Jmenuje se Project Volterra a zahrnuje novou sadu Windows for Arm pro vývojáře v PC, která vypadá hodně jako M1 Mac mini. Je to čtvercový kovový mini stolní počítač oblečený do vesmírně šedé, který se zdá být stejně velký a tvarově stejný jako nejmenší Mac od Applu (ačkoli je vyroben z recyklovaného oceánského plastu spíše než z hliníku). Specifikace pro devkit – který používají vývojáři softwaru k využití nových funkcí – nebyly vydány, ale neběží na čipu Intel. Místo toho běží na systému Qualcomm Snapdragon na čipu založeném na Arm.
Pokud to zní povědomě, je to proto, že je: Vlastní procesory Apple M1 jsou také založeny na Arm. Panos Panay z Microsoftu uvedl v příspěvku na blogu: „S nativním Arm64 Visual Studio, podporou .NET a Project Volterra, které budou k dispozici později v tomto roce, vydáváme nové nástroje, které vám pomohou udělat první krok na této cestě.“
Pokud to zní povědomě, je to proto, že tomu tak je: Když Apple před dvěma lety oznámil svůj přechod na vlastní křemík, společnost vydala sadu Developer Transition Kit (DTK) s Macem mini vybaveným systémem A12Z na čipu, stejném procesoru. to bylo v iPadu Pro 2020. Vývojáři museli na DTK vložit zálohu 500 $ a poté, co se M1 Mac dostaly na trh, Apple požadoval, aby vývojáři vrátili DTK a věnovali 200 $ na nákup M1 Mac.
Microsoft zpřístupnil Windows for Arm s verzí 10 a je to hlavně pro zařízení Microsoft Surface. Vydání devkitu spolu s vydáním Windows 11 pro Arm před několika měsíci ukazuje, že Microsoft stále stojí za svými produkty Arm. Ve zbývajících měsících roku 2022 se však snaží věci urychlit.
Když Apple vydal své M1 Macy, ukončil také podporu pro Boot Camp, tedy možnost nabootovat Mac do Windows nebo macOS. I když je možné spustit Windows for Arm na M1 Mac, není oficiálně podporován Microsoftem a nezdá se, že by společnost nic naznačovala, že by změnila názor.
Podrobnosti o tom, jak získat devkit společnosti Microsoft – který bude pravděpodobně k dispozici pouze vývojářům a ne široké veřejnosti – a náhled nástrojů devkitu bude k dispozici „v příštích několika týdnech“.
Zdroj: macworld.com