Kromě zpoždění, která jsme viděli u Universal Control v loňském roce, budou všechna dorazí na podzim, kdy bude veřejná verze iOS 16 zpřístupněna kompatibilním iPhonům po celém světě. (Mělo by se objevit vedle iPhone 14, dejte nebo zabere týden nebo tak.)
Pravděpodobně nejzajímavější vývoj iOS oznámený na WWDC 2022 si však bude muset ještě chvíli počkat. A možná i mnohem déle.
CarPlay, tato platforma navržená pro integraci vašeho iPhone a několika jeho klíčových aplikací s rozhraním vašeho vozidla, má v zásobě několik zásadních změn. Namísto toho, aby byla omezena na jedinou obrazovku, převezme nová generace CarPlay celý přední panel, včetně číselníků rychlosti, otáček a paliva, a převezme kontrolu nad funkcemi vašeho vozu, jako je klimatizace a rádio. I v letošním duchu přizpůsobení budete moci vylepšovat rozhraní způsoby, které v současnosti nejsou možné, měnit barvy a přidávat widgety podle svých představ.
Nová verze CarPlay spojí více prvků zážitku z jízdy než kdy předtím. Budete moci okamžitě získat informace o počasí a hudbě a používat aplikace pro mýtné, tažení a tankování. Není to jen projekce z vašeho iPhonu – ukázka CarPlay byla pozoruhodným a poněkud mimocharakterním odhalením konceptu, který se ani zdaleka nepodobá dodávce, vtěsnaný mezi iOS 16 a watchOS 9.
Stejně jako vy, moje první reakce na oznámení a obrázky s upoutávkami bylo nadšení, hlavně proto, že Apple je vždy nejlepší, když má nad produktem širokou kontrolu. Když udělá telefon i operační systém telefonu, dostaneme iPhone. Když to musí dělat software po boku někoho jiného, dostaneme iTunes pro Windows nebo telefon ROKR. Designovou specialitou Applu je neviditelné lepidlo mezi funkce a může přidat hodnotu v této oblasti pouze tehdy, pokud bude mít kontrolu nad širokou částí uživatelské zkušenosti.
Nezdá se, že by Apple v blízké budoucnosti vyráběl hardware pro automobily. I když se Apple Car stane realitou během příštího roku, automobilový partner postaví skutečné věci do auta – kola, motor a tak dále. Úplné 360stupňové ovládání softwaru uvnitř vozu je ale mnohem atraktivnější vyhlídkou než současná kůň navržená výborem, kterou získáte, když iOS musí nepohodlně koexistovat s vlastním softwarem výrobce. Připadá mi frustrující, když se například snažím vzpomenout si na samostatné a protichůdné konvence pojmenování používané Škodou (ve většině částí rozhraní mého auta) a Apple (když jsem v CarPlay) a různé způsoby, jak se potřebuji pohybovat v závislosti na tom, které společnost je v současné době pod kontrolou. Byl bych raději, kdyby to Apple zvládl a byl schopen vyvinout správnou softwarovou svalovou paměť o tom, které vizuální nebo psané prvky jsou spojeny s kterou funkcí.
Je také vzrušující a skvělé vidět celý přední panel vozidla, který funguje jako digitální dotyková obrazovka a nabízí stejný druh transformativní všestrannosti, jakou jsme získali, když jsme přešli z hardwarových klávesnic BlackBerry na softwarovou klávesnici iPhone. V závislosti na kontextu lze tento panel použít téměř pro cokoli. (Mým vlastním osobním snem by bylo připojit jej ke kamerám na exteriéru auta, abyste se mohli dívat „přes“ panel na svět venku. Ale možná právě proto píšu tento článek a ne navrhuji auta.)
Značky opatrnosti a výnosu
Nicméně. Nicméně. Všimněte si, že jsem to nazval nejlepším a nejvíce vzrušujícím iOS oznámením spíše než nejlepším nebo nejpraktičtějším, protože některé obavy přetrvávají. Přeměna předního panelu auta na dynamickou dotykovou obrazovku je samozřejmě mnohem větší krok než u telefonu, protože když jedete 70 na dálnici, na telefon se nedíváte.
Apple se bude muset vážně zamyslet nad nebezpečím rozptýlení a nad hodnotou ovládacích prvků, které lze najít, aniž byste se podívali, buď proto, že jsou vždy na stejném místě, nebo proto, že jsou vyrobeny z plastu a můžete je cítit svým prsty. Zde by mohla pomoci haptika, stejně jako v menší míře druh režimů ostření, které jsme viděli v posledních edicích iOS: některé vizuální funkce mohou být automaticky uzamčeny, pokud jedete více než 10 mil/h, jiné se aktivují (nebo vypadnou). ), když je detekován déšť nebo slabé osvětlení. Mohlo by to fungovat, ale vyžaduje to pečlivé zvážení.
Přesto má Apple čas na to, aby to fungovalo, protože to je do značné míry nedokončená práce. CarPlay 2.0 (pokud to tak nazýváme) nedorazí s iOS 16 letos na podzim. Ve skutečnosti, i když se Apple chlubil, že na implementaci nové technologie spolupracuje s Audi, Porsche, Ford a dalšími výrobci automobilů, bude to ke konci příštího roku, než vůbec budeme vědět, která auta budou integrována. A pak pravděpodobně další rok nebo dva, než to skutečně uvidíme na silnici.
Ale ti z nás, kteří sledují ságu Apple Car, jsou zvyklí čekat. Přinejmenším jsme dostali jasnou představu o tom, co se chystá – i když detaily mohou vyžadovat další dílenské zpracování, než se dostanou na silnici.
Zdroj: macworld.com