Co je režim uzamčení iOS 16?
Než se pustíme do testování Lours, stojí za to vysvětlit, co je Lockdown Mode a k čemu slouží. Toto není, rádi bychom zdůraznili, funkce určená pro běžného uživatele. Je to režim s ultravysokým soukromím pro jednotlivce, kteří se obávají kybernetických útoků „od soukromých společností vyvíjejících státem sponzorovaný žoldácký spyware“. Zde je vysvětlení společnosti Apple:
„Režim uzamčení je extrémní volitelná ochrana, která by se měla používat pouze v případě, že se domníváte, že byste mohli být osobně terčem vysoce sofistikovaného kybernetického útoku. Většina lidí není nikdy terčem útoků tohoto druhu.“
Jinými slovy, pravděpodobně nebudete tento režim používat, pokud nejste saúdskoarabský novinář kritický k monarchii nebo ruský expatník, který navádí na oligarchy. Je však stále zajímavé podívat se na způsob, jakým to funguje, což může poskytnout pohled na přístup společnosti Apple k ochraně osobních údajů a náklady na výkon extrémní ochrany soukromí.
Co dělá režim uzamčení?
„Když je iPhone v režimu uzamčení,“ vysvětluje Apple, „nebude fungovat jako obvykle. Aplikace, webové stránky a funkce budou z důvodu zabezpečení přísně omezeny a některé funkce budou zcela nedostupné.“
Toto je důležité. Lockdown Mode nemávne kouzelným proutkem a magicky ochrání iPhone před kybernetickými útoky; spíše jde o kompromis, který deaktivuje mnoho funkcí iPhonu, aby bylo napadení zařízení obtížnější.
Po testování nabízí Lours tento seznam funkcí, které byly deaktivovány, ve většině případů „jako způsob, jak omezit možné sledování uživatelů“.
- WebAssembly
- Přehrávání MP3
- MathML
- Gamepad API
- Web Audio API
- WebGL
- JPEG 2000
- Rozhraní API pro rozpoznávání řeči
- MediaDevices.getUserMedia()
- RTCDataChannel
- Prohlížeč PDF
- Písma SVG
Neinženýr bude pravděpodobně považovat většinu tohoto seznamu za matoucí. Jakých skutečných rozdílů si všimnou při používání iPhonu v reálném světě? Stručně řečeno, části webu nebudou fungovat, bude to ovlivněno výkonem a hackeři budou mít několik možností útoku odříznutých.
Jak moc zpomalí režim uzamčení můj iPhone?
Vzhledem k tomu, že režim uzamčení zakazuje kompilaci JavaScriptu just-in-time (JIT) (stejně jako další „složité webové technologie“, které Apple nejmenuje), naši se domnívali, že to povede k velkému poklesu výkonu při procházení webu, a proto testováno před a po aktivaci režimu uzamčení pomocí tří benchmarků:
- Octane, který měří „výkon enginu JavaScript“
- Rychloměr 2.0, který měří „reaktivitu webových aplikací“
- MotionMark 1.2, který měří „schopnost prohlížeče animovat složité scény při cílové snímkové frekvenci“
Použití režimu uzamčení vedlo k poklesu výkonu o 95 procent, 65 procent a 20 procent ve třech příslušných testech. To je slušná variace, ale naznačuje, že režim rozhodně ovlivní výkon, který by měli používat pouze nejrizikovější uživatelé.
iOS 16 je v současné době ve fázi beta testování a může se ještě výrazně změnit, než bude spuštěn na podzim. Se zájmem počkáme, zda Apple najde způsob, jak tento pokles výkonu snížit, ale je pravděpodobné, že extrémní ochrany prostě vyžadují extrémní kompromisy.
Zdroj: macworld.com