Závažná věc ochrany osobních údajů
Když politici jdou do války s korporacemi, měli byste obecně vsadit na politika. Ne proto, že jsou nutně silnější, ale proto, že mají co ztratit, pokud jsou poraženi. Politik musí být viděn, aby vyhrával veřejné bitvy, aby udělal dojem na voliče, ale korporace mohou udělat tolik ústupků, kolik je třeba, pokud budou i nadále vydělávat peníze. Firmy brzdí i to, že potřebují urazit co nejméně potenciálních zákazníků, zatímco politikům se často daří v dělení.
Apple je slavně principiální společnost s odlišnou kulturou a ideologickým postavením, ale není z tohoto trendu vyňata. Když se například Donald Trump stal americkým prezidentem, liberálně-sympatizující vedení Applu muselo být zděšeno a znepokojeno. Ale alespoň veřejně přijali politiku uctivého usmíření. Tim Cook šel na schůzku generálního ředitele tohoto muže a hrál pěkně do kamer (i když se Trump spletl); rozhodl se neposmívat se svým polovičatým žvástům o tom, že Apple staví „jejich zatracené počítače a věci“ v USA O několik let později vyšlo najevo, že společnost darovala 45. prezidentovi první Mac Pro postavený v továrně v Austinu, o kterém mu umožnili předstírat, že byl vyroben v reakci na jeho komentáře.
Podobně Apple projevil malou chuť veřejně se postavit proti neutěšenému stavu lidských práv v Číně a přísným zákonům o cenzuře. Spíše než kladení otázek ohledně obvinění z nucené práce v Sin-ťiangu, Apple loboval proti legislativě, která má chránit čínské Ujgury. Když stát požaduje, aby byly aplikace podcast, RSS nebo VPN odstraněny z čínského App Store, Apple rychle vyhoví.
Ale v každém pravidle existují výjimky a tu a tam uvidíte korporaci, která zuby nehty bojuje v politické bitvě. A klíčové, aniž bychom chtěli být přehnaně cyničtí, je hledat bitvy, které ve skutečnosti nejsou o politice, ale o penězích.
Pro Apple není otázka soukromí abstraktní filozofickou debatou, ale skutečným problémem, který ovlivňuje jeho uživatele – a jeho vlastní příjmy – na denní bázi. Společnost si zvolila soukromí jako kopec, na kterém je připravena zemřít, ne proto, že její generální ředitel opravdu, opravdu věří v soukromí (i když by samozřejmě mohl), ale proto, že soukromí je základem celého jejího obchodního modelu. Kupte si iPhone, říká Apple, a vaše data jsou v bezpečí. Na rozdíl od ostatních technologických společností a jejich obchodních modelů postavených na sběru dat.
Tento týden jsme se zabývali příběhem, že Apple je tak uplatňován legislativou „snooper’s charter“, kterou v současnosti plánuje vláda Spojeného království – která zahrnuje právo tajně instruovat služby pro zasílání zpráv, aby odstranily bezpečnostní funkce, které považuje za nevhodné –, že raději uzavře iMessage a FaceTime v zemi, než aby je dodržoval. Ve zpravodajském článku jsem se krátce zamyslel nad tím, zda je tato hrozba bluf, a došel jsem k závěru, že zrušení dvou nejoblíbenějších služeb společnosti (samotná iMessage je výkonným ovladačem pro ekosystém iOS) na velkém trhu by byl drastický krok a rozhodně by nechtěl pokračovat.
Pak jsem si ale vzpomněl, že FBI řekla Applu, aby vytvořil softwarová zadní vrátka, aby se mohl dostat do iPhonu podezřelého z teroristy, a Apple odmítl. To je přesně ten druh veřejné bitvy, do které by se většina korporací povětšinou absolutně odmítla zapojit. Apple za tento postoj přijal obrovské množství špatného PR a odcizil si obrovské množství potenciálních zákazníků na konci politického spektra, který se zabývá zákony a pořádkem. Usoudilo však, že vytvoření zadních vrátek by oslabilo bezpečnost všech iPhonů a že ustoupení by vytvořilo nebezpečný precedens, a rozhodlo se, že jde o bitvu, kterou stojí za to vybojovat.
Vypínání dvou velkých služeb pro zasílání zpráv ve Spojeném království bych být drastickým krokem a jeden Apple nebude brát na lehkou váhu. Ale to není jako zdvořilý úsměv, zatímco Donald Trump říká spoustu věcí, se kterými na ideologické úrovni nesouhlasíte. Soukromí dat je něco, co Apple považuje za existenční otázku, a kdybych byl členem vlády Spojeného království, nesázel bych na to, že ustoupí.
Zdroj: macworld.com