Jak uvádí Bloomberg, kancelář obecného právního zástupce NLRB zjistila, že „různá pracovní pravidla, pravidla příruček a pravidla důvěrnosti“, která Apple ukládá svým zaměstnancům, „mají tendenci jim zasahovat, omezovat je nebo je nutit“ ve výkonu jejich pracovních práv. Stručně řečeno, toto bylo popsáno jako obvinění z „rozbití odborů“.
NLRB podle mluvčí agentury Kayla Blado „shledala opodstatnění obvinění, že výroky a chování společnosti Apple – včetně vysoce postavených manažerů – také porušily zákon o národních pracovních vztazích. Vyšetřování vyplynulo z obvinění bývalých zaměstnanců Ashley Gjovik a Cher Scarlett, že pravidla společnosti Apple „zakazují zaměstnancům diskutovat o mzdách, pracovní době nebo jiných podmínkách zaměstnání“. Kromě toho Gjovik napadl Cookovo memorandum, v němž se zavázalo, že „identifikuje ty, kteří unikli… IP produktu nebo podrobnosti o důvěrné schůzce“.
Zatímco Apple v listopadu 2021 konečně uvolnil svou politiku ohledně projednávání platů, jeho vztah se zaměstnanci se v posledních letech dostal pod intenzivní kontrolu. V loňském roce se poprvé v historii společnosti úspěšně spojil americký Apple Store a mnoho dalších se pokusilo následovat. Tyto pokusy se setkaly se smíšenými výsledky a značnou ostrostí.
Je důležité poznamenat, že zatímco může nařídit společnostem, aby změnily své zásady, NLRB nemá pravomoc ukládat sankční odškodnění, pokud je nesplní. Pokud by se však reakce společnosti Apple ukázala jako neuspokojivá, toto rozhodnutí pravděpodobně povede ke stížnosti a potenciálně federálnímu řízení proti společnosti, zejména vzhledem k tomu, že NLRB již dříve rozhodl proti společnosti Apple.
Tváří v tvář rostoucímu zájmu o výhody kolektivního vyjednávání bylo oznámeno, že Apple rozeslal svým manažerům obchodů seznam protiodborových diskusí. Jeden obchod stáhl svou přihlášku v listopadu s tvrzením o „protiodborových praktikách a zvýšeném nepřátelství vůči pracovníkům“. Nejslavnější byl ale obchod v Cumberlandu v Atlantě, který několik dní před hlasováním stáhl pokus o odborovou organizaci s odvoláním na „systematickou, sofistikovanou kampaň na zastrašování [workers] a zasahovat do jejich práva na vytvoření odboru.“ Výsledkem bylo rozhodnutí NLRB proti společnosti, které dospělo k závěru, že Apple porušil federální zákon tím, že vyslýchal a vynucoval zaměstnance.
Zdroj: macworld.com