
M1: prosinec 2020
Procesor Apple M1 je založen na 5nm čipu A14, který poprvé dorazil do iPadu Air (4. generace) a iPhonu 12. Má čtyři vysoce výkonná jádra se 192 KB mezipaměti instrukcí L1 a 128 KB mezipaměti dat L1 a sdílenými 12 MB L2 cache a čtyři energeticky účinná jádra se 128 KB instrukční cache, 64 KB L1 datové cache a sdílenou 4 MB L2 cache. To znamená, že celkem osm jader je rovnoměrně rozděleno mezi výkon a účinnost, což vede k ohromnému zvýšení rychlosti oproti předchozím modelům. Systém na čipu má ve většině modelů také osmijádrový GPU (základní MacBook Air a 24palcový iMac mají 7jádrový GPU) se 128 prováděcími jednotkami a až 24576 souběžnými vlákny.

Jablko
Změnila se i paměť. U M1 není paměť LP-DDR4 jen připájena k základní desce, ale je vlastně součástí samotného čipu. To znamená, že je rychlejší a efektivnější než dříve, ale je také o něco omezenější – v Macu M1 můžete získat pouze 8 GB nebo 16 GB a neexistuje způsob, jak jej po zakoupení upgradovat. (Pro kupce MacBooků to nebude překvapení, ale totéž platí i pro stolní modely, i když u Mac Pro si zatím nejsme jisti.) A konečně, čip má 16jádrový Neural Engine spolu s Secure Enclave a podpora USB4/Thunderbolt.
M1 Pro a M1 Max: říjen 2021
O vývoji čipu M1X jsme začali slýchat začátkem tohoto roku, ale zvěsti nebyly úplně přesné. Apple své procesory nové generace nazývá M1 Pro a M1 Max a věrně svým jménům představují obrovský skok oproti M1.
M1 Pro a M1 Max, postavené pomocí stejného 5nm procesu jako M1, přinášejí nový 10jádrový CPU, včetně osmi vysoce výkonných jader a dvou vysoce účinných jader, který poskytuje rychlosti až o 70 procent rychlejší než M1. M1 Pro nabízí šířku pásma paměti až 200 GB/s s podporou až 32 GB sjednocené paměti, zatímco M1 Max poskytuje šířku pásma paměti až 400 GB/s s podporou až 64 GB sjednocené paměti.
Po grafické stránce má M1 Pro 14jádrový nebo 16jádrový GPU, který je až 2x rychlejší než M1, zatímco M1 Max přidává možnost 32jádrového GPU pro až 4x rychlejší grafický výkon než M1. Podle Apple dokáže nový M1 Max MacBook Pro překódovat ProRes video v kompresoru až 10x rychleji ve srovnání s Intel 16palcovým MacBookem Pro.
Kromě toho mají čipy také 16jádrový Neural Engine, další řadiče Thunderbolt 4 a nový zobrazovací engine, který může řídit až čtyři externí displeje na M1 Max. Najdete je ve 14- a 16palcovém MacBooku Pro.
M1 Ultra: březen 2022
M1 Ultra přišel jako překvapení během březnové akce Apple „Peek Performance“. Apple odvedl dobrou práci, když držel tento procesor pod pokličkou – zvěsti, které se objevily o Mac Studiu pár dní před událostí, jednoduše popisovaly Ultra jako variantu M1 Max.
Ukazuje se, že nazývat M1 Ultra variantou je zavádějící – ve skutečnosti jde o dva čipy Max, které spolupracují jako jeden. Apple vytvořil extrémně rychlé propojení s názvem UltraFusion, které nabízí šířku pásma 2,5 TB/s mezi dvěma matricemi, což umožňuje, aby byl Ultra rozpoznán jako jeden SoC systémem macOS.
Vzhledem k tomu, že Ultra jsou dva Maxe, můžete zdvojnásobit specifikace jednoho Maxe a získáte nižší hodnotu na Ultra. Má 20 jader CPU, 16 výkonných a 4 efektivní jádra a 48jádrový nebo 64jádrový GPU. M1 Ultra je k dispozici s 64 nebo 128 GB unifikované paměti a šířkou pásma paměti 800 GB/s. A má 32jádrový Neural Engine.
Ultra má také všechny mediální enginy nalezené v Max, ale opět jich má dvakrát tolik: dva enginy pro dekódování videa, čtyři enginy pro kódování videa a čtyři enginy pro kódování a dekódování ProRes. Jednoduše řečeno, jde o ideální procesor pro střih videa.
M2: červen 2022
Apple představil M2 na WWDC v červnu 2022. Prvními Macy s novým čipem jsou MacBook Air a 13palcový MacBook Pro. M2 nakonec nahradí M1 jako základní řadu pro řadu M, ale Apple bude i nadále nabízet Macy s M1 po několik měsíců a možná i let.
M2 je 5nm čip se základní konfigurací, která má stejný počet jader jako M1: osm jader CPU (čtyři výkon, čtyři účinnost) a osmijádrový nebo 10jádrový GPU. To je stejné jako u M1, ale Apple provedl vylepšení, aby zvýšil svůj výkon – mezipaměť L2 výkonových jader se zvýšila z 12 GB na 16 GB a frekvence hodin je vyšší. Apple uvedl, že M2 nabízí 18% celkové zvýšení CPU oproti M1 a 35% zvýšení výkonu GPU.

Jablko
M2 má také vyšší maximální konfiguraci RAM než M1–24GB s možnostmi 8GB a 16GB. Šířka pásma paměti M2 je nyní 100 Gbps, což je nárůst oproti 68,25 Gbps u M1. 16jádrový Neural Engine je také rychlejší než M1. M2 má také vylepšený mediální engine, který podporuje kódování a dekódování H.264 a HEVC až do rozlišení 8K a zahrnuje podporu akcelerace videa ProRes.
M2 se pravděpodobně dostane do Mac mini koncem tohoto roku. Mohl by si také najít cestu do 24palcového iMacu, ale protože se tento model začal dodávat v květnu 2021, může být aktualizován až začátkem roku 2023.
M2 Pro a M2 Max: od poloviny do konce roku 2023
Nová generace špičkových procesorů pro notebooky Apple by mohla mít několik úrovní výkonu, jako jsou M1 Pro a M1 Max, s až 20 výpočetními jádry složenými z 16 vysoce výkonných a čtyř vysoce účinných jader, uvádí Bloomberg. zpráva. Na základě toho, co víme o M2, M2 Pro a Max by mohly mít 12 CPU jader, až 38 nebo 40 GPU jader a vyšší limity RAM. Na základě současné kadence očekáváme, že budou spuštěny v roce 2023, možná na WWDC nebo na podzimní akci pro Mac, ale některé zprávy naznačují, že by mohly být spuštěny později v roce 2022.
M2 Extreme: polovina roku 2023
Když John Ternnus oznámil procesor M1 Ultra na akci „Peek Performance“, prohlásil, že je to poslední čip v rodině M1. Později v prezentaci nabádal konečný Mac k přechodu na křemík Apple, Mac Pro. Za předpokladu, že jsou obě tyto věci pravdivé, Apple pracuje na desktopovém čipu kalibru pracovní stanice pro příští generaci svého Mac Pro tower, což je něco jiného než pouhý upgrade na M1 Ultra. Proslýchalo se, že čip Mac pro bude mít až 40 jader díky procesu se čtyřmi matricemi nebo párování čipů s 32 výkonnými jádry a také 64jádrovým nebo 128jádrovým GPU.

IDG
Tato čísla vypadají hodně jako dva čipy M1 Ultra. Je tedy možné, že Apple udělá něco podobného, co udělal s M1 Max tím, že sloučil dva čipy M1 Ultra do mega čipu, který přináší tyto velmi pověstné specifikace: 40 jader CPU (32 výkon, 8 účinnost), 128 jader GPU, 64 Neural Jádra motoru a až 356 GB RAM. Gurman škádlil existenci právě toho čipu, který by mohl být uveden na trh příští rok, předběžně nazvaný M2 Extreme.
Nevíme, zda Apple bude i nadále nabízet PCI sloty pro grafiku a úložiště, nebo jednoduše přidá další porty pro rozšíření, ale Mac Pro je rozhodně nejzajímavějším Macem v přechodu Apple křemíku. Na stroj jsme mohli nakouknout na WWDC s uvedením v listopadu nebo prosinci.
M3: Konec roku 2023
Apple již podle posledních zvěstí pracuje na třetí generaci svého procesoru řady M. Pravděpodobně to bude jeho první procesor Mac, který bude používat 3nm proces a nabídne výrazné zvýšení rychlosti oproti M2 díky nové architektuře, možná s více jádry GPU a CPU, vyššími limity RAM a extra porty Thunderbolt. Jeho kódové jméno je Ibiza.
M3 Pro a M3 Max: konec roku 2024 – začátek roku 2025
O M3 Pro a M3 Max toho moc nevíme, kromě jejich kódových označení jsou údajně Lobos a Palma a čip bude založen na procesoru M3. Na základě časové osy M1 by tento čip pravděpodobně nemusel dorazit dříve než v roce 2025
Zdroj: macworld.com