Máte skvělý nápad na aplikaci pro iOS nebo Mac? Hledáte ten správný Mac, na kterém byste ho mohli nakódovat? Jste na správném místě. V tomto článku se podíváme na to, proč je Mac pro vývoj iOS nezbytný a proč je Mac skvělou volbou pro vývojáře. Prozradíme také, jaký minimální Mac ke kódování potřebujete – včetně toho, zda vám bude stačit MacBook Air.
Ať už jste zkušený vývojář aplikací a chcete svůj Mac aktualizovat na něco podstatnějšího, nebo teprve poprvé zkoušíte vytvářet aplikace a doufáte, že najdete levný Mac, který je pro tento účel dostatečně dobrý, pomůžeme vám najít nejlepší Mac pro vaše potřeby.
Možná vás zajímá, zda jsou pro vývojáře dostatečně dobré počítače Apple Mac M1, M2 nebo M3, nebo zda by byly lepší počítače M2/M3 Pro, M2/M3 Max nebo M2 Ultra. Možná dokonce přemýšlíte, zda byste si měli vybrat Mac s procesorem Intel. Na tyto otázky se podíváme níže.
Pokud chcete rady ohledně nákupu přeskočit, můžete přejít rovnou k našemu doporučení nejlepšího Macu pro vývojáře.
Proč potřebujete Mac pro vývoj v iOS & macOS
K vývoji aplikace pro iOS nebo Mac potřebujete následující:
- Členství v programu Apple Developer Program. Stojí 99 dolarů ročně (asi 78 liber ve Velké Británii) a poskytuje vám přístup k beta verzi softwaru (i když nyní můžete získat přístup k beta verzím bez placeného účtu), pokročilé možnosti aplikací, rozsáhlé nástroje pro beta testování a analýzu aplikací (více informací zde.) K pouhému testování a nasazování aplikací potřebujete pouze Apple ID, ale pokud chcete své aplikace prodávat v App Store, musíte být členem Developer Programu.
- I v případě, že jste aplikaci vyvinuli na jiném počítači než na Macu, budete potřebovat Mac ke kompilaci finálního produktu, který se nahraje do App Store.
- Xcode je primární nástroj pro vývoj pro macOS a iOS a je k dispozici pouze na Macu. Je zdarma ke stažení z Mac App Store a aktuální verze je v době psaní tohoto článku 15.1. Ta obsahuje Xcode IDE, Swift, kompilátory C/C++/Objective-C, nástroj pro analýzu nástrojů, simulátory a SDK pro nejnovější verze iOS, iPadOS, watchOS, tvOS a macOS. Všimněte si, že Xcode 15 vyžaduje macOS 13 Ventura 13.5 nebo novější, takže potřebujete také…
- Mac, na kterém lze spustit macOS 13 Ventura nebo novější. (Viz náš nástroj pro kontrolu kompatibility s macsOS).
Jedním z klíčových důvodů, proč si pro vývoj pořídit Mac, je prostý fakt, že je obtížné spustit macOS na něčem jiném než na Macu. Můžete si postavit hackintosh, a někteří lidé to dělají, ale existuje spousta důvodů, proč bychom to jako řešení nedoporučovali.
Máme také průvodce kódováním a programováním na Macu.
Mohou počítače Mac M1, M2 nebo M3 od společnosti Apple používat vývojáři?
O čipech Apple řady M, mezi které zatím patří řada M1, řada M2 (včetně M2 Pro, Max a M2 Ultra) a řada M3 (zatím s M3 Pro a M3 Max), lze říci mnoho pozitivního. Od uvedení M1 v listopadu 2020 se domácí čipy Apple založené na architektuře Arm ukázaly jako průlomové a benchmarky jako působivé. Tyto nové Macy se velmi příznivě srovnávaly se staršími Macy poháněnými Intelem. Ve skutečnosti dokonce iMac s procesorem M3 překonává nejlépe vybavený iMac Pro z doby před několika lety. Jak je vidět z následující tabulky.
Chcete-li získat přehled o všech čipech řady M, abyste viděli, jak výkonné mohou být, podívejte se na níže uvedené benchmarky, které vám udělají jasnější obrázek:
Dříve platilo, že Mac byl pro vývoj vybrán proto, že na něm bylo možné provozovat nejen MacOS, ale také Windows a Linux a další operační systémy pomocí virtualizace a softwaru pro virtuální počítače. Už to však není tak jednoduché, jak to bývalo. S uvedením čipů řady M se změnila architektura a spustit na Macu Windows už není tak jednoduché. Protože počítače Mac již nepoužívají stejnou platformu X86 jako systém Windows, pokud chcete na počítači Mac spustit systém Windows, jedinou možností je použít verzi systému Windows s architekturou Arm, pokud potřebujete jinou verzi systému Windows, musíte použít počítač Mac (nebo PC) s architekturou Intel.
Tento přechod z X86 na Arm může také znamenat, že používaný software nemusí být plně podporován. V posledních několika letech však bylo pro čipy Arm aktualizováno mnoho aplikací. Pokud aplikace, kterou potřebujete, ještě není nativní, Apple dodává Rosettu, která překládá starý kód X86 tak, aby mohl běžet na Armu (pokud se však na ni musíte spoléhat, může dojít k určitému zpoždění). Stav si můžete ověřit zde: Aplikace připravené pro M1 a v samostatném článku si projdeme, které aplikace na Macích M1 fungují. Naštěstí mnoho základních aplikací již na čipech řady M nativně běží, včetně Pythonu, Unity a Chrome.
Jednou z kritických připomínek k první várce Maců M1 bylo, že podporují pouze 16 GB RAM (neboli unifikované paměti, jak ji označuje Apple). Apple to napravil u Maců M2 a M3, které podporují 24 GB sjednocené paměti. Pokud se vám to stále zdá málo, čipy M1 Pro a M2 Pro podporují až 32 GB paměti, M3 Pro až 36 GB paměti (standardně 18 GB), čipy M1 Max podporují 64 GB, čipy M2 Max až 96 GB a M3 Max až 128 GB. M1 Ultra podporuje až 128 GB sjednocené paměti, zatímco M2 Ultra až 192 GB.
Hodně se diskutuje o tom, zda budete jako vývojáři potřebovat 32 GB nebo více paměti RAM. Je třeba poznamenat, že paměť RAM v počítačích Mac řady M je velmi odlišná od paměti RAM v počítačích Mac s procesory Intel, ale přesto doporučujeme pořídit si 16 GB RAM nebo více (vždy doporučujeme koupit co největší množství paměti RAM, protože později ji není možné upgradovat). Pokud máte pocit, že potřebujete maximální paměť RAM, máte na výběr až 192 GB – bohužel cena dodatečné paměti RAM (kterou nebudete moci později aktualizovat) je vysoká.
Když pomineme všechny tyto nevýhody, nabízejí křemíkové počítače Apple několik vynikajících pozitiv, jako je neuvěřitelně dlouhá výdrž baterie, chladný a tichý provoz a špičkové parametry. Pokud nepotřebujete provozovat jiné operační systémy a nepotřebujete používat software, který zatím není nativně určen pro čipy Apple, nebudou vás Macy řady M zdržovat.
Výběr nejlepšího Macu pro vývoj aplikací
Už jsme si řekli, že k používání nejnovější verze Xcode budete potřebovat Mac, na kterém lze spustit macOS 13 Ventura 13.5 nebo novější, a zde jsou Macbooky, na kterých lze Venturu spustit:
- Modely MacBooků z roku 2017 nebo novější
- Modely MacBook Air z roku 2018 nebo novější
- Modely MacBook Pro z roku 2017 nebo novější
- Modely Mac mini z roku 2018 nebo novější
- Modely iMac z roku 2017 nebo novější
- iMac Pro (všechny modely)
- Modely Mac Pro z roku 2019 nebo novější
- Mac Studio (všechny modely)
Který z těchto Maců by byl nejlepší?
Kdybyste vzali v úvahu všechny výše uvedené počítače Mac, vznikla by obrovská nabídka notebooků a stolních počítačů Mac. Některé jsou pro vývoj aplikací vhodnější než jiné. Možná najdete Mac, který vypadá jako výhodná koupě, ale jiný Mac může nabídnout mnohem víc jen za trochu peněz navíc.
Abychom vám pomohli vybrat nejlepší Mac pro vaše potřeby, podíváme se níže na následující požadavky: obrazovka, přenositelnost, paměť RAM, procesor, úložiště, výdrž baterie, porty a periferie a zároveň posoudíme vhodnost jednotlivých Maců pro kódování.
Nejlepší MacBook pro vývojáře
V této části se podíváme na každý Mac, který je nyní k dispozici, a probereme jeho přednosti jako kódovacího stroje. Pokud se snažíte rozhodnout mezi MacBookem Air a MacBookem Pro, budeme se mu věnovat příště. Mac mini nebo Mac Studio vám však mohou vyhovovat lépe, pokud hledáte co největší výhodu za své peníze, v takovém případě můžete přeskočit na část Nejlepší Mac pro vývoj.
Macbook Pro 14 Zoll (M3 Pro, 18 GB RAM, 512 GB SSD, Space Schwarz)
14palcový MacBook Pro s čipem M3 Pro je dobrou volbou pro vývojáře. Umožní vám vybavit ho 36 GB RAM, pokud máte pocit, že vám standardně dodávaných 18 GB nestačí. Kolik RAM potřebujete, záleží na druhu vývojářské práce, kterou děláte. Celková potřebná paměť RAM bude záviset na požadavcích potřebných aplikací a vývojových nástrojů, požadavky na paměť RAM budete muset zvážit také v případě, že chcete na Macu provozovat více kontejnerů nebo virtuálních počítačů. Domníváme se, že budete potřebovat minimálně 16 GB RAM, a protože je počítač standardně dodáván s 18 GB, mělo by vám to zde stačit. Pokud si kupujete nový Mac, pak bychom vám doporučili pořídit si tolik RAM, kolik si můžete dovolit, jako možnost sestavení na zakázku, abyste si nákup zajistili do budoucna, protože je to už několik let, co bylo možné RAM v MacBoocích aktualizovat.
Dále dostanete 11- nebo 12jádrový procesor a 14- nebo 18jádrový grafický procesor. Pokud jde o procesor – CPU -, není mezi M3 Pro a M3 Max žádný rozdíl (s výjimkou základní verze Pro, která má méně jader procesoru). Větší rozdíl je však, pokud jde o jádra GPU. Pro vývojáře však může být počet GPU méně důležitý, pokud neplánujete hrát hry nebo používat aplikace vyžadující výkonnou grafiku.
V nabídce je ještě rychlejší čip, který podporuje ještě více paměti. M3 Max je volitelnou součástí 16palcového i 14palcového MacBooku Pro, ale volbou 14palcového MacBooku Pro ušetříte, pokud nepotřebujete větší obrazovku a lepší výdrž baterie 16palcového modelu.
Možná vás zaujme, že už v listopadu 2021 společnosti Twitter, Uber a Shopify oznámily, že svým vývojářům poskytly stroje MacBook Pro M1 Max. Důvodem, proč se rozhodly pro M1 Max, je zjištění, že se doba kompilace, konkrétně doba sestavení systému Android, zkrátila na polovinu.
Hlavním důvodem, proč si jako vývojáři vybrat M3 Max, by mělo být získání maximální kapacity 128 GB RAM a 40 jader GPU. Pokud si 14palcový MacBook Pro nakonfigurujete s těmito specifikacemi, bude stát 4 699 USD/ 4 799 Kč, což je o 300 USD/ 300 Kč méně než stejná konfigurace u 16palcového modelu.
MacBook Pro se standardně dodává s 512GB nebo 1TB úložištěm. V případě potřeby si můžete nakonfigurovat až 8TB úložiště, ale naše rada zní, že byste neměli potřebovat velké úložiště na základě toho, že váš kód by neměl zabírat mnoho místa – pokud ano, možná byste se měli podívat na svůj kód.
MacBook Pro si můžete koupit u společnosti Apple nebo se podívat na nejlepší nabídky MacBooků Pro právě teď zde: Nejlepší nabídky MacBooků Pro.
Recenze Macbook Pro 14 Zoll (M3 Pro, 18 GB RAM, 512 GB SSD, Space Schwarz)
Macbook Pro 16 Zoll M3 Pro
16palcový MacBook Pro je prakticky totožný se 14palcovým modelem a nabízí stejné možnosti čipu M3 Pro nebo M3 Max. Velkými rozdíly jsou větší obrazovka – což se hodí, pokud potřebujete mít otevřeno hodně oken najednou – a lepší výdrž baterie. Tyto dvě věci pro vás mohou být opravdu důležité. Jsou však dražší – zpravidla o 300 dolarů/ 300 Kč než totéž u 14palcového MacBooku Pro.
Potřebujete větší obrazovku? Jednou z nejužitečnějších věcí pro programátora je velká obrazovka. Jako vývojář budete mít pravděpodobně otevřeno několik programů a oken najednou: například webový prohlížeč, textový editor a prostředí Xcode IDE (Integrated Development Environment). Velká obrazovka se vám bude hodit, jinak se budete cítit nepříjemně stísněně (tím spíše, pokud například používáte Unity3d pro vývoj her).
Pokud však chcete používat velkou obrazovku, nic vám nebrání připojit k MacBooku Pro externí displej. Samostatná obrazovka je dobrou volbou, pokud hledáte přenosný Mac. Tímto způsobem získáte výhodu, že budete moci programovat kdekoli a kdykoli vás přepadne inspirace, a když budete sedět u stolu, budete moci využívat větší obrazovku. A co když u stolu nejste? Pokud chcete mít na notebooku Mac co největší obrazovku, pak si vyberte 16palcový MacBook Pro.
Když už jsme u těch obrazovek. Čtrnáctipalcový a šestnáctipalcový MacBook Pro nabízí technologii Pro Motion, což znamená obnovovací frekvenci až 120 Hz. Obnovovací frekvence se přizpůsobuje podle toho, co je v danou chvíli na obrazovce. Určitě existují aplikace, které z toho budou těžit více než jiné. Je otázkou, nakolik to bude přínosem pro vývojáře.
Čtrnáctipalcové a šestnáctipalcové MacBooky dokáží dosáhnout trvalého jasu (přes celou obrazovku) až 1 000 nitů, špičkového jasu 1 600 nitů (i když extra jas využijí jen některé aplikace a pro HDR obsah, takže většinu času půjde jen o 600 nitů). MacBook Air M2 nenabízí funkci Pro Motion a jas je omezen na 500 nitů.
MacBook Pro si můžete koupit u společnosti Apple nebo se podívat na nejlepší nabídky MacBooků Pro právě teď zde: Nejlepší nabídky MacBooků Pro.
Macbook Pro M3 14 Zoll
13palcový MacBook Pro M2 byl nahrazen 14palcovým MacBookem Pro M3 a je dobrou volbou, pokud máte omezený rozpočet, i když doporučujeme upgradovat na minimálně 16 GB RAM (+200 USD) nebo 24 GB (+400 USD), pokud si to můžete dovolit.
Důvod, proč jsme vybrali 14palcový MacBook Pro místo MacBooku Air, souvisí s tím, jak dobře by si tento stroj poradil, kdybyste na něj opravdu tlačili. MacBook Pro je vybaven ventilátorem, kdežto MacBook Air nikoli, takže se bude lépe chladit, než aby se stroj škrtil, aby se vyrovnal s tlakem.
Jednou z nevýhod 14palcové verze MacBooku Pro M3 (a MacBooku Air) je, že podporuje pouze jeden externí displej (i když existují řešení, viz: Jak používat dva monitory s Macem M1/2/3). Pokud potřebujete více než jeden displej (kromě vestavěného), bylo by rozumné zvolit verzi 14palcového nebo 16palcového MacBooku Pro s M3 Pro, protože tyto modely podporují tři externí displeje.
Případně Mac mini může podporovat druhý displej přes HDMI, celkem tedy dva displeje. Mac Studio může podporovat až pět displejů.
Recenze Macbook Pro M3 14 Zoll
Apple 15palcový MacBook Air (M3, 2024)
K dispozici jsou tři různé MacBooky Air. MacBook Air M2 za 999 USD/999 Kč, což je nejlevnější notebook Mac, který si můžete koupit, MacBook Air M3 s 13palcovou obrazovkou, který stojí jen o 100 USD/100 Kč více než MacBook Air M2, a MacBook Air M3 s 15palcovou obrazovkou. Těmto modelům se věnujeme v našem srovnání MacBooků Air M2 a M3.
Zde se zaměříme na největší MacBook Air, který přináší výhody lehčího a levnějšího notebooku Mac, aniž by přitom obětoval místo na obrazovce. Za mnohem menší cenu než 14palcový MacBook Pro vám 15palcová obrazovka MacBooku Air poskytne slušnou zobrazovací plochu pro prohlížení kódu a práci s více okny (i když bychom vždy doporučovali připojit k pracovnímu stolu externí monitor).
Pokud byste uvažovali o pořízení MacBooku Air pro příležitostný vývoj aplikací, doporučili bychom vám ho jako jednu z možností. Vylepšete však paměť RAM alespoň na 16 GB.
Pokud byste však potřebovali něco na rozsáhlejší kódování, pak by nemusel mít uumph. Od výše zmíněného 14palcového MacBooku Pro ve verzi M3 byste mohli očekávat rychlejší časy kompilace. Jak jsme již řekli, jedním z největších rozdílů mezi MacBookem Pro a MacBookem Air je, že Air postrádá ventilátor, což by mohlo znamenat, že se zpomalí, aby se při intenzivnější činnosti nepřehříval, takže na to pamatujte.
MacBook Air si můžete koupit u společnosti Apple nebo si prohlédnout nejlepší nabídky MacBooků Air právě teď zde: Nejlepší nabídky MacBooků Air.
Recenze Macbook Air M3 15 Zoll (2024)
Nejlepší Mac pro kódování
Jedny z nejlepších počítačů Mac pro vývojáře jsou stolní počítače Mac, které obecně nabízejí vyšší výkon za méně peněz. Pokud vám tedy nevadí, že jste připoutáni ke stolu, jsou to dobré možnosti:
Mac Mini M2 Pro
Mac mini je atraktivní balíček a očekáváme, že mnoho vývojářů bude přemýšlet, zda si jej pořídit. Je to nejlevnější Mac, i když budete muset počítat s náklady na monitor a klávesnici a myš – ale ty pravděpodobně stejně máte.
S Macem mini získáte působivý a výkonný stroj za zlomek ceny alternativního Macu s podobnou specifikací. Například za 599 USD/649 Kč můžete získat Mac mini M2 s 8jádrovým CPU, 10jádrovým GPU, 256GB SSD, 8 GB RAM (aktualizace na 16 GB nebo za dalších 200 USD). MacBook Air s naprosto stejnými specifikacemi by stál více než dvojnásobek, tedy 1 299 USD/1 349 Kč.
Existuje však ještě lepší Mac mini, který stojí za zvážení. Mac mini M2 Pro stojí 1 299 USD/1 399 Kč a je standardně vybaven 10jádrovým CPU, 16jádrovým GPU a 16 GB unifikované paměti. Je také vybaven čtyřmi porty Thunderbolt 4 oproti dvěma u Macu mini M2. Pokud byste si chtěli koupit podobně vybavený 14palcový MacBook Pro, museli byste utratit 1 999 USD/2 129 GBP. Nejsme si jisti, zda se vyplatí utratit 700 dolarů/ 730 Kč navíc, pokud notebook opravdu nepotřebujete.
Mac mini si můžete koupit u společnosti Apple nebo se podívat na nejlepší nabídky Maců mini právě teď zde: Nejlepší nabídky Maců mini.
Mac Studio M2
Pokud potřebujete vyšší výkon, než nabízí Mac mini M2 Pro, poohlédněte se po Mac Studiu s M2 Max (nebo po verzi M2 Ultra, pokud jste opravdu nároční na výkon). Tento stroj nabízí maximální výkon za nižší cenu než ekvivalentní Mac. Jistě budete muset připojit displej, ale pokud už nějaký máte, nebude to velký problém, a i kdyby ne, slušný displej nemusí stát majlant.
Verze Mac Studia M2 Max znamená, že dostanete až 96 GB RAM, spoustu portů a dostatek grafických a procesorových jader, aby vše fungovalo hladce. Za cenu 1 999 dolarů/ 2 099 Kč se to může zdát hodně peněz, ale ve srovnání s přibližně ekvivalentním 14palcovým MacBookem Pro M2 Max za 3 099 dolarů/ 3 349 Kč je to slušná úspora.
Mac Studio si můžete koupit u Applu nebo se podívat na nejlepší nabídky Mac Studia právě teď tady: Nejlepší nabídky Mac Studia.
Může Xcode běžet na PC?
Jak jsme uvedli výše, verze Xcode pro Windows neexistuje. Ke spuštění Xcode potřebujete počítač Mac. Existuje několik způsobů, jak toto omezení obejít, například si můžete zaplatit přístup k počítači Mac z počítače přes cloud a kódování provádět tam. Služby jako macincloud nebo MacStadium umožňují vývojářům přenášet sestavení Xcode na počítače Mac, aby mohli testovat aplikace pro iOS a Mac. Možná ale bude levnější a efektivnější koupit si Mac.
Spouštět MacOS na PC je také nelegální – i když někteří vývojáři najdou způsob, jak MacOS na PC spustit, ať už pomocí virtuálního počítače nebo nástroje jako VirtualBox, nebo protože si postavili Hackintosh. Nedoporučujeme se do toho pouštět, ale o tom, jak nainstalovat macOS na PC, si můžete přečíst zde.
Možná si myslíte, že vám projde, když porušíte právní dohodu se společností Apple o tom, že nebudete spouštět macOS na počítači, ale nezapomeňte, že je budete žádat o schválení vaší aplikace, takže jim nedávejte žádný důvod říci ne! Pokus o spuštění Xcode na jiném počítači než na Macu také znamená, že se pravděpodobně setkáte s problémy a nikdy nebudete vědět, zda je to vaším kódem nebo pochybnou instalací, kterou používáte. Pokud vám na vaší aplikaci tolik záleží, použijte správné zařízení.
Existují alternativy k Xcode, které vám umožní vytvořit aplikaci pro iOS na počítači.
Mohu Flutter používat k vývoji aplikací pro iOS a macOS bez počítače Mac?
Flutter je open-source vývojová sada od společnosti Google, která umožňuje snadno vytvořit aplikaci použitelnou na různých platformách. Znamená to, že vývojářům stačí jednou nakódovat a pak lze aplikaci převést na iOS, Android a další. Pochopitelně se mnozí ptají, zda tento postup znamená, že vývojáři mohou obejít nutnost používat Mac.
Jedním slovem ne, ačkoli můžete pomocí Flutteru vytvořit aplikaci pro více platforem na počítači s Linuxem nebo PC, stále budete muset použít Mac, abyste aplikaci otestovali a odeslali společnosti Apple k distribuci v App Store.
Aplikaci Flutter lze nainstalovat do systému MacOS společně s aplikací Xcode. Pokud máte Mac M1, můžete se obávat, že Flutter ještě není optimalizován pro M1, ale lze jej používat prostřednictvím Rosetty. Flutter si můžete stáhnout zde.
Mohu vyvíjet na iPadu?
Existuje ještě jedna možnost, můžete programovat na iPadu, nejlépe na iPadu Pro se samostatnou klávesnicí. Přečtěte si: Zkušenosti jednoho vývojáře s používáním iPadu: Týden práce vývojáře na iPadu.
Jak si pořídit levný Mac na kódování
I když byste někdy rádi vlastnili ten nejlepší a nejvýkonnější Mac, rozpočet prostě nedosáhne výše než 1 000 liber. Možná je to víc, než jste ochotni (nebo schopni) zaplatit. Naštěstí existuje několik možností:
Studentská sleva
Pokud jste student, podívejte se do obchodu Apple pro studenty a získejte slevu na nový Mac. Více informací najdete zde: Jak získat slevu pro studenty ve vzdělávacím obchodě Apple.
Repasovaný obchod
Společnost Apple prodává počítače Mac, které jí byly vráceny. Může se jednat o počítače Mac, které byly vráceny z prodejen Apple Store, nebo o počítače Mac, které byly vráceny kvůli závadě, jež byla mezitím odstraněna, případně se může jednat o staré zásoby, které společnost prodává po uvedení nového modelu na trh. Zde si můžete vybrat několik výhodných nabídek. Viz: Kolik můžete ušetřit v obchodě Apple Refurbished Store?
Pronájem Macu v cloudu
Pokud si opravdu nemůžete dovolit dostatečně vybavený Mac pro programování aplikace, můžete si ho pronajmout v cloudu. Například macincloud nebo MacStadium a získáte přístup k serverům Mac od 20 dolarů měsíčně.
AWS také nabízí některé modely Mac mini poháněné systémem AWS Nitro. Navíc si zákazníci mohou vybrat z macOS Mojave (10.14), macOS Catalina (10.15), macOS Big Sur (11) a macOS Monterey (12) jako obrazy strojů Amazon (AMI).
Zdroj: macworld.com