporučujeme počkat, protože očekáváme, že Apple Mac mini s M3 Pro brzy aktualizuje.
Přečtěte si celý náš článek
Recenze Mac Mini M2 Pro
6. Mac mini, M2 (2023)
Cena při recenzi:
689 Euro
Pokud M2 Pro nepotřebujete, je k dispozici standardní Mac mini s čipem M2, jehož cena začíná na 599 USD/ 649 Kč. Pokud už máte displej, klávesnici, myš a hledáte jen mašinu, na které budete dělat hudbu, je Mac mini solidní volbou.
Je malý, tichý a má skvělé možnosti připojení, spolu s dalším audio-in portem, který by se mohl hodit pro starší produkty.
Mac mini je v současné době k dispozici s čipem M2 a 256GB SSD za pouhých 599 dolarů. K dispozici je také 512GB model za 799 USD/849 Kč. Zdvojnásobte paměť RAM na 16 GB za dalších 200 dolarů/£200.
Pokud máte málo peněz, Mac mini je skvělou volbou pro tvorbu hudby. Zde jsou nejlepší ceny Macu mini. Brzy však očekávejte uvedení modelu M3.
Přečtěte si celý náš článek
Recenze Mac Mini M2
7. Mac Studio, M2 Max (2023)
Kdo chce doma nebo ve studiu vytvářet hudbu na profesionální úrovni, měl by se poohlédnout po Mac Studiu. Tento posílený Mac mini, zaměřený na profesionální trh, ale stále cenově dostupný, se může pochlubit SoC M2 Max s 12jádrovým CPU a 30jádrovým GPU nebo M2 Ultra pro 24jádrový CPU a až 60 nebo 76jádrový GPU. Obě varianty poskytují záviděníhodnou úroveň výkonu.
Když k tomu přidáte až 64 GB RAM u M2 Max nebo 192 GB RAM u M2 Ultra a až 8TB úložiště (to vše lze v místě prodeje rozšířit), získáte neuvěřitelně výkonný Mac, který zvládne všechno, co mu předhodíte. K dispozici je spousta portů, včetně 4x Thunderbolt 4 a 2x USB-C a 2x USB-A, takže veškerou vaši přídavnou výbavu by mělo být možné připojit přímo k Mac Studiu. Stejně jako u Macu mini si budete muset přinést vlastní displej, klávesnici, myš a reproduktory.
Stejně jako u Macu mini očekávejte i u tohoto modelu brzkou aktualizaci, Mac Studio s M3 Max bude pravděpodobně uveden na trh v době červnové konference WWDC.
Podívejte se na nejvýhodnější nabídky Mac Studia a zjistěte, zda můžete ušetřit na obvyklé ceně 1 999 USD/ 2 099 Kč.
Přečtěte si celý náš článek
Recenze Mac Studio M2
Zdroj: macworld.com