Pokud se rozhodnete pro základní model, bude ve výchozím nastavení obsahovat 30W napájecí adaptér USB-C, ale můžete si připlatit 20 USD, abyste jej nahradili standardním 35W duálním portem USB-C nebo kompaktním napájecím adaptérem nebo 67W USB-C. C napájecí adaptér. Když si koupíte model vyšší třídy s alespoň 512 GB úložiště, dostanete ve výchozím nastavení 35W dvouportový model, ale můžete bezplatně přejít na 67W jednoportový model.
Každý má své klady a zápory, proto jsme je všechny otestovali, abychom vám pomohli rozhodnout se, který z nich si vybrat.
Porovnání výkonu napájecího adaptéru
Abychom otestovali nabíjecí výkon těchto tří napájecích adaptérů, vzali jsme zbrusu nový MacBook Air M2 a vybili ho na 1 procento výdrže baterie, pak jsme jej pomocí přiloženého kabelu USB-C na MagSafe připojili k jednomu z napájecích adaptérů. Neměli jsme spuštěné žádné aplikace a během nabíjení jsme měli víko zavřené a každých 10 minut jej krátce otevřeli, abychom zaznamenali aktuální stav nabití, než jej znovu zavřeme.
To nám dává pohled na celkový výkon nabíjení v průběhu času pro všechny tři adaptéry a příběh je zajímavý (ne-li opravdu překvapivý).
Rychlosti nabíjení pro všechny adaptéry jsou omezené, protože se notebook blíží úplnému nabití – to je normální chování téměř všech dobíjecích baterií. 67W USB-C napájecí adaptér je jednoznačně nejrychlejší, jak by se dalo očekávat.
Co je to čtvrtý řádek v zelené barvě? Vzhledem k tomu, že kompaktní napájecí adaptér s duálním USB-C portem 35W má dva porty, chtěli jsme zjistit, jak rychle se bude váš MacBook Air nabíjet, když jsou oba porty používány. Nabíjeli jsme tedy iPhone při nabíjení MacBooku Air, a když byl iPhone téměř plně nabitý, vyměnili jsme ho za jiný, abychom během našeho testu udrželi konzistentní zátěž. Výsledky podrobně prozkoumáme níže.
30W USB-C
Existuje důvod, proč vám Apple dává obyčejnou 30W nabíječku s nejlevnějším modelem MacBook Air, i když si myslíme, že při počáteční ceně 1 199 $ měl Apple dát všem kupujícím MacBook Air stejnou možnost (35W dvouportový nebo 67W jednoportový).
Je o něco pomalejší než 35W adaptér, jak byste mohli očekávat. Na poloviční nabití se dostanete za necelou hodinu, asi o 10 minut déle než u 35W modelu. Plné nabití trvá asi 140 minut, o 20 minut déle než u 35W modelu. To není špatný výkon, ale pokud již utrácíte 1 199 USD za notebook, pravděpodobně byste měli utratit o 20 USD více za jednu z dalších dvou možností.
Kompaktní 35W duální USB-C
Tento nový adaptér má dvě věci. Za prvé, je kompaktnější než většina ostatních nabíječek Apple. Netrčí tak daleko od zdi a porty míří dolů, což je docela pohodlné. Za druhé, má dva porty USB-C, takže můžete nabíjet dvě zařízení najednou pomocí jedné zásuvky.
Apple říká, že rychlosti nabíjení jsou nezávisle řízeny, takže maximum 35 W je rozděleno mezi dva porty na základě potřeby, jak je dohodnuto ve specifikaci USB Power Delivery 3.0. Většinou získáte rovnoměrné rozdělení 17,5 W, ale pokud připojíte něco, co vyžaduje méně šťávy, jako jsou Apple Watch nebo AirPods, dostane 7,5 W, zatímco druhý port dostane až 27,5 W.
Tuto nabíječku jsme testovali dvěma způsoby: pouze se zapojeným MacBookem Air a se zapojeným MacBookem Air a iPhone 13. Když se iPhone blížil k plnému nabití, vyměnili jsme ji za jinou, abychom udrželi relativně konzistentní zátěž na druhém portu. .
Můžete vidět, že nabíjení dvou zařízení má očekávaný dramatický dopad na výkon nabíjení. S celým napájecím adaptérem pro sebe se MacBook Air dostal na 60 procent za hodinu a na plné nabití asi za dvě. Při sdílení s iPhonem se během první hodiny nabil jen o polovinu méně a plné nabití trvalo asi o 75 procent déle.
To je výhoda tohoto produktu: flexibilita. Pokud nespěcháte, můžete nabíjet dvě zařízení za pár hodin pomocí jediné zásuvky. Pokud chcete nabíjet rychleji, můžete použít pouze jeden port USB-C. Výrobci příslušenství třetích stran nabízejí produkty jako je tento již léta, takže je hezké vidět, že Apple konečně naskočil do rozjetého vlaku.
67W USB-C
Pokud chcete svůj MacBook Air rychle nabít, budete potřebovat napájecí adaptér s výkonem přes 60 wattů, jako je 67W napájecí adaptér Apple USB-C. S jeho pomocí jsme se dostali do stavu nabití na 52 procent za 30 minut, což téměř přesně odpovídá slibu Applu na 50 procent za půl hodiny. Vzhledem k tomu, že s polovičním nabitím můžete snadno udělat pět nebo šest hodin skutečné práce, je to opravdu příjemná výhoda.
Nabíjecí křivka se samozřejmě začne zpomalovat, jakmile se baterie naplní. Plné nabití trvá něco málo přes hodinu a půl, což je stále docela dobré vzhledem k tomu, že baterie vydrží klidně celý den. Tento napájecí adaptér je mnohem větší a má pouze jeden port USB-C, ale je určitě rychlý.
Jaká je pro vás nejlepší volba?
67W napájecí adaptér USB-C stojí stejně jako model 35W Dual USB-C Compact: 59 USD, pokud je zakoupen samostatně, nebo o 20 USD více, pokud upgradujete základní model MacBoook Air. Myslíme si, že náklady na upgrade 20 USD se pravděpodobně vyplatí – 30W adaptér je pomalejší, větší a méně flexibilní než 35W model a hodně pomalejší než 67W model.
Ale 35W napájecí adaptér s duálním portem USB-C se zde cítí jako skutečný vítěz. Nemůžete rychle nabíjet, ale máte možnost nabíjet dvě zařízení pomalu, pokud nespěcháte, nebo jedno zařízení naprosto rozumnou rychlostí, pokud ne.
67W adaptér je opravdu prioritou pouze pro ty, kteří se často nacházejí v situacích, kdy potřebují rychle získat spoustu šťávy, a to upřímně není často problém s úžasnou výdrží baterie MacBooku Air. Pokud se vám ale během mezipřistání mezi lety často ocitnete pouze za 45 minut na nabití co nejvíce, může být lepší volbou bodlákový 67W adaptér.
I tak si myslíme, že existují lepší možnosti. Vezměme si něco jako nabíječku Anker 735, která stojí asi 60 dolarů jako Apple a má 65 W celkového výkonu, ale je menší a má dva porty USB-C a jeden port USB-A.
Zdroj: macworld.com