Gratulujeme všem autorům Apple Macalope! Americké ministerstvo spravedlnosti nám všem dalo něco, o čem můžeme na příštích mnoho let psát.
Ano, pravděpodobně jste už slyšeli, že ministerstvo spravedlnosti žaluje Apple kvůli svému „monopolu na iPhone“. Pojďme to trochu rozbalit.
Za prvé, Webster’s definuje „Monopoly“ jako deskovou hru, kterou děti rády hrají a rodiče ji nenávidí, která se změnila z varovného příběhu na nějakou pokroucenou formu kapitalistické indoktrinace. Ale to není ten, o kterém mluvíme. Mluvíme o skutečném tržním monopolu. Má ji Apple?
Tržní podíl Applu v USA je něco kolem 55 procent. Jedná se tedy o největšího dodavatele, ale není to nic ve srovnání s 95procentním podílem na trhu, který si Microsoft užíval, když jej na přelomu století převzalo DoJ. Přesto je případ, který DoJ dělá, specifický a má dobrou šanci se udržet.
Ministerstvo spravedlnosti říká, že Apple má převahu na trhu „výkonných smartphonů“, což znamená, že jde o špičkovou část trhu. Jako mýtické zvíře, které dlouho bránilo Apple před hordami, které říkaly, že by se měl uhánět po podílu na trhu poukazem na to, že už má nejvíce zisk sdílet, což je mnohem lepší, Macalope teď opravdu nemůže tvrdit, že DoJ nemá smysl. „Výkon“ není to, jak by to vyjádřil, ale je to v podstatě to samé.
Ministerstvo spravedlnosti se s největší pravděpodobností rozhodlo předložit případ v New Jersey kvůli předchozímu rozhodnutí v oboru zubních protéz, které umožnilo, aby byl trh definován podobně. Zřejmě žalovali společnost vyrábějící výkonnostní zuby? Macalope to neví. Má disketovou mechaniku pro ústa.
V soudním podání ministerstva spravedlnosti stojí:
Poté, co svou dominanci smartphonů využil v automobilových informačních a zábavních systémech…
Námitka, vaše ctihodnosti. Předpokládaná fakta nejsou důkazy. I když připustíte, že Apple má monopol na trhu „výkonných“ smartphonů, existuje jen velmi málo důkazů, že to efektivně využil na automobilové infotainment systémy.
Také prosím neříkejte „infotainment“. Macalope z toho bolí uši.
…Apple sdělil výrobcům automobilů, že příští generace Apple CarPlay převezme všechny obrazovky, senzory a měřidla v autě a donutí uživatele zažít jízdu jako zážitek zaměřený na iPhone, pokud chtějí využívat některou z funkcí poskytovaných CarPlay.
Nevyhrožujte Macalope s dobrým časem.
Nyní, když jsme viděli některé e-maily společnosti Apple, které byly zveřejněny v souvislosti s případem antimonopolních knih, je možné, že někdo z Applu rozeslal výhružný e-mail, ve kterém se snažil přimět výrobce automobilů, aby používal CarPlay? Tak určitě. Pozice společnosti na automobilovém trhu ale není dostatečně silná, aby takovou hrozbu podpořila. Nemohou ani přimět GM, aby používal CarPlay.
GM. Pokud jde o žhavost značky, je to jako neschopnost přimět Spencer Gifts k prodeji vašeho pohyblivého písku na téma „Duna“.
Dal jsi do toho gumového červa, Dereku. To není tak těžké. Body za to, že to nazýváte motivem „DUNC“, ale víme, že jste to udělali, protože je bez licence.
Jak jsme viděli v případě iBooks, Apple nemusí být lídrem na trhu, aby se dopustil nezákonných, nátlakových činů. A možná se to tu udělalo znovu. Ale DoJ nedělá svému případu žádnou laskavost svým přístupem k výrobě případu kuchyňským dřezem. Řada citátů, které čerpá z vedení společnosti Apple, se zdá být silně vytržená z kontextu a/nebo navržena tak, aby přirovnávala skutečnost, že Apple dělá marketing, jako znamení, že dominance Applu nepochází z výroby opravdu dobrých zařízení. Poznámka pro DoJ: obojí může být pravda.
Jiní se domnívali, že DoJ si samoúčelně připisuje zásluhy za úspěchy Applu za posledních 20 let tím, že žaluje Microsoft a Macalope nemá moc co dodat k tomu, co již bylo řečeno.
Nakonec musí Apple vzít na sebe část viny za to, že se věci dostaly do tohoto bodu. I když je pravda, že společnost umí dělat marketing a vyrábět skvělá zařízení, je také pravda, že to může být ohromný kontrolní šílenec a vyrábět skvělá zařízení. To může létat, když jste malý kluk, ale ne, když jste 800librová gorila.
Zdroj: macworld.com