Výmluvy
Z hlediska čistých příjmů se čtvrtletí společnosti Apple snížilo o 1 procento oproti stejnému čtvrtletí před rokem. Jak však vedení společnosti Apple ve čtvrtek rychle zdůraznilo, nejenže je toto číslo nižší, než očekávala společnost Apple nebo konsensus Wall Street, ale jednalo se o pokles spojený výhradně s nepříznivými podmínkami směny cizích měn. Apple uvedl, že v konstantní měně na každém místním trhu společnost skutečně rostla – ale ztratila čtyři procenta svého růstu v důsledku směny cizích měn.
Odhlédneme-li od rozmarů silného dolaru a slabších měn v jiných zemích, Apple měl na svědomí i další subjekt, který mohl za jeho poněkud slabý výkon: samotný kalendář. Když sledujete meziroční změny, někdy skončíte u mého oblíbeného kousku finanční frazeologie, „tvrdého srovnání“.
V tomto čtvrtletí byl těžkým srovnáním iPad, který… v tomto čtvrtletí vlastně neměl nic nového. Ale před rokem právě vyšel nový iPad Air a stále se prodával docela dobře. To podle Applu stačí na to, aby 20procentní propad tržeb iPadu vypadal hůř, než je.
Žádná z těchto výmluv není slabá omáčka. Apple je úspěšná, zisková společnost, která se stále pohybuje docela vysoko. Je však také spravedlivé poznamenat, že ať už je to těžké srovnání nebo ne, prodej iPadu v tomto čtvrtletí byl nejhorší za více než tři roky. Přesto bylo před několika čtvrtletími nejlepší čtvrtletí iPadů všech dob, takže pokud se přestanete soustředit na meziroční čísla a místo toho se podíváte na čtyřčtvrtletní klouzavý průměr prodejů iPadů, je zhruba tak vysoký, jako nikdy předtím.
Válcování zisků
Máte pocit, že vedoucí pracovníci společnosti Apple by raději hovořili o rekordních příjmech a růstu ve všech kategoriích svých produktů, protože to jsou čísla, která jsou snadno pochopitelná pro každého. Ale když nejsou, výkonní ředitelé kopou hluboko a hledají jiná čísla, aby ukázali, že věci jdou stále skvěle.
Začněme se ziskem, protože Ferengská pravidla akvizice mi říkají, že to je to, o co jde. Hrubá marže společnosti Apple byla téměř 45%, což je rekord třetího čtvrtletí a jedna z nejvyšších marží, které kdy Apple vykázal. Je to pravděpodobně z velké části proto, že služby, extrémně maržová část podnikání Applu, vyskočily a představují 26 procent celkových příjmů Applu. (Bylo to další rekordní čtvrtletí pro Služby, kategorii, která se zdá být naprosto imunní vůči gravitaci. Stále roste.)
Nejde však jen o služby. Společnost Apple také strávila několik posledních čtvrtletí snižováním nákladů, nebo jak to řekl finanční ředitel společnosti Apple Luca Maestri, zaujala „promyšlený přístup k řízení našich výdajů“. Výsledkem je, že zatímco tržby klesly o 1 %, zisk vzrostl o více než 2 procenta. Společnost Apple relativně trochu zeštíhlela a tyto peníze se dostaly přímo do výsledku hospodaření.
Předplatné a zařízení
Společnost Apple oznámila, že ve třetím čtvrtletí dosáhla významného milníku: dosáhla miliard placených předplatných. To je sice hezké kulaté číslo, ale stojí za povšimnutí – a to si pište, že Maestri to udělal -, že před třemi lety byl Apple na polovině tohoto čísla a že celkový počet placených předplatných se za poslední rok zvýšil o 15 procent.
Kdo kupuje všechna tato předplatná? Proč? instalovaná základna samozřejmě celkový počet aktuálně používaných zařízení Apple. Apple uvádí, že toto číslo je nyní dvě miliardy a stále roste, protože velká část prodejů společnosti připadá na uživatele, kteří s produktem teprve začínají. Například téměř polovina kupců počítačů Mac, více než polovina kupců iPadů a dvě třetiny kupců hodinek Apple Watch si toto zařízení kupovali poprvé.
To vše je působivé, ale údaj o Apple Watch vyčnívá. Koneckonců Apple Watch vyžadují iPhone, což znamená, že tito kupující jsou lidé, kteří již jeden produkt Apple vlastnili – a rozhodli se koupit další. Jak řekl Maestri: „Znamená to, že je stále více zákazníků, kteří vlastní více než jen iPhone.“
Zní to jednoduše, ale vysílá to zprávu, že Apple má stále velký prostor pro růst tím, že prodává uživatelům iPhone další produkty Apple.
Příště více štěstí
Zdá se, že společnost Apple již neposkytuje tradiční pokyny pro příští finanční čtvrtletí, ale společnost varovala, že nás čeká další čtvrtletí, jako je toto. Částečně je to kvůli dalšímu „těžkému srovnání“, protože Mac a iPad budou čelit dvoucifernému poklesu tržeb ve srovnání s předchozím čtvrtletím.
Takže je před námi další čtvrtletí v útlumu. Ale za ním přijde prázdninové čtvrtletí bohaté na prodej nových iPhonů, což je obvykle lék na to, co Apple trápí. A pak je tu tohle: všechna tato čtvrtletí neuspokojivého růstu tržeb jen snižují laťku pro příští rok. Rok 2022 může být těžké srovnání, ale rok 2023 určitě ne.
Zdroj: macworld.com